آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217324
تاریخ انتشار : 25 مرداد 1396 7:0
تعداد بازدید : 1477

وزیر پیشنهادی فاوا در مجلس از برنامه‌هایش دفاع کرد

جهرمی: قول می دهم حافظ حریم خصوصی مردم باشم

وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات روز گذشته دفاع قاطعی از خود و برنامه هایش انجام داد.

فناوران - نخستین روز از بررسی رای اعتماد به وزرا، به بررسی کلیات کابینه و برنامه های وزیر ارتباطات و آموزش و پرورش گذشت. 
محمد جواد آذری جهرمی وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات آخرین سخنران جلسه دیروز عصر بود. نکته جالب که مورد توجه کاربران در فضای مجازی هم قرار گرفت این بود که هنگام سخنرانی آذری جهرمی، نمایندگان با توجه خاصی به دفاعیات وزیر جوان دولت دوازدهم گوش می دادند.

 موفقیت وزارت ارتباطات، نتیجه کار تیمی
آذری جهرمی در دفاع از برنامه های پیش روی خود به ذکر خاطره ای از سفر خود در استان بوشهر به همراه محمود واعظی پرداخت و گفت: در طی 4 سال گذشته رشد زیادی در ارتباطات استان بوشهر صورت گرفته است که این توسعه بدون زحمت و بی برنامه امکان پذیر نبود.
وی افزود: اگر ما در بخش خصوصی حرکت کردیم قانون این را به ما اعلا کرده که چنین کاری انجام دهید. افتخار ما است که چنین کاری انجام می دهیم اگر مسیر حرکتی ما نادرست بود چرا زمانی که بنده معرفی شدم سندیکای مخابرات نامه زده و از آقای روحانی تشکر می کند. بنده شایسته این لطف نبودم اما می خواهم بگویم که موضوع چیست.
وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: هر چند که آقای پورمختار درست اشاره کرد و اموری که در طول این دو سال اتفاق افتاد را شخص بنده انجام ندادم بلکه کار تیمی بود که همه بخش های وزارت ارتباطات درگیر آن بودند همه پرسنل و جوانان وزارت ارتباطات این حماسه را آفریدند.

 ادعای اجرا نشدن شبکه ملی اطلاعات، ظلم است
وی گفت: این ظلم است که می گویید شبکه ملی اطلاعات اجرا نشده است؛ پروژه شبکه ملی اطلاعات اجرا شده است البته ما در بخش محتوایی کمبود داریم اما شبکه اجرا شده است که اینها مدیون عزم ملت در سال 92 و رای شان به دولت تدبیر و امید است.
جهرمی خاطرنشان کرد: به لحاظ اقتصادی حجم فاوا کشور از 21 هزار میلیارد تومان به 36 هزار میلیارد تومان رسید که 15 هزار میلیارد تومان به حجم بازار اضافه شده است. به لحاظ شاخص هایی که پهنای باند به ازای هر شهروند دارد از یک کیلوبیت بر ثانیه به 35 کیلوبیت بر ثانیه رسیدیم. آنهایی که می گویند ما نسبت به محتوای بومی و تولید بومی بی تفاوتیم روزی که آغاز کردیم مجموع پنهای باند ما 10 درصد ظرفیت بود که امروز این مقدار به 40 درصد افزایش یافته است که البته این ناکافی است.
وی ادامه داد: امروز با افتخار اعلام می کنیم که پس از 4 سال فعالیت و توسعه زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات در حوادث مهم ما یک ثانیه قطعی نداریم ما پارادایم و فرهنگ حاکم بر جامعه را تغییر دادیم. 

 بی غیرت نیستیم
گزینه پیشنهادی وزارت ارتباطات گفت: نگاه ما به شبکه های اجتماعی و مجازی نگاه فرصت محور است. مقام معظم رهبری می فرمایند کسی موافق بستن شبکه مجازی نیست چرا که این کار عاقلانه نیست. البته تهدیدات آن هم بزرگ است. اگر کسی می گوید ما در مقابل تهدیدات ضعیف عمل کردیم درست است اما هجوم تهدیدات به قدری زیاد است که ضعف ما مکمن است مشهود باشد و همدلی در این بین ضعف ما را خواهد پوشاند.
وی ادامه داد: با متهم کردن یکدیگر آیا می توانیم در برابر دشمن و این تهدیدات بایستیم؛ 4 سال وزارت ارتباطات تنها در این عرصه ایستاد، چوب خورد و کار کرد. حتی یک محتوای مبتذل برای ما زیاد است اما برای اینکه این فضا را کنترل کنیم اولین اقدام بستن است؟ ما به این دکترین اعتقاد داریم بی غیرت نیستیم اما هم پیگیر حقوق مردمیم و مردم هم از ما می خواهند که فضای مجازی را پاک و سالم نگه داریم.
جهرمی تاکید کرد: اگر شبکه های مجازی را ببندیم و مردم را در برابر خود قرار دهیم امنیت ایجاد کرده ایم یا اینکه مردم را با خود همراه کنیم.

 اشتغال زایی، مدیون شبکه ملی اطلاعات
جهرمی در ادامه سخنان خود به برنامه هایش و اینکه شعارش چیست پرداخت و گفت: از دیدگاه آماری در کشورهای در حال توسعه امروز 1/87 درصد سهم اشتغال از فناوری اطلاعات است. در کشور ما این میزان 2 دهم درصد بوده تا سال 1394 و در سال 91 مجموع اشتغال در عرصه فناوری اطلاعات در کشور 45 هزار شغل بوده است. در سال 94، میزان 50 هزار شغل و در سال 95 نیز 100 هزار شغل ایجاد شد این افزایش مدیون توسعه شبکه ملی اطلاعات است که اثرات آن را در زندگی مردم می توان دید.
وی ادامه داد: ما ظرفیت داریم که 1/5 درصد اشتغال کشور را توسعه دهیم و این برای ما فرصت است. تمام برنامه ما تنظیم شده و از 900 هزار شغل بناست سالی صد هزار شغل در حوزه فناوری اطلاعات اضافه کنیم و این تعهد دولت است. وزارت ارتباطات مسوول ایجاد شغل نیست اما زیرساخت ها را باید فراهم کند. بسیاری از جوانان فرهیخته ما امروز در شرکت های خارجی کار می کنند در گوگل، فیس بوک، آمازون، مایکروسافت و اپل و اگر فضای کسب و کار را برای آنها فراهم کنیم برمی گردند کما اینکه امروز مهاجرت معکوس نیز داشته ایم. جهرمی تاکید کرد: برنامه ما در حوزه اشتغال بوده و توسعه اقتصاد دیجیتال و زیربناهایی را بر این اساس شکل داده ایم. اگر در چند ماه آینده توفیق داشتم و اعتماد شما را جلب کردیم آمار را در اینجا اطلاع می دهم و بنابر سند برنامه ششم خود را موظف بدانیم هر سه ماه یکبار گزارش دهیم.

 توضیح درباره وضعیت اینترنت روستایی
جهرمی با بیان اینکه توسعه روستایی 27 هزار روستا اینترنت نصب شده اما همه آنها قابل استفاده نیست، گفت: این به دلیل هزینه گران مودم است. برای 40 هزار روستا در کشور ما تعهد کردیم برای حل مشکل اینترنت و تلفن با استفاده از منابع USO و تقسیم مسوولیت ها در دولت دوازدهم تحت پوشش خدمات ملی اطلاعات و سرویس های پرسرعت قرار گیرند.
جهرمی افزود: توسعه نظام سیاست فرهنگی و اجتماعی با همکاری همه بخش های نظام، مجموعه های فرهنگی، نظارتی و دانشگاه های کشور و البته در کنار اینها بهره گیری از تجارب اساتید بزرگوار صورت می گیرد و از ظرفیت های دانشگاهی استفاده می کنیم. همچنین از جوانان و بانوان در حوزه مسوولیت های موجود استفاده خواهیم کرد. 
وزیر پیشنهادی ارتباطات ادامه داد: دنبال آزادسازی و کاهش تصدی گری هستیم، استفاده از روش های تامین مالی برای پروژه ها جزو منابع ما است، تعامل با شرکت های بین المللی همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند نگاه فرصت محوری است و باید برای شرکت های داخلی مان بازار ایجاد کنیم و هم در حوزه خارج از کشور این کار را انجام دهیم. 

جهرمی با مردم پیمان بست
جهرمی گفت: در این مکان مقدس و در محضر ملت شریف ایران و خداوند متعال پیمان می بندم با پاکدستی و استفاده از حداکثر ظرفیت و توان اجرایی خود به عنوان حافظ و امین مردم حافظ حریم خصوصی آنها باشم. وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات با این سخن حضرت علی (ع) که «اگر کوه ها متزلزل شوند تو پایدار بمان، دندان ها را به هم بفشار، سرت را به خداوند بسپار و پاهایت را چنان میخ در زمین استوار کن» به پایان برد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :