آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21752
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1391 10:38
تعداد بازدید : 684

محدودیت های تبلیغات محیطی برای سرمایه گذاران خارجی بررسی شد

رییس سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران گفت: محدودیت های ناشی از اجرای مفاد دستورالعمل تبلیغات محیطی کالا و خدمات برای سرمایه گذاران خارجی بررسی شد.

 

ایرنا- بهروز علیشیری در حاشیه سی و نهمین نشست هیات نظارت بر مقررات‌زدایی درباره (موضوع تبصره چهار ماده هفت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی) افزود: در ابتدای این نشست دبیرخانه اجرایی ماده هفت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، گزارش جامعی از وضعیت موجود، تناقضات و ابهامات قانونی به ویژه تناقضات دستورالعمل با قانون منع به‌کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه مصوب 1375 و آیین‌نامه اجرایی آن و محدودیت‌های ایجاد شده ناشی از اجرای دستورالعمل یاد شده برای سرمایه‌گذاران خارجی در استان‌های مختلف کشور ارایه کرد.
به گفته این مقام مسوول، ضوابط اخیرالذکر مقرر می‌دارد که لزومی برای استفاده از زبان یا نام فارسی برای تبلیغ کالا و خدمات تولید شده در ایران توسط سرمایه‌گذاران خارجی که دارای علایم و اسامی تجاری باشند، وجود ندارد.
علیشیری افزود: در ادامه این نشست دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان اتاق‌های بازرگانی و تعاون به تبادل نقطه نظرات و دیدگاه‌های خود حول محورهای قانونی و اجرایی مرتبط با دستورالعمل تبلیغات محیطی کالا و خدمات پرداختند که اجماع و نظر اعضا دال بر لزوم تطبیق مفاد دستورالعمل به ویژه بند سه آن با ضوابط ماده هفت آیین‌نامه اجرایی قانون منع به‌کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه و تبصره ذیل آن بود.
بر اساس این گزارش، در پایان با عنایت به اهمیت بالای موضوع و ضرورت تعامل همه دستگاه‌های ذی‌ربط برای رفع موانع قانونی و مقرراتی حمایت از سرمایه‌گذاری در کشور مقرر شد تا ضمن اعلام مراتب و تصمیم هیات به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان رییس شورای فرهنگ عمومی، درخواست گردد اصلاح برخی مفاد دستورالعمل یاد شده در دستور کار شورای مذکور قرار گیرد.
در این نشست علاوه بر اعضای هیات نظارت بر مقررات‌زدایی، رییس و نایب رییس کمیسیون ویژه تولید ملی و اصل 44 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی، دبیر شورای فرهنگ عمومی و نمایندگان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اتاق تعاون و اتاق ایران و مشاورین مستقل حقوقی و اقتصادی نیز حضور داشتند.
لازم به ذکر است که اعضای هیات نظارت بر مقررات‌زدایی به استناد تبصره چهار ماده هفت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی توسط رییس‌جمهور انتخاب می‌شوند و ماموریت شناسایی و احصای مقررات و قوانین مخل کسب و کار و فعالیت روان فعالان اقتصادی و پیشنهاد برای لغو یا اصلاح آن را به عهده دارند.
گفتنی است، دبیرخانه اجرایی ماده هفت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی نیز به عنوان بازوی کارشناسی و اداری هیات موصوف در سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران مستقر بوده و مسوولیت انجام فعالیت‌های دبیرخانه‌ای هیات مزبور را به عهده دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :