آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217609
تاریخ انتشار : 30 مرداد 1396 11:15
تعداد بازدید : 644

رییس کل بانک مرکزی: بانک‌ها نرخ سود علی‌الحساب را رعایت کنند

نرخ سود بانکی ثابت ماند

رییس کل بانک مرکزی با بیان ضرورت رعایت نرخ سود علی الحساب مصوب، به برنامه این بانک برای ایجاد اشتغال و افزایش رشد اقتصادی پرداخت و گفت: پیش نیاز اجرای این برنامه ها، رعایت دقیق مصوبه شورای پول و اعتبار درباره نرخ سود است.

بانک مرکزی -  ولی الله سیف  در جلسه با مدیران عامل بانک ها اظهارداشت: نرخ سود براساس مصوبه شورای پول و اعتبار برای سپرده های یک ساله، حداکثر 15 درصد و برای تسهیلات عقود مشارکتی و غیرمشارکتی، حداکثر معادل 18 درصد در نظر گرفته شده است. وی با بیان لزوم رعایت نرخ سود علی الحساب مصوب شورای پول و اعتبار در شبکه بانکی، افزود: نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار درواقع حداکثر سود علی الحساب است که براساس پیش بینی بازدهی فعالیت های اقتصادی صورت می گیرد.
رییس کل بانک مرکزی درباره مفهوم سود بانکی در بانکداری بدون ربا گفت: در بانکداری بدون ربا، بانک، وکیل سپرده گذار است و مبلغ سود درنظر گرفته شده در زمان عقد قرارداد با مشتری، سود علی الحساب است. این رقم، درواقع بخشی از رقم سود واقعی پیش بینی شده برای آخر دوره مالی است و نمی تواند بالاتر از آن باشد. رییس شورای پول و اعتبار، نرخ تورم را شاخصی برای نرخ سود بانکی عنوان کرد و گفت: بر اساس رابطه بین شاخص نرخ تورم و نرخ سود و با فاصله یکی دو درصد، نرخ سود می تواند منطقی باشد. سیف درباره برنامه های بانک مرکزی در ایجاد اشتغال، افزایش رشد اقتصادی و رونق تولید گفت: پیش نیاز اجرای این برنامه ها، رعایت دقیق مصوبه شورای پول و اعتبار درباره حداکثر نرخ سود علی الحساب در شبکه بانکی است که با توجه به بازدهی بخش تولید در نظر گرفته شده است.

 ساماندهی فعالیت موسسات غیرمجاز 
رییس کل بانک مرکزی با بیان حذف موسسات غیرمجاز به عنوان یکی از موانع برای ایجاد تعادل در نرخ سود بانکی، گفت: بانک مرکزی تحت تاثیر فشارها تصمیم غیرمنطقی نگرفت و در حال حاضر موفق شدیم بعد از دو دهه به فعالیت موسسات غیرمجاز در بازار پول پایان دهیم.
رییس کل بانک مرکزی با تشکر از بانک تجارت، بانک آینده و موسسه اعتباری ملل برای پذیرش مدیریت دارایی و بدهی موسسات غیرمجاز البرز ایرانیان، افضل توس و وحدت (آرمان) گفت: با هماهنگی مرجع قضایی، این موضوع در حال انجام است و هرکدام از موسسات غیرمجاز کسری داشته باشند، مدیران و گردانندگان آنها باید پاسخگوی سپرده گذاران باشند. 
وی با بیان ورود بانک مرکزی به بازار بین بانکی و فعال سازی این بازار گفت: در گذشته تجربه موفقی در این زمینه داشتیم و بانک مرکزی توانست نرخ سود در بازار بین بانکی را از بالای 28 درصد به زیر 17 درصد پایین آورد. در حال حاضر شاهد روند نزولی این نرخ هستیم که به محدوده 18 درصد رسیده است. بانک مرکزی از این ابزار برای ایجاد تعادل در نرخ سود استفاده می کند. 
سیف، یکی دیگر از عوامل برهم زننده نرخ سود را اضافه برداشت بانک ها عنوان کرد و گفت: بانک ها باید نسبت به تعادل منابع و مصارف خود دقت کافی داشته باشند. البته بعضا به دلیل تکالیفی که به عهده بانک ها گذاشته می شود، عدم تعادل هایی ایجاد می شود. در این گونه موارد، بانک مرکزی با اصول تعریف شده، اضافه برداشت ها را به خطوط اعتباری تبدیل می کند تا تقاضای نقدینگی با نرخ های بالا از بازار خارج شود.

 ضرورت توجه بانک ها به مسوولیت های اجتماعی 
وی با بیان لزوم توجه شبکه بانکی به مسوولیت های اجتماعی گفت: بانک ها و موسسات اعتباری باید به جای انجام تبلیغات تکراری و غیرمؤثر، بخشی از هزینه های تبلیغاتی خود را صرف امور اجتماعی و عام المنفعه کنند و هر بانک، زمینه تبلیغاتی خودش را داشته باشد. 
رییس شورای پول و اعتبار با بیان شرایط آغاز دولت دوازدهم، لزوم همگرایی و همدلی بین شبکه بانکی را در اجرای سیاست های اقتصادی خواستار شد و گفت: در حال حاضر شرایط و زمینه های لازم برای اجرای مصوبه شورای پول و اعتبار درباره نرخ سود علی الحساب بانکی ایجاد شده و بانک ها با رعایت این مصوبه می توانند نقش پررنگ تری در حمایت از تولید و اشتغال ایفا کنند.

 671 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای سال جاری
رییس کل بانک مرکزی با ارایه آمار تسهیلات شبکه بانکی در سال 1395 گفت: در سال گذشته 548 هزار میلیارد تومان تسهیلات ازطرف شبکه بانکی به بخش های اقتصادی اعطا شد که 64 درصد آن برای سرمایه در گردش اختصاص یافت و این نسبت در بخش صنعت 81 درصد بود. 
سیف با پیش بینی رقم 671 هزار میلیارد تومانی برای اعطای تسهیلات در سال جاری گفت: باید دقت شود این تسهیلات به صورت بهینه تخصیص پیدا کند تا منجر به افزایش اشتغال و رونق تولید 
شود. 
رییس شورای پول و اعتبار ضمن بیان تجربه موفق سال گذشته در طرح رونق تولید و اعطای 17 هزار و 400 میلیارد تومان تسهیلات به 22 هزار و 500 بنگاه کوچک و متوسط ادامه داد: در سال جاری نیز رقم 50 هزار میلیارد تومان برای طرح رونق تولید پیش بینی شده که این مبلغ برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، تکمیل طرح های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بیش از 60 درصد و بهسازی و نوسازی خطوط تولید و ایجاد اشتغال در نظر گرفته شده است. 
سیف درباره نحوه تخصیص منابع گفت: همانند سال گذشته کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید طرح ها را به بانک ها معرفی می کنند و بانک ها نیز باید بررسی لازم را براساس اطمینان از بازگشت تسهیلات و گردش چرخ تولید به عمل آورند. رییس کل بانک مرکزی افزود: بانک ها و موسسات اعتباری در کشور باید درباره شکل گیری موسسات غیرمجاز جدید هوشیار باشند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :