آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217399
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1396 1:17
تعداد بازدید : 1725

فیلتر تلگرام تنها با تصمیم روسای قوا ممکن است

رییس مرکز رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره برخورد نکردن با برخی کانال های معاند در کشور گفت: دارنده بستر کسی است که باید در این خصوص اقدام کند البته ممکن است برداشت های دارنده بستر با ما تفاوت داشته باشد، اما اینکه تلگرام باید سیاست های ما را رعایت کند امری غیرقابل تغییر است.

فارس - مرتضی موسویان درباره تعداد کانال های ثبت شده تلگرام و صفحات اینستاگرام گفت: تاکنون بیش از 12 هزار و 500 کانال تلگرامی در مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد ثبت شده که درصد قابل توجهی از این کانال ها بیش از 5 هزار دنبال کننده دارد، ضمن آنکه بیش از 60 درصد کانال های دارای بالای 5 هزار دنبال کننده در کشور ثبت شده هستند.
وی درباره ثبت صفحات اینستاگرامی افزود: این صفحات علاوهبر دیگر صفحات شبکه های اجتماعی بیش از 1700 صفحه است.
رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره آخرین مهلت ثبت کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی گفت: تاریخ و مهلتی برای ثبت کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی در نظر گرفته نشده است و تاریخ  مدنظر برای مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد برای آغاز این روند تنها جهت فراهم کردن بستر ثبت کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی بوده که عملا در حال حاضر تاریخ و مهلت ثبت نام برداشته شده و هر کس می تواند با هر تعداد دنبال کننده این ثبت نام را انجام دهد.
موسویان گفت: پیگیری تخلفات صورت گرفته در کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی و سایت های دارای لوگوی شامد و بدون آن، بر عهده پلیس فتاست. ضمن اینکه وزارت اطلاعات هم تخلفات امنیتی را رصد می کند.
تعلیق لوگوی 800 کانال، سایت و صفحه متخلف
وی گفت: در هر هفته گزارشاتی از سوی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد به ناجا و وزارت اطلاعات ارایه می شود و بر همین اساس تاکنون بیش از 800 کانال، سایت و صفحه که دارای لوگوی شامد بوده و تخلفاتی را انجام داده اند، با اقدامات انجام شده لوگوی آنها تعلیق شده است.
رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امکان راه اندازی شبکه اجتماعی ایرانی وجود دارد و قطعاً می توان این کار را انجام داد، اما درباره تلگرام فکر می کنم فیلتر شدن این شبکه اجتماعی در حد روسای سه قوه است و فقط در آن سطح می توان درباره این موضوع تصمیم گیری کرد.
موسویان افزود: اگر در ابتدا که تعداد کاربران تلگرام کم بود، با رایزنی می توانستیم این شبکه اجتماعی خارجی را بر اساس سیاست های جمهوری اسلامی ایران مدیریت کنیم، خیلی خوب بود، ولی اگر فشارها روی مدیران تلگرام و این بستر شبکه اجتماعی کمتر شود، می توانیم مدیریت را روی تلگرام داشته باشیم.

حضور مردان در برخی کانال های تلگرام ویژه زنان 
وی گفت: معتقدم که باید فرهنگ سازی لازم برای استفاده عموم مردم از شبکه های اجتماعی صورت گیرد که در این زمینه اعطای نشان های اختصاصی مانند لوگوی شامد می تواند کمک حال این قضیه باشد. رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال ادامه داد: بعد از بررسی های لازم درباره برخی از کانال ها که عکس های خانم ها را منتشر کرده و کارکرد زنانه دارند، متوجه شدیم که 80 درصد دنبال کننده ها آقا هستند که این موضوع به ضعف فرهنگی موجود در کشور و نوع بهره برداری از شبکه های اجتماعی بازمی گردد که باید با این کانال ها برخورد جدی صورت گیرد.
موسویان در پاسخ به سوالی درباره عدم برخورد با برخی کانال های معاند در کشور گفت: کسی که باید در این رابطه اقدام کند، دارنده بستر است. ممکن است برداشت های دارنده بستر با ما تفاوت داشته باشد، اما اینکه تلگرام باید سیاست های بومی جمهوری اسلامی ایران را رعایت کند امری غیرقابل تغییر است و رایزنی های فعلی با مدیران تلگرام هم بر اساس مصوبات شورای عالی فضای مجازی بوده است.
 8000 کانال موثر و موج ایجاد کننده در جامعه 
موسویان با بیان اینکه منشاء ترویج مطالب علیه نظام در کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی می تواند در فضای جغرافیایی غیر دسترس و خارج از ایران باشد، افزود: باید فرهنگ مردم را به سمتی سوق دهیم که آنها به این کانال ها رجوع نکنند.
رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره تعداد کانال های تلگرامی موثر در ایران گفت: تعداد کانال های تلگرامی در کشورمان که واقعا موثر هستند و در جامعه موج ایجاد می کنند، بین 7500 تا 8000 کانال است و بقیه کانال ها فقط بازنشردهنده اخبار هستند که لیست آنها کاملا مشخص است.
موسویان در پاسخ به این سوال که برخی سایت ها و خبرگزاری ها در وزارت ارشاد ثبت شده اند اما کانال های خبری آنها ثبت نشده، گفت: کانال های تلگرامی منتسب به سایت ها و خبرگزاری ها باید در مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد ثبت شود، هرچند سایت ها و خبرگزاری ها در گذشته ثبت شده و کار خود را قانونی دنبال کرده یا می کنند، ولی ثبت جداگانه کانال های منتسب به آنها امری قطعی است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :