آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21740
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1391 10:21
تعداد بازدید : 720

در کنفرانس مهندسی تله‌مدیسین

کاربردهای پزشکی از راه دور در هوافضا بررسی می شود

دبیر کنفرانس تله مدیسین از برگزاری این کنفرانس از 17 تا 19 بهمن ماه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر خبر داد و گفت: در این کنفرانس برای نخستین بار در خصوص ابعاد مهندسی و پزشکی تله مدیسین در کنار هم بحث و بررسی می شود.

 

 ایسنا- دکتر حمید کشوری یکی از پروژه‌های مهم این دانشگاه را ارسال موجود زنده به فضا دانست و گفت: این پروژه یکی از پروژه‌های مصوب شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) است که به دانشگاه صنعتی امیرکبیر محول شده است.
 وی از بررسی تله‌مدیسین در طب نظامی و هوافضا درا ین کنفرانس خبر داد و گفت: با توجه به اینکه این دانشگاه در پروژه ارسال موجود زنده به فضا نقش اساسی دارد با برگزاری پنلی در کنفرانس تله‌مدیسین به بررسی پزشکی از راه دور در حوزه‌های پزشکی هوا فضا می‌پردازد. کشوری در این زمینه گفت: در این پنل در خصوص نحوه استفاده از تله‌مدیسین در ارسال موجود زنده و نحوه ارتباط با موجودات زنده بحث و بررسی می‌شود. به گفته وی این پنل با همکاری سازمان فضایی برگزار می‌شود.
کشوری، معماری اطلاعاتی و ارتباطی تله‌مدیسین و امنیت اطلاعات و دسترسی به آن را از دیگر زمینه‌های بحث در این کنفرانس نام برد و افزود: علاوه بر این در این کنفرانس قرار است با همکاری قوه قضاییه و سازمان پزشکی قانونی راهکار و مبانی حقوق و اخلاق در تله‌مدیسین مورد بررسی قرار می‌گیرد. وی پزشک خانواده و نظام ارجاع را از دیگر محورهای این کنفرانس دانست و گفت: “پزشک خانواده” یکی از مباحث جدی و دغدغه مدیران نظام سلامت کشور است و با توجه به اهمیتی که تله‌مدیسین در توسعه این طرح دارد در یک پنل تخصصی با همکاری ستاد پزشک خانواده و نظام ارجاع بررسی می‌شود.
  سهم ناچیز ایران در گردشگری سلامت
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه گردشگری سلامت یکی از زمینه‌های سودآور برای هر کشور است، افزود: این در حالی است که ایران سهم ناچیزی در این زمینه دارد. وی “تله‌مدیسین و گردشگری سلامت” را از دیگر مباحث مطرح در کنفرانس تله‌مدیسین عنوان کرد و یادآور شد: مراکز توریسم درمان می‌توانند وضعیت جسمانی بیمار را پس از بازگشت به کشور خود از طریق تله‌مدیسین کنترل کرد. در صورت عدم استفاده از تله‌مدیسین در این زمینه معلوم نمی‌شود که چه اتفاقی برای بیمار افتاده است. کشوری، تجهیزات و فناوری‌های نوین تله‌مدیسین و اقتصاد و مدیریت در تله‌مدیسین را از دیگر موضوعات مورد بحث در این کنفرانس نام برد. وی در پایان افزود: نظر به اهمیت این کنفرانس تاکنون علاوه بر وزارت بهداشت، انجمن تله‌مدیسین آمریکا، دانشگاه علوم پزشکی البرز، دانشگاه بقیه‌الله، سازمان هوا فضا، سازمان پزشکی قانونی، انجمن تجهیزات پزشکی، انجمن مدیریت اطلاعات سلامت، انجمن اداره امور بیمارستان‌ها، انجمن رادیولوژی، ستاد پزشک خانواده و سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت بخشی از حامیان این کنفرانس هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :