آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217333
تاریخ انتشار : 25 مرداد 1396 7:10
تعداد بازدید : 1078

دیپ مایند چرت می زند

گوگل قابلیت جدیدی را به هوش مصنوعی دیپ مایند اضافه کرده که به آن امکان می دهد هرازگاهی چرت بزند.


NextWeb- گوگل تاکنون دستاوردهای بسیار جالبی در زمینه هوش مصنوعی داشته است. نام این هوش مصنوعی از زمانی سر زبان ها افتاد که توانست با یک حریف انسان سر بازی «گو» بنشیند. اخیرا نیز این فناوری از تخیل بهره می برد و می تواند برخی مسایل را حتی پیش بینی کند. اما دستاورد اخیر گوگل واقعا درخور توجه است: این هوش مصنوعی هم اکنون می تواند چرت بزند. 
درواقع گوگل با این کارها دارد هرچه بیشتر این هوش مصنوعی را شبیه به هوش انسان کند. گوگل در وبلاگ رسمی اش توضیح داده است که قابلیت خوابیدن یا چرت زدن، ریشه در تحقیقات علوم عصبی (نوروساینس) دارد و می تواند رویکرد مرسوم کنونی را که بر پایه منطق و ریاضیات شکل گرفته است، کامل کند. 
این شرکت همچنین گفته است: بر اساس جدیدترین تحقیقات علوم عصبی، مغز انسان می تواند در حین خواب به بازبینی و مرور فعالیت های عصبی قبلی اش بپردازد. بنابراین مغز حتی در حالت استراحت هم قادر به نگهداری و پردازش داده های حاصل از تجربیات موفق یا ناموفق پیشین خواهد بود و بدین ترتیب، می تواند پس از بیداری به موفقیت دست یابد. 
در واقع این هوش مصنوعی با چرت زدن یا آفلاین شدن، فرصت پیدا می کند که از موفقیت ها یا شکست های گذشته اش درس بگیرد. دقیقا شبیه به کاری که ما در مواجهه با وقایع گذشته مان انجام می دهیم و در ذهن مان با توجه به تجربیات مان تصمیم گیری می کنیم. 
محققان گوگل با در نظر گرفتن این موضوع که مغز انسان در حین خواب به مرور فعالیت های عصبی خود می پردازد، همین رویکرد را در هوش مصنوعی خود به کار گرفتند. هرچند که مفهوم خواب برای کامپیوتر کمی غیرمنطقی است، اما دانشمندان الگوریتمی را توسعه دادند که می تواند داده های تجربی را ذخیره کند و در زمان فراغت، آنها را بازبینی کند.
به این معنا که اگر زمانی کامپیوتر مبتنی بر هوش مصنوعی نتواند یک مساله ریاضی یا محاسباتی را با موفقیت به پایان برساند، داده های حاصل از تجربه شکست را پیش خود نگه می دارد و در زمانی که به اصطلاح در خواب است، آنها را دوباره پردازش می کند تا در آینده در مواجهه با موقعیت های مشابه درست عمل کند. 
با این حساب، اگر در آینده ای نزدیک کامپیوتر یا روباتی نتوانست به درستی جواب سوالات تان را بدهد، فقط کافی است که اجازه دهید کمی چرت بزند. دیگر این اشتباه را انجام نخواهد داد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :