آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21751
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1391 10:37
تعداد بازدید : 530

رییس شورای اصناف کشور:

اصناف آماده اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها نیستند

رییس شورای اصناف کشور با تاکید بر اینکه اصناف آماده اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها نیستند، گفت: در فاز اول، جلسات و برنامه ریزی ها به صورت مداوم صورت می گرفت، اما هم اکنون نه خبری از جلسه هست و نه برنامه ریزی صورت گرفته است.

 

خبرگزاری مهر- قاسم نوده فراهانی با تاکید بر اینکه اصناف هم‌اکنون آماده اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها نیستند، گفت: اصناف در رابطه با اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه‌ها سنگ تمام گذاشتند و پای کار بودند و خوشبختانه اجرای فاز اول نیز در سطح عمومی بازار به خوبی انجام شد؛ اما هم‌اکنون آمادگی اجرای فاز دوم در جامعه صنفی کشور وجود ندارد.
رییس شورای اصناف کشور افزود: این در شرایطی است که تعهداتی که به اصناف یا زیرمجموعه اصناف چه تولیدی و توزیعی و مصرف‌کنندگان انرژی‌بر در صنوف داده شد، هنوز جامه عمل به خود نپوشانده و با وجود گذشت دو سال از اجرای قانون، هنوز پیاده‌سازی بسته حمایت از اصناف با مشکل مواجه است.
وی گفت: هنوز تعدادی از تولیدکنندگان صنفی که باید از این بسته استفاده می‌کردند، موفق نشدند که از تسهیلات بهره‌مند شوند؛ در حالی که 250 میلیارد تومان قرار بود در قالب بسته حمایتی اصناف، به این واحدها اختصاص یابد که تاکنون کمتر از 50 درصد آن عملیاتی شده است.
به گفته فراهانی، بانک ملی تعهد کرده است که منابع لازم را در اختیار صنوف قرار دهد و سازمان هدفمندی یارانه‌ها نیز مابه‌التفاوت بهره را نیز به بانک ملی پرداخت کرده است؛ اما هنوز هم در برخی از شهرستان‌ها و استان‌ها با مشکل پرداخت تسهیلات روبه‌رو هستیم.
وی افزود: هم‌اکنون اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه‌ها انجام شده است؛ در حالی که هنوز تعهدات دولت در این رابطه عملیاتی نشده است، بنابراین اگر بخواهیم وارد فاز دوم شویم، مشکلات چندین برابر می‌شود؛ ضمن اینکه زیرساخت‌ها نیز برای این کار آماده نیست.
رییس شورای اصناف کشور افزود: در حال حاضر با وضعیت فعلی، اگر قرار بر اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها باشد و بخواهیم موفقیت فاز اول را داشته باشیم، باید برنامه‌ریزی صورت گیرد، در حالی هم‌اکنون هماهنگی های لازم با اصناف نشده است.
وی گفت: البته در رابطه با سوخت برای صنوف تولیدی، قرار بود که تبعیضی- ترجیحی باشد که این کار در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت است و تا 80 درصد اقدامات مرتبط با آن صورت گرفته است، اما واحدهای صنفی تولیدی که حدود 600 هزار واحد هستند، با تولیدی‌های بزرگ تفاوت دارند، در حالی که تولیدات آنها در صنایع مصرف می‌شود.
فراهانی گفت: زمانی که اصناف در اجرای فاز اول پای کار آمدند، جلسات متعددی برگزار شد و برنامه‌ریزی لازم صورت گرفت و تعداد مواردی که باید در طرح می‌رفت، مشخص بود؛ ولی حالا برنامه‌ای برای فاز دوم در دستور کار نداریم.
وی افزود: باید برنامه‌ریزی کنیم و کم و کاستی‌ها را در این طرح ببینیم تا اگر خواستیم طرح را اجرا کنیم، با مشکل مواجه نشویم؛ در حالی که در حوزه اصناف این اتفاق نیفتاده است. اگر بخواهد فاز دوم اجرا شود ما بلاتکلیف هستیم؛ در حالی که در فاز اول برنامه‌ریزی صورت گرفت و جلسات متعددی برگزار شد؛ در حالی که هم‌اکنون نه جلسه‌ای هست و نه برنامه‌ریزی صورت گرفته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :