آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21733
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1391 10:12
تعداد بازدید : 1046

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در نخستین نشست مطبوعاتی خود اعلام کرد:

فرش قرمز پهن می کنیم

نخستین نشست مطبوعاتی کاظم آیت اللهی رییس جدید سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور روز گذشته در محل این سازمان در تهران برگزار شد. آیت اللهی را در این نشست حمیدرضا قمی دبیر کل سازمان و نظام الدین خوارزمی نایب رییس دوم سازمان همراهی می کردند، اما آزاده داننده نایب رییس اول سازمان در این جلسه آن حضور نداشت.آیت اللهی دیروز ضمن حمایت از دبیرکلی قمی، شعار خود را انسجام و وفاق صنفی اعلام کرد. موضوعی که می تواند به نوعی تغییر رویه سازمان نسبت به دوره پیش قلمداد شود. چراکه پرویز رحمتی رییس سابق سازمان نصر کشور شعار خود را تعامل هم افزا اعلام کرده بود و نگاه او بیشتر به سمت تعامل با بیرون سازمان بود اما شعار جدید، نگاه به درون صنف را مدنظر قرار داده است. گزارش نخستین نشست خبری ریسس سازمان نظام صنفی رایانه ای پس از دریافت حکم ریاست از رئیس جمهور را می خوانید.

 

 ستاره بود
کاظم آیت‌اللهی در ابتدای این نشست خبری سوابق کاری خود را بیان کرد و گفت: بنده لیسانس خود را سال 64 و فوق لیسانس را سال 66 کسب کردم و جز دو سالی که برای گذراندن سربازی در سازمان انرژی اتمی مشغول بودم، همواره در بخش خصوصی فعالیت کرده‌ام.
رییس سازمان نصر کشور افزود: از بدو تشکیل انجمن شرکت‌های انفورماتیک بنده در کمیته استان اصفهان عضو بودم و این عضویت پنج دوره ادامه پیدا کرد. در سه دوره هم عضو هیات مدیره انجمن شرکت‌های انفورماتیک بوده‌ام.
آیت‌اللهی همچنین ضمن اشاره به تشکیل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای گفت: در دوره نخست کاندیدا نبوده‌ام اما در دوره دوم با تشویق دوستان کاندیدا شده و به عنوان رییس سازمان اصفهان انتخاب شدم و هم‌زمان عضو شورای مرکزی هم بوده‌ام.
وی در مورد انتخابش به عنوان یکی از کاندیداهای ریاست نظام صنفی رایانه‌ای کشور گفت: بنده با بالاترین رای و با هشت اختلاف نسبت به خانم داننده از سوی هیات عمومی به عنوان عضو شورای مرکزی انتخاب شدم. در شورای مرکزی نیز برخلاف دوره‌های گذشته که رییس سازمان با اختلاف بسیار بالایی مشخص می‌شد، خانم داننده و بنده تنها 3 رای فاصله داشتیم.

 ستاره است
آیت‌اللهی با بیان اینکه براساس قانون رییس‌جمهور مختار است از میان سه پیشنهاد شورای مرکزی یکی را به عنوان رییس نظام صنفی رایانه‌ای انتخاب کند گفت: این اتفاق غیرمنتظره‌ای نبود و شانس بنده و خانم داننده مساوی بود.
وی افزود: همان زمان هم تصمیم گرفتیم تا صدور حکم رییس‌جمهور، بر اساس آرا خانم داننده ریاست شورای مرکزی را برعهده گرفته و بنده و آقای خوارزمی نواب رییس  سازمان باشیم و حکم به نام هرکسی که صادر شد، او جایش را با رییس عوض کند.
رییس دور سوم سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در مورد نحوه انتخاب خود نیز گفت:‌ این که بگویم پیگیری برای این موضوع نشده دروغ است. اما شخصا هیچ تلاشی  نکرده‌ام.
وی در مورد شایعه انتخابش با سفارش اخوان دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: هرکس ممکن است نظری داشته باشد و نظرش را به رییس‌جمهور بگوید. اما بنده آقای اخوان را تا به حال از نزدیک ندیده‌ام و ماه گذشته هم برای دعوت از ایشان برای حضور در نمایشگاه اصفهان از دبیرخانه تهران کمک گرفتیم.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با بیان اینکه سازمان وظیفه ساماندهی و نظارت دارد گفت: وظایف قانونی سازمان او را به رگولاتور بخش‌خصوصی بدل می‌کند و در نتیجه هر فعالی از فروشگاه‌ها گرفته تا شرکت‌ها، باید زیر چتر سازمان باشد.
وی افزود: انجمن‌ها و تشکل‌های فناوری اطلاعات هم می‌توانند زیر چتر سازمان و به عنوان بازوی تخصصی‌ ما فعالیت کنند. هنر ما باید این باشد که این چتر را به خوبی بگسترانیم و در سازمان برای همه فعالان ICT چتر قرمز پهن کنیم.

 ستاره می‌شود
رییس سازمان نصر کشور با بیان اینکه تشکل‌ها هم علاقه‌مند به همکاری با سازمان هستند گفت: نمی‌خواهم در این جلسه وارد مصداق شوم اما برای نمونه انجمن شرکت‌های اینترنتی برای همکاری با سازمان اعلام آمادگی کرده است. معتقدم تشکل‌ها حرف کارشناسی می‌زنند هیچ کدام نمی‌خواهند از قانون تبعیت نکنند. بنابراین در قالب قانون و منطق می‌توانیم به یک تعامل سازنده دست یابیم.
آیت‌اللهی افزود: ما باید همه توان‌مان را در بخش خصوصی جمع کرده و ید واحد شویم تا به نتیجه برسیم. کمیسیون‌های ما هم فلسفه تشکیل‌شان همین است که نمایندگان تشکل‌های مختلف در آنجا حاضر شده و حرف خود را بزنند تا با یک خرد جمعی به نتیجه واحد برسیم.
وی در مورد مشکلات درون سازمانی در سازمان نصر تهران نیز گفت: سازمان با هیچ‌کس دعوا ندارد و از همه برای بحث کارشناسی دعوت می‌کند. اختلاف در تهران نیز مربوط به خانم داننده است و ایشان باید پاسخگو باشند. اما از باب نظارتی رییس سازمان بگویم که در یک انتخاب دموکراتیک یک تیم بیشتر رای آورده و تیم دیگر کمتر. به هر حال باید تابع نظر اکثریت بود. اما فضا هم باید تعاملی باشد.
آیت اللهی در مورد رویکرد جدید سازمان گفت: سیاست‌ها در هشت سال گذشته سازمان تغییر چندانی نکرده و این موضوع ادامه خواهد داشت. تنها ممکن است شیوه عمل متفاوت باشد. شیوه عمل بنده هم عملکرد سریع‌تر و صریح‌تر است.
وی با اشاره به الزام شرکت‌های فعال حوزه برای عضویت در سازمان گفت: تاکنون برخوردی با شرکت‌های غیر عضو نشده و این رویکرد تعاملی همچنان نیز ادامه خواهد داشت. با توجه به اینکه جایگاه سازمان جایگاه یک رگولاتور است قاعدتا باید همه عضو سازمان شوند تا بتوان وظایف را به درستی انجام داد.
آیت‌اللهی در مورد اینکه آیا در تهران خواهد بود و یا از اصفهان سازمان راهبری می‌شود گفت: دبیرخانه در تهران می‌ماند چراکه متاسفانه تمرکز در تهران وجود دارد. اما ما فعالان فناوری اطلاعات هستیم و این صنعت مرز جغرافیایی نمی‌شناسد.
وی با اشاره به گفت‌و‌گوی میرمهدی نایب رییس سازمان نصر تهران با فناوران و اینکه گفته بود «هنوز نمی‌داند ساختمان سازمان متعلق با تهران است یا کشور» گفت: به نظرم هرکس به هرجایی وارد می‌شود باید اطرافش را بشناسد. این ساختمان جامانده از زمان انجمن شرکت‌های انفورماتیک است و اختلاف‌نظرهایی در مورد مالکیت آن وجود دارد. اما این موضوع به هیچ وجه مشکل‌ساز نیست.
رییس جدید سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در مورد نمایشگاه الکامپ نیز گفت: پیگیری وضعیت این نمایشگاه یکی از مصوبات شورای مرکزی است و اتفاق خواهد افتاد. البته معتقدم ما باید نمایشگاهی درخورشان ایران برگزار کنیم اما نمایشگاه امسال این طور نبود. بنابراین اگر نتوانیم انتظارات را در الکامپ برآورده کنیم باید به دنبال قطب نمایشگاهی دیگری باشیم.
آیت‌اللهی همچنین با اشاره به تشتت آرا در حوزه ICT گفت: اکنون یازده نهاد ادعای تولی‌گری فناوری اطلاعات و ارتباطات را دارند. این موضوع آسیب‌های زیادی به توسعه فناوری اطلاعات می‌زند و باید وحدت رویه‌ای شکل بگیرد. ما هم در درجه نخست به دنبال ایجاد هماهنگی و همراهی در بخش‌خصوصی هستیم و معتقدیم اگر مطالبات ما یکی باشد دیگر بخش دولتی نمی‌تواند بهانه بیاورد. در سوی دولت هم خوشبختانه اقدامان مثبتی برای کاهش نهادهای متولی شده است.
رییس سازمان نصر در مورد بحث‌هایی مبنی بر لزوم تشکیل سازمان نظام مهندسی فناوری اطلاعات گفت: وظایف نظام صنفی اعم از وظایف نظام مهندسی است و توسعه در این بعد یکی از بخش‌های مهم نظام صنفی است..
آیت‌اللهی در مورد سرنوشت دبیرخانه مشترک تهران و کشور نیز گفت: آقای قمی دبیرکل کشور و دبیر تهران هستند و با نظر ایشان کارها پیش خواهد رفت.
وی افزود: به نظر می‌رسد جدا شدن دبیرخانه‌ها بهتر باشد اما عجله‌ای برای این کار نداریم. اکنون سیستم‌ها و ابزارآلات دو دبیرخانه جدا شده و به تدریج تا جدایی کامل و فیزیکی پیش خواهد رفت.
رییس سازمان نصر کشور با اشاره به نقش فناوری اطلاعات در توسعه اشتغال گفت: برای مثال بازی‌های رایانه‌ای می‌تواند در توسعه کسب و کار موثر باشد. این موضوع از جمله فرازهایی است که در بحث ICT به درستی مطرح نشده است.
وی افزود:  برای درک جایگاه فناوری اطلاعات، کارت سوخت می‌تواند بهترین مثال باشد. ما نباید خود را درگیر حواشی کنیم. برای مثال شبکه ملی اطلاعات طرح بسیار خوبی است اما وقتی اسم آن را اینترنت ملی می‌گذاریم که تعبیر نادرستی است، این موضوع باعث سوءتفاهم می‌‌شود.
آیت‌اللهی افزود: ما امیدواریم بتوانیم برای توسعه کسب و کار در حوزه فناوری اطلاعات، به تصمیم‌سازی بپردازیم.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای گفت: شعار بنده انسجام و وفاق صنفی است و باید همه به دنبال دوستی و اتحاد در بخش خصوصی باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :