آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217610
تاریخ انتشار : 30 مرداد 1396 11:16
تعداد بازدید : 1007

هوش مصنوعی دنیای مصنوعی می سازد

سال ها پیش، تفاوت اصلی میان انسان و دیگر موجودات در داشتن تفکر بود، اما این روزها با ظهور هوش های مصنوعی که توان یادگیری دارند، این تفاوت آرام آرام به چالش کشیده می شود. هوش مصنوعی مجموعه ای نرم افزاری است که توانایی ارتقای خود و آموختن را دارد و در امور مختلفی به کار گرفته می شود.

NewScientists- پژوهشی تازه در حوزه هوش مصنوعی با مشارکت دانشگاه استنفورد و شرکت اینتل انجام شده که در آن هوش مصنوعی اینتل، کار ساخت یک دنیای مجازی تصویری مبتنی بر عکس های واقعی از دنیای بیرونی را آغاز کرده است. در این پژوهش، 5 هزار تصویر از خیابان های آلمان در اختیار هوش مصنوعی اینتل قرار گرفت و سپس این هوش با کمک یک انسان، اقدام به ساخت تصاویر مجازی مبتنی بر واقعیت از این محیط ها کرد. حاصل کار یک مجموعه تصاویر نسبتا تار، اما دارای ویژگی های واقعی بود که چندان شبیه عکس یا تصویر ویدیویی واقعی نیست اما پیشرفتی بزرگ برای هوش مصنوعی به شمار می رود.
روش کار در این پژوهش به این شکل بود که پس از گذاشتن تصاویر، یک همکار انسانی به هوش مصنوعی کمک می کرد که بفهمد در دنیایی که تصویر آن را می بیند، چه چیز کجاست و چطور باید نظم و سامان را ایجاد کند. هوش مصنوعی نمی داند که جای درخت، خودرو و ساختمان دقیقا کجا باید باشد و  جهت حرکت در خیابان به چه صورت واقعی جلوه می کند؛ اما می تواند این اطلاعات را با استفاده از تصاویر به یک دنیای مجازی تبدیل کند. 
آنچه در این پژوهش به دست آمد این بود که با کمک یک همکار انسانی که لزوما نباید مهندس کامپیوتر باشد، هر هوش مصنوعی پیشرفته ای می تواند تصویرسازی کند و دنیای واقعی را به جهانی مجازی اما مشابه تبدیل کند؛ این تصویرسازی به عنوان تصاویر واقعی هنوز قابل استفاده نیستند و جایی بین ویدیو و انیمیشن قرار می گیرند؛ چون هوش مصنوعی هنوز نمی تواند تمام جزییات را پیکسل به پیکسل شبیه سازی کند؛ ولی این پیشرفت موجب می شود که کار ساخت تصاویر ویدیویی برای بازی های ویدیویی و تصاویر موردنیاز برای واقعیت مجازی یا افزوده که در آنها نیاز به تطبیق 100 درصدی با واقعیت وجود ندارد، برای هوش مصنوعی ممکن شود. 
مزیت این روش تازه این است که تعداد زیادی از مهندسان کامپیوتر و گرافیک که برای ساخت بازی های کامپیوتری و سرگرمی های آموزشی و واقعیت مجازی، به شدت مشغول و درگیر هستند، کار خود را به هوش مصنوعی بسپارند و به امور مهم تری مشغول شوند. اینتل قصد دارد در مهر ماه امسال از این تکنولوژی درInternational Conference on Computer Vision رونمایی کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :