آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21741
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1391 10:21
تعداد بازدید : 789

بررسی های پلیس فتا نشان داد:

کاربران ایرانی قربانی حمله به سیتی بانک آمریکا

رییس پلیس فتا درباره اقدامات انجام شده از سوی این پلیس برای شناسایی عوامل حمله به سیتی بانک آمریکا و رد دخالت ایران در حمله سایبری به بانک های این کشور گفت: مجرمان حمله کننده به سیتی بانک آمریکا داخل ایران نبوده اند و کاربران ایرانی نه تنها نقشی در آن نداشتند، بلکه خود به نوعی از قربانیان این جرم سایبری بین المللی بوده اند.

 

خبرگزاری مهر- سردار سیدکمال ‌هادیانفر گفت: پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات وظیفه‌ برخورد با جرایم در فضای مجازی را بر عهده دارد و این وظیفه جرایم بین‌المللی حوزه‌ سایبر را نیز شامل می‌شود. جرایمی که منشا خارجی دارند ولی اثر جرم به اتباع کشور از طریق اخذ دستور مقام قضایی و با پیگیری پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی ـ اینترپل ـ به اطلاع کشور مبدا جرم می‌رسد و آنها نیز موظف‌اند طبق پروتکل‌های قضایی و پلیسی بین‌المللی نسبت به رسیدگی و تعقیب مجرمین اقدام کنند.وی افزود: فضای سایبر فاقد مرز و محدودیت‌های مکانی است، لذا برخورد با جرایم آن نیز نیازمند همکاری بین‌المللی است. پلیس فتا آمادگی همکاری در زمینه برخورد با جرایم سایبری را در سطح جهانی دارد و قبلا نیز اقدامات موثری در این زمینه انجام داده است.
وی حمله‌ سایبری به سیتی‌ بانک آمریکا را یکی از پرونده‌های پلیس فتا دانست و گفت: این پرونده پس از اعلام آمریکایی‌ها از طریق شرکت امنیتی “RSA” که پشتیبان امنیتی بانک مذکور است، توسط پلیس فتا مورد پی‌جویی قرار گرفت و مشخص شد که در این حمله سیستم‌های رایانه‌ای کاربران ایرانی به عنوان بات‌نت، مورد سوءاستفاده قرار گرفته است. لذا IP‌های اصلی مهاجم در کشورهای ایتالیا و انگلستان توسط کارشناسان پلیس فتا شناسایی شد و نتایج تحقیقات به همراه مستندات به طرف خارجی اعلام شد. در مجموع مشخص شد که مجرمان حمله‌کننده به سیتی بانک آمریکا داخل ایران نبوده‌اند و کاربران ایرانی نه تنها نقشی در آن نداشتند، بلکه خود به نوعی از قربانیان این جرم سایبری بین‌المللی بوده‌اند.
 بات‌نت
وی در توضیح بات‌نت گفت: بات‌نت شبکه‌ای از رایانه‌های آلوده‌ است که خود قربانی هکرها قرار شده‌اند. هکرها با آلوده‌کردن رایانه‌های متصل به شبکه، بدون ‌آنکه خود کاربران بدانند، در مواقع حملات توزیع شده‌ ممانعت از سرویس (DDOS) از آنها برای ارسال حجم عظیمی از داده برای ایجاد اختلال و منع دسترسی به سرورهای اینترنتی استفاده می‌کنند. در مواقعی که کاربران در تامین امنیت رایانه‌ خود سهل‌انگاری کنند و نسبت به استفاده از پهنای باند اینترنت خود حفاظت و مراقبت لازم را نکنند، امکان آلوده‌شدن سیستم‌های آنها و تبدیل شدن به زامبی یا بخشی از شبکه‌ بات‌نت وجود دارد.
 آمریکایی‌ها دلایل و مستندات ارایه کنند
وی درباره اینکه در روزهای اخیر رسانه‌های غربی، ایران را به حمله‌ سایبری به سرورهای آمریکایی، خصوصا بانک‌ها متهم کرده‌اند گفت: اینها بیشتر هیاهوی رسانه‌ای است که همیشه از سوی آمریکایی‌ها وجود داشته است و خیلی اهمیتی ندارد. اما در این ادعای جدید رسانه‌ای در خصوص برخی حملات از سوی ایران به بانک‌های آمریکایی، اگر آمریکایی‌ها دلایل و مستندات قانونی قابل پی‌جویی دارند، از طریق اینترپل و مراجع بین‌المللی ذی‌صلاح به پلیس فتا ارسال کنند تا  رسیدگی شود.
وی افزود: ما تاکنون هیچ‌گونه شکایت یا تقاضایی برای رسیدگی دریافت نکرده‌ایم و در اخبار منتشر شده در رسانه‌های غربی نیز هیچ دلیل قانونی و روشنی برای اثبات اینکه منشا حملات، ایران بوده‌ ارایه نشده‌ است. صرفا اظهارنظرهایی غیرکارشناسی و نامستدل،‌ آن ‌هم توسط مقامات غیرمسوول صورت گرفته است که به خوبی نمایانگر جبهه‌گیری و موضع سیاسی آنهاست. وی افزود: البته در صورت صحت چنین اتهامی، بدون اغماض و به شدت با هکرها برخورد می‌شود و به هیچ‌وجه در این‌گونه جرایم با کسی مسامحه نمی‌کنیم. اگرچه پلیس صرفا با انتشار این اخبار، دست به تحقیقاتی زد، ولی در بررسی‌های پلیس فتا، هیچ دلیل قانع‌کننده و مدرکی دال بر این ادعای آمریکایی‌ها به دست نیامد.
 وابستگی عمیق امنیت سایبری کشورها به یکدیگر
رییس پلیس فتا درباره همکاری‌های بین‌المللی پلیس فتا در مبارزه با جرایم سایبری گفت: یک‌پارچگی مسایل فضای سایبری و مرزناپذیری آن، موجب وابستگی عمیق امنیت سایبری کشورها به یکدیگر می‌شود به طوری که برقراری امنیت سایبری هر کشور به منزله‌ افزایش سطح امنیت همه‌ کشورهاست. ما معتقدیم که تامین امنیت فضای سایبری نیازمند همکاری و تعامل نزدیک همه‌ کشورها و کنار گذاشتن اختلافات سیاسی در برخورد با جرایم سایبری است. چراکه این وظیفه‌ ذاتی پلیس در همه‌ کشورهاست که نسبت به احقاق حق شهروندان در برابر تعرض مجرمین سایبری، اقدام کند. از این رو، موضوع رسیدگی به جرایم فضای سایبری و تامین ارتباطات، تبادل دانش و تجربه و اشتراک روش‌ها و آموزش‌های مورد نیاز پلیس‌های کشورها در برخورد با جرایم نوظهور سایبری، نباید تحت تاثیر مشکلات و برخوردهای بین‌المللی و تحریم‌های سیاسی و اقتصادی قرار گیرد.
هادیانفر گفت: تعامل بیشتر پلیس‌های سایبری کشورهای دنیا و ایجاد ارتباط نزدیک و موثر می‌تواند به تامین بخش مهمی از اهداف پلیس در مقابله با جرایم سایبری در سطح جهانی و منطقه‌ای به همه‌ کشورها کمک کند.وی درباره نحوه همکاری پلیس فتا با پلیس اینترپل گفت: اخیرا معاون اجرایی خدمات پلیسی، معاون آموزش و ظرفیت‌سازی و معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای اینترپل، بازدیدی از پلیس ایران داشتند که جلسه‌ای هم با پلیس فتا برگزار کردند. در این جلسه ما اعلام آمادگی کردیم که در مرکز جرایم سایبری اینترپل یا IDCC مشارکت فعال داشته باشیم و کارشناسان خود را به آن مرکز اعزام کنیم. وی افزود: همچنین اعلام آمادگی کردیم که در صورت درخواست هر کدام از پلیس‌های دنیا به تاسیس پلیس سایبری، از هیچ کمک و همکاری دریغ
نکنیم.
 انیمیشن‌های آموزشی پلیس فتا در وب‌سایت اینترپل
وی افزود: آقای لوبوتن معاون اجرایی خدمات پلیسی اینترپل نیز اذعان کرد که پلیس فتا به‌رغم نو‌پا بودن، از پیشرفته‌ترین پلیس‌های سایبری است و نسبت آمار کشف جرایم آن، دو برابر پلیس آمریکاست. همچنین وی ضمن مشاهده‌ انیمیشن‌های آموزشی پلیس فتا درخواست کرد که این انیمیشن‌ها در وب‌سایت اینترپل قرار داده شود که به این منظور مشغول دوبله‌ آنها به زبان انگلیسی هستیم تا پخش جهانی شوند. وی از اعلام آمادگی پلیس برای مشارکت‌های بین‌المللی تشکر کرد و خواستار ملاقات‌های بعدی پلیس فتای ایران در راستای تبادل اطلاعات برای ایجاد فضای سایبری امن‌تر، در سرتاسر دنیا
 شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :