آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217605
تاریخ انتشار : 30 مرداد 1396 11:4
تعداد بازدید : 1363

دفاع تمام قد روحانی کار خودش را کرد

آذری جهرمی چهاردهمین وزیر فاوای ایران شد

محمد جواد آذری جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم رای اعتماد گرفت.

فناوران - حسن روحانی روز گذشته برای دومین بار به منظور دفاع از کابینه پیشنهادی دوازدهم به مجلس رفت. وی در سخنرانی خود گفت: در فضای مجازی، نیازمند فناوری هستیم. چرا وقتی کاربران شبکه اجتماعی ایرانی، به یک میلیون نفر می رسد آن شبکه هنگ می کند و نمی تواند آن را اداره کند و یک شبکه اجتماعی خارجی ۴۰ الی ۱۰۰ میلیون کاربر را تحمل می کند؟ این به خاطر تکنولوژی است.
روحانی با بیان اینکه باید برای جوانان اشتغال ایجاد کنیم و در این مسیر هرگز شوخی نداریم، افزود:  اشتغال به فناوری و سرمایه چه داخلی و چه خارجی نیاز دارد؛ هیچ کشوری با انزوا پیشرفت نکرده و بنابراین یکی از بزرگ ترین وظایف وزارت خارجه ما در این دوره فعالیت اقتصادی است.
رییس جمهور با بیان اینکه حضور یک وزیر جوان اولین تجربه دولت است، گفت: به ما می گویند از جوانان استفاده کنید، در این کار با هم در حال تجربه هستیم و وزیر پیشنهادی ارتباطات این کار را آغاز خواهد کرد. روحانی گفت: اینکه گفتم جهرمی این مسوولیت را بپذیرد به خاطر این بود که امروز فناوری اطلاعات است، فضای مجازی و سایبری مهم است و درست است که ارتباطات زیربنا است و در ارتباطات اگر زیرساخت نباشد، حرکت نمی کند، ولی فناوری اطلاعات بسیار مهم است.
وی ادامه داد: برخی فکر می کنند همیشه بین امنیت و آزادی سازگاری نیست. اینکه قانون اساسی ما بر استقلال، امنیت و آزادی تاکید می کند و این موارد باید کنار هم باشد. برخی می گویند اگر ما امنیت بخواهیم باید این آزادی را ببریم قربانی کنیم و چاره ای نیست و تا این قربانی نشود، دعای ما مستجاب نمی شود و امنیت به وجود نمی آید.
روحانی گفت: برخی چنین تفکری داشته اند و ممکن است داشته باشند ولی ما این را قبول نداریم. قبول نداریم که آزادی را به خاطر امنیت یا امنیت را به خاطر آزادی ذبح کنیم و باید این دو در کنار هم قرار بگیرد. ما آزادی مسوولانه و امنیتی را می خواهیم که این امنیت بر دوش هوشیاری و آگاهی ملی یک ملت باشد. امنیت ما تنها با تفنگ و اسلحه نیست؛ بلکه با اعتماد اجتماعی و حضور اجتماعی است. البته سلاح هم ما نیاز داریم و دنبال آن هستیم و خواهیم بود.
وی گفت: در شورای عالی فضای مجازی مدتی آقای جهرمی از طرف آقای علوی (وزیر اطلاعات) می آمد، زمانی که در وزارت اطلاعات بود و مدتی هم از طرف واعظی می آمد و در هر دو بخش من شاهد بودم، چه وقتی که وی به عنوان نماینده وزیر اطلاعات می آمد و در جلسات شرکت می کرد و چه وقتی که به عنوان جانشین وزیر ارتباطات می آمد، همیشه در مساله امنیت و آزادی، هر دو را با هم می دید.
رییس جمهور گفت: این حرف درباره وی ناحق است که فکر کنید آزادی را به مسلخ می برد و اینگونه نیست و شهادت می دهم. چون ما عملکرد ایشان را در موارد مختلف دیده ایم و علت اینکه اصرار کردم وی بیاید، به خاطر این بود که ما مسایل پیچیده فراوانی در اینجا داریم و کسی باید باشد که مسایل امنیتی بلد باشد و اگر بلد نباشد همان روز اول گیرش می اندازند و یک عده مخالف، استدلال امنیتی می کنند. البته اگر خودم حضور داشته باشم، به اندازه آنها مسایل امنیتی را بلدم و جواب آنها را می دهم ولی اگر در جلسه ای حضور نداشته باشم باید کسی باشد که امنیت را بلد باشد تا از آزادی مردم و شبکه های اجتماعی و اشتغال مردم در فضای مجازی حراست کند.
وی افزود: ما باید همه ابعاد مساله را در نظر بگیریم. اگر جوان بیاوریم، می گویند همه پلکان ها را طی نکرده، همه پلکان ها را که طی کند، می گویند چرا جوان تر نیاورده اید، سن وی بالاست؟ خوب باید تجربه و اعتماد کرد و به اعتقاد من می توانیم یک جوان را بیاوریم کما اینکه در اول انقلاب این کار را کردیم و در بسیاری از موارد موفق بودیم به خاطر اینکه بتوانیم این مشکلات را حل کنیم.
 رای اعتماد نمایندگان مجلس به آذری جهرمی
در نهایت اما محمد جواد آذری جهرمی توانست نظر 152 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را جلب کند تا به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم آغاز به کار کند. البته به وزیر ارتباطات دولت دوازدهم، 120 رای مخالف، 7 ممتنع و 9 رای باطله هم داده شد تا او با کم تر از 53 درصد آرای موافق، نخستین وزیر متولد پس از انقلاب لقب گیرد.
جهرمی متولد سال ۱۳۶۰ است و در دانشگاه صنعت آب و برق تحصیل کرده و عنوان مهندس برق را کسب کرده است. سوابق اجرایی جهرمی در وزارت ارتباطات از سال ۱۳۸۸ شروع می شوند. او از سال ۸۸ تا ۹۳،  مديرکل امنيت سيستم های ارتباطی در سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی و پس از آن، تا سال ۹۵ عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت بوده است. از سال ۹۵ تا دیروز، جهرمی رييس هيات مديره و مديرعامل شرکت ارتباطات زيرساخت و معاون وزیر ارتباطات بود و با رای اعتماد مجلس، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور شد.
گفته می شود سرعت بالا در توسعه زیرساخت ها، دفاع از حقوق مردم در مسایل مرتبط با فیلترینگ، حمایت از استارت آپ ها و توانایی در برقراری ارتباطات بین المللی از جمله ویژگی های وزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
مهم ترین انتقادات به عملکرد آذری جهرمی در روزهای گذشته، نه از باب مباحث فنی که بیشتر درباره برخی مسایل پیرامون سابقه حضور او در وزارت اطلاعات بود. در واقع فعالان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات حمایت یکپارچه ای از انتخاب حسن روحانی برای وزارت ارتباطات داشتند و صدای انتقاد فنی کمتر به گوش می رسید.
رییس جمهور هم دیروز در دفاع از آذری جهرمی به همین موضوع تکیه زد و شهادت داد که او نه تنها آزادی های مردم را به مسلخ نمی برد که از آنها دفاع هم می کند.
آذری جهرمی قول داده است برای گسترش کسب و کارهای نوپا و همچنین پیشرفت شرکت های بزرگ تر در حوزه فاوا بکوشد. او وعده داده است در پایان چهار سال کار در وزارت ارتباطات، 5 شرکت بزرگ ایرانی فاوا با سهم مناسبی از بازار جهانی فعال باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :