آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217332
تاریخ انتشار : 25 مرداد 1396 7:10
تعداد بازدید : 2013

جزییات طرح ویژه بانک مرکزی برای تامین امنیت چک‌ها

استعلام پیامکی اعتبار و اصالت چک ممکن شد

مسعود رحیمی، مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی اقدام جدید بانک مرکزی برای ساماندهی صدور چک های بی محل و یکپارچه سازی ظاهر چک های بانکی را تشریح کرد و گفت: بانک مرکزی به منظور افزایش امنیت چک و جلوگیری از صدور چک های بلامحل، طرحی را به شورای پول و اعتبار ارایه داده که مصوب هم شده است؛ بر اساس آن، در مرحله اول شش بانک کشور آن را اجرایی می کنند.

مهر - مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی افزود: در این طرح، مشخصات ظاهری چک، ابعاد، محتوا و موارد نوشتاری یکپارچه شده و وجه تمایز تمامی چک های موجود در نظام بانکی، تنها لوگوی بانک هاست که آن هم با ابعاد مشخص و استاندارد، از هم متمایز می شوند. 
وی گفت: این امر باعث می شود که ضریب ارتباط نیروی انسانی کمتر شده و یکسری ضرایب امنیتی برگه های چک شامل طراحی، امنیت، استفاده از کاغذ و مرکب امنیتی متناسب با استانداردهای روز دنیا لحاظ شده است و یکسری قابلیت هایی که قبلا تنها روی اسکناس و ایران چک داشتیم، درباره چک های بانکی و دسته چک نیز رعایت می شود. 
رحیمی گفت: نکته مهم، بررسی صلاحیت و اهلیت متقاضی دسته چک به صورت کامل و جامع است؛ به خصوص اینکه بررسی صلاحیت به صورت متناوب و متمرکز انجام شده و سابقه عملکردی افراد نیز مورد توجه قرار می گیرد؛ در این میان فرآیند صدور دسته چک به نحوی است که برخلاف گذشته که امکان شخصی سازی و صدور دسته چک از سوی بانک ها به صورت مجزا وجود داشت، اکنون در شرایطی چک صادر می شود که صلاحیت فرد احراز شده و هر چک بارکد منحصر به فرد خود را خواهد داشت که در هر لحظه از زمان صدور تا وصول، قابلیت پیگیری دارد.  
این مقام مسوول در بانک مرکزی خاطرنشان کرد: گیرنده چک قبل از پذیرش آن، می تواند با ارسال شماره منحصر به فرد (شماره شناسه استعلام) به سامانه استعلامات بانک مرکزی که روی هر برگ چک درج شده، مشخصات فرد دارنده دسته چک را مشاهده کند؛ به این معنا که با ارسال این شماره از طریق ارسال پیامک، تماس تلفنی گویا یا پورتال بانک مرکزی می توان هم مشخصات دارنده دسته چک را دید و شائبه چک سرقتی، مفقودی یا دارای امضای جعلی را از بین برد.  
مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی ادامه داد: حتی پذیرنده چک می تواند پیش از پذیرش نهایی، با ارسال این شماره، سابقه مختصری از عملکرد فرد درباره چک برگشتی را مشاهده کرده و عملا با این کار، فروشنده کالا و خدمت، از مشخصات فرد مطلع شده و مدارک احراز هویت فرد را مشاهده کند.  
وی افزود: در حال حاضر شش بانک به سامانه صیاد که مرتبط با صدور چک است پیوسته اند و بر اساس کارگروهی که در بانک مرکزی شکل گرفته و ابلاغیه صادره، مقرر است تا پانزدهم شهریورماه امسال، این طرح در تمامی بانک های کشور عملیاتی شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :