آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217430
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1396 10:24
تعداد بازدید : 973

هوش مصنوعی دنیا را برای نابینایان به تصویر می کشد

بسیاری هنوز توانایی های هوش مصنوعی را دست کم می گیرند و معتقدند این فناوری تازه در اول راه است. اپلیکیشن ها و گجت هایی که هر روز بر پایه هوش مصنوعی ارائه می شوند اما چنین برداشتی را به چالش می کشند.

دویچه وله- هوش مصنوعی فناوری نوینی است که هر روز خبرهای جدیدی از آن به گوش می رسد. گاه سخن از نصب دوربین های تشخیص چهره در ایستگاه های قطار آلمان به میان می آید و گاه خبر مطالعه روی چگونگی تشخیص افرادی که قصد خودکشی دارند، منتشر می شود. کار از پروژه های سنگین دولتی در سطح گسترده فراتر رفته و حتی در عرصه خانگی هم هر روز گجت ها و دستگاه های مبتنی بر هوش مصنوعی ارا ئه می شوند؛ دستگاه هایی که با کاربر تعامل می کنند و دائم می آموزند.
تلفن های هوشمند که در مقایسه قدرت پردازش کمتری دارند هم از نعمت هوش مصنوعی بی بهره نمانده اند. یکی از عرصه هایی که این فناوری در آن به کار گرفته می شود، حوزه معلولان است. اپلیکیشن Seeing AI مایکروسافت که دنیا را برای نابینایان تفسیر می کند، نمونه ای از این اپلیکیشن ها است. این اپلیکیشن در مارس سال جاری میلادی (۲۰۱۷) برای نخستین بار معرفی شد و چند هفته پیش هم نسخه رایگان آن برای سیستم عامل iOS  در اپ استور قرار گرفت. با ارایه نسخه های به روز شده و در نظر گرفتن عملکرد، این اپلیکیشن کم حجم توانایی های خود را به رخ رقیبان می کشد. «سیینگ ای آی» محصول مایکروسافت، غول فناوری آمریکا است که برای نابینایان و کم بینایان طراحی شده است. این اپلیکیشن با استفاده از دوربین گوشی موبایل دنیای اطراف را تفسیر می کند؛ نتیجه باورنکردنی است. این اپلیکیشن می تواند سن افراد را تخمین بزند، احساسات آنها را تشخیص دهد و بگوید چه جنسیتی دارند و حتی تشخیص دهد که میز کار فرد مرتب است یا نه. توصیف محیط هم از دیگر قابلیت های آن است. خواندن بارکد محصولات غذایی یا داروها و ارایه پیشنهاد دستور تهیه غذا که در اپلیکیشن های دیگر وجود دارد، در این اپلیکیشن هم موجود است. سیینگ ای آی همچنین با سرعت بالایی متن را تشخیص می دهد و آن را برای کاربر می خواند. یکی دیگر از ویژگی های این اپلیکیشن این است که با داشته های خود و بدون ارتباط اینترنتی بخش قابل توجهی از موانع را از پیش پای کاربر برمی دارد؛ افزون بر این، کاربر را در حرکت گوشی و نگهداشتن دوربین روی سوژه راهنمایی می کند. البته این اپلیکیشن مانند همه نوآوری های مبتنی بر هوش مصنوعی عاری از خطا نیست. پس تعجب نکنید اگر سن طرف مقابل را نادرست تخمین زد یا رنگ مو را به اشتباه تشخیص داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :