آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217608
تاریخ انتشار : 30 مرداد 1396 11:14
تعداد بازدید : 1143

دلایل ترس از دست دادن گوشی مشخص شد

گوشی های هوشمند به ابزاری جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده اند تا جایی که حتی تصور یک لحظه جدایی از این دستگاه ها امکان پذیر نیست. به همین جهت است که محققان ترس از دست دادن گوشی را به عنوان نوعی بیماری تشخیص داده اند. این ترس دلایل مختلفی دارد که حالا محققان آنها را کشف کرده اند.

فناوران- به گفته محققان، گوشی های هوشمند دروازه ای برای دسترسی به طیف وسیعی از سایت ها و سرویس ها هستند که به کاربران اجازه می دهند به سرعت به اطلاعات مهم دسترسی پیدا کنند.
محققان می گویند: اضطراب جدایی از گوشی هوشمند یک مشکل شناخته شده محسوب می شود که به سرعت در حال افزایش است.
به بیماری ترس از دست دادن گوشی اصطلاحا «نوموفوبیا» گفته می شود که برای توصیف احساس وحشت یا استرس از دسترسی نداشتن به گوشی برای برقراری یا دریافت تماس تلفنی اطلاق می شود.
در این خصوص دانشمندان دانشگاه هنگ کنگ و دانشگاه Sungkyunkwan در سئول تحقیقاتی انجام داده و از کاربران نظرسنجی کرده اند. بر این اساس بسیاری معتقدند که گوشی های هوشمند به نوعی منبع اطلاعاتی برای شان است که بدون آنها ناقص هستند.
به علاوه این دستگاه ها نوعی ابزار برای ذخیره عکس و پیام ها است و به عنوان دروازه ای برای دسترسی به طیف گسترده ای از برنامه ها، سایت ها و خدمات به شمار می رود که به کاربران اجازه می دهد به سرعت به محتوایی که برای شان مهم است، دسترسی پیدا کنند.
براساس تحقیقی که در مجلات Cyberpsychology، Behavior و Social Networks منتشر شده، گوشی های هوشمند برای بسیاری به دفترچه خاطرات شخصی تبدیل شده است و تقریبا شامل همه اطلاعات کاربر در همه زمینه ها می شود، بنابراین کاربران با افزایش اطلاعات شان روی گوشی ها بیشتر به این دستگاه ها وابسته شده و این موضوع هر روز بیشتر منجر به ابتلا به عارضه نوموفوبیا می شود. اگرچه این تحقیق و نظرسنجی از بین 300 دانشجو در کره جنوبی انجام شده است، اما محققان بر این باورند که اضطراب جدایی از گوشی های هوشمند در آینده بزرگ تر و بیشتر خواهد شد و از آنجا که فناوری های موبایل مدام در حال پیشرفت است، این وابستگی هر روز بیشتر و بیشتر می شود.
به گفته این محققان، توسعه گوشی های هوشمند به شکل اجتناب ناپذیری بیشتر باعث افزایش دلبستگی کاربران می شود، زیرا فناوری و خدمات مربوط به آن قابلیت شخصی سازی را دارد.
این در حالی است که کاربران باید آگاه باشند که اجازه ندهند بیش از حد به گوشی های هوشمند وابسته شوند، چراکه آنها باید از هوشمند بودن فناوری ها بهره ببرند نه خود وابسته این هوش مصنوعی شوند.
Nomophobia در حال حاضر به عنوان یک اختلال روانی خاص شناخته نمی شود، اما مطالعات نشان داده است که وابستگی به گوشی های هوشمند می تواند مشکلات قابل توجهی ایجاد کند.
اوایل سال جاری، مطالعه ای در زمینه دسترسی داشتن به گوشی انجام شد که حتی کاربران در صورتیکه به گوشی در حالت خاموش دسترسی داشتند، نگرانی شان درباره دسترسی نداشتن به دستگاه ها کمتر بود.
با این حال برای کاهش وابستگی به گوشی های هوشمند راهکارهایی ارایه شد؛ برای نمونه از کاربران خواسته شد تا گوشی خود را هنگام خواب در اتاق دیگری قرار دهند، اگرچه در ابتدا این موضوع برای افراد آزاردهنده بود و موجب بروز استرس در آنها می شد، اما کم کم باعث شد تا این استرس کاهش پیدا کند و از وابستگی آنها به گوشی بکاهد.
بر این اساس محققان بر این عقیده اند که دوری از گوشی برای مقاطع کوتاه از میزان وابستگی افراد به این دستگاه ها می کاهد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :