fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 217329
  تاریخ انتشار : 25 مرداد 1396 7:9
  تعداد بازدید : 678

  مسوول کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران:

  پیگیر حل تهدید دامنه های اینترنتی ایرانیان هستیم

  مسوول کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران گفت: تنها راهکار حل تهدید علیه دامنه های اینترنتی ایرانی، ایجاد یک ثبت کننده بین المللی دامنه های GTLD ویژه ایرانیان است.

  فناوران - در پی تهدید اخیر و ناگهانی شرکت ریسلو (Resello) به عنوان بزرگ ترین ثبت کننده  دامنه های اینترنتی ایرانی مبنی بر جلوگیری از ایجاد و ثبت دامنه اینترنتی همچون .org .net .com برای کاربران ایرانی، موجی از نگرانی در میان فعالان و شرکت های حوزه فضای مجازی در کشور ایجاد شده است.
   در همین رابطه مهرداد سیجانی، مسوول کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران از تشکیل کارگروه ویژه ای متشکل از شرکت های خصوصی متخصص برای حل این مشکل خبر داد و گفت: راهکار نهایی حل این تهدید که در واقع نتیجه تحریم های بین المللی علیه ایران است، ایجاد یک ثبت کننده بین المللی دامنه های GTLD ویژه ایرانیان است.
  سیجانی در این باره ادامه داد: متاسفانه ایران با داشتن سهم بیش از400 هزار دامنه اینترنتی به دلایل مختلف از جمله تحریم و عدم توجیه اقتصادی، تاکنون اقدامی برای ایجاد یک ثبت کننده (registrar) با ماهیت ایرانی انجام نداده است و همواره شرکت ها خدمات ثبت دامنه GTLD خود را از شرکت های واسطه دریافت کردند.

   تشویش های برخی سودجویان در فضای داخلی
  مسوول کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با بیان ارسال نامه تهدید آمیز شرکت ریسلو به مشترکان ایرانی توضیح داد: شرکت ریسلو در اقدامی غیرحرفه ای نامه ای را با موضوع «عدم امکان ارایه خدمت جدید به دامنه های اینترنتی با مالکیت ایرانی» به نمایندگان فروش ایرانی ارسال کرده است. این شرکت در واقع اعلام کرده پیروی تغییراتی در سیاست کاری اش از تاریخ ۱۸جولای ۲۰۱۷ (۲۷ تیر۹۶) محدودیت هایی برای کاربران ایرانی خود در نظر خواهد گرفت که عملا به منزله پایان فعالیت این شرکت پس از ۴ سال در بازار ایران خواهد بود.
  سیجانی در این رابطه گفت: در این ایمیل ریسلو هشدار داده است که از تاریخ مذکور کاربران ایرانی دیگر قادر به ایجاد حساب کاربری جدید، ثبت دامنه جدید و انتقال دامنه به پلات فرم ریسلو نخواهند بود و از تاریخ ۱۸ آگوست (۲۷ شهریور) امکان تمدید دامنه و سرویس های موجود از کابران ایرانی سلب خواهد شد.
  مسوول کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با بیان تشویش های بی اهمیت برخی شرکت های سودجو از این اقدام اخیر در فضای داخلی گفت: درحقیقت هدف تعدادی از شرکت ها و سایت ها در این ماجرا برای بزرگنمایی بی دلیل موضوع و ایجاد هیجان و نگرانی، تنها  به منظور جذب سهم بازار بیشتر و انتقال تعدادی دامنه صورت گرفته و هیچ نتیجه دیگری در پی ندارد. وی ادامه داد: اقدام برخی شرکت های سودجوی داخلی در ارسال ایمیل به مشتریان فضای مجازی به منظور ایجاد نگرانی و تشویش عملا نتیجه ای جز بدنامی برای اقدام کنندگان در پی نداشت.

   شرکت ها مشکلات دامنه های اینترنتی را اعلام کنند
  به گفته سیجانی موضوع تحریم جدید دامنه های اینترنتی ایرانی هرچند به خودی خود مخاطره ای برای دامنه ها نیست اما برای شرکت های فعال و معتبر این حوزه که با وجود محدودیت ها هزینه های زیادی برای ارایه خدمات سالم به مشتریان ایرانی متحمل می شوند ضربه ای است که سرعت رشد و توسعه فناوری اطلاعات را کند می کند.
  او با بیان اینکه مشتریان شرکت های معتبر فضای مجازی نباید نگران باشند، گفت: اگر دامنه اینترنتی کاربران نزد شرکت های باسابقه حوزه فضای مجازی ایران ثبت شده، جای نگرانی وجود ندارد؛ چراکه این شرکت ها سال هاست در اصول حاکم خود به حفظ مالکیت دامنه مشتریان  اهمیت زیادی می دهند و در این رابطه به دنبال راهکارهای کوتاه مدت نیستند.
  مسوول کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران ادامه داد: مقررات حاکم بر فضای ثبت IP و دامنه عملا اجازه سلب مالکیت دامنه را به هیچ کشور و شرکتی نمی دهد. 
  سیجانی درباره فعالیت کمیسیون فضای مجازی سازمان برای حل موضوع دامنه های اینترنتی ایرانی گفت: با وجود اینکه سود تجارت دامنه GTLD انگیزه کافی برای شرکت های بزرگ این صنعت را ایجاد نمی کند؛ اما در نظر داریم  به منظور کمک به روند رشد فضای مجازی، تجارت های آنلاین و فضای استارت آپ های کشور و با تجمیع شرکت های معتبر و متخصص فضای مجازی، راه حل نهایی یعنی ایجاد ثبت کننده بین المللی را برای ارایه خدمات ثبت دامنه های GTLD به ایرانیان عملیاتی کنیم.
  مسوول کمیسیون فضای مجازی در پایان گفت:  تمام شرکت های فعال و افرادی که درباره این رخداد نیاز به مشورت تخصصی دارند می توانند با کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه ای از طریق ایمیل  info@tehrannsr.org در تماس بوده و شکایات احتمالی خود را نیز در شورای انتظامی سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران مطرح کنند. 


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :