آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217600
تاریخ انتشار : 30 مرداد 1396 11:4
تعداد بازدید : 1201

رانندگان اسنپ و تپسی از مالیات معافند

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با تشریح وضعیت مالیات بر درآمد رانندگان اسنپ و تپسی اعلام کرد: رانندگان تاکسی های اینترنتی اگر دارای یک خودرو باشند، از مالیات معافند.

رسانه مالیاتی ایران- کامل تقوی نژاد گفت: رانندگان دارای یک خودرو که در اسنپ و تپسی فعالند، همانند دارندگان یک تاکسی، برای عملکرد سال 1395 از پرداخت مالیات بر درآمد خودرو معافند.
وی با بیان بندهای قانونی مربوط به مالیات بر درآمد مشاغل گفت: شرکت ها و صاحبان مشاغل، فارغ از بستر ارایه خدمت و عرضه کالا اعم از دنیای واقعی یا فضای مجازی در صورت کسب درآمد و سود و پس از کسر معافیت های مقرر باید براساس نرخ های مقرر در قانون مالیات پرداخت کنند و تفاوتی میان بستر فروش و ارایه خدمات از نظر مالیاتی نیست.
وی با بیان شتاب روزافزون تکنولوژی و استفاده از آن در زندگی روزمره افراد که باعث شکل‎گیری کسب وکارهای مختلف در فضای مجازی با استفاده از فناوری نوین اطلاعاتی شده است گفت: به یقین در آینده نزدیک ماهیت کسب وکارهای موجود دچار تغییر و تحولات بیشتری خواهد شد، بنابراین سازمان امور مالیاتی کشور برای شناسایی این نوع کسب وکارها و وصول مالیات عادلانه از آن برنامه ریزی مناسبی انجام داده است.
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور، درباره بحث های پیرامون پرداخت مالیات از سوی شرکت های اسنپ و تپسی گفت: نکته حایز اهمیت آن است که برخلاف مواردی که در رسانه ها رواج یافته میزان مالیات صاحبان یک تاکسی و صاحبان یک وسیله نقلیه (مثل پراید، پژو و...) که با آن به فعالیت شغلی حمل ونقل مسافر می پردازند برای سال 1395 صفر ریال تعیین شده که دستورالعمل مربوطه نیز صادر و ابلاغ شده است. 
تقوی نژاد ادامه داد: بنابراین در صورتیکه یک راننده دارای یک تاکسی است یا در یک آژانس کرایه یا از طریق اسنپ و تپ‎سی به ارایه خدمت حمل ونقل مسافر می پردازد، نباید مالیات پرداخت کند.
تقوی نژاد افزود: اما در صورتیکه یک راننده دارای بیش از یک تاکسی یا وسیله نقلیه باشد، تنها یک تاکسی معاف از مالیات بوده و در ازای بقیه تاکسی ها یا خودروها ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد است.
وی در خصوص مالیات این دو شرکت نیز گفت: شرکت اسنپ و تپ‎سی همانند سایر اشخاص حقوقی صاحب درآمد، ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد هستند و البته مالیات بر ارزش افزوده این شرکت‎ها نیز برابر قانون و مقررات مربوطه اخذ خواهد شد.
براساس این گزارش تاکسی های اینترنتی از کسب و کارهای نوین در جامعه ایران به شمار می روند که دسترسی شهروندان را به خدمات حمل و نقل تسهیل کرده اند.
نو بودن خدمات این شرکت ها سبب شده بود تا ابهام هایی درباره نحوه محاسبه مالیات آنها در شبکه های مجازی منتشر شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :