آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217616
تاریخ انتشار : 30 مرداد 1396 11:32
تعداد بازدید : 579

ساختار معیوب تبریک و تهنیت

عـلی اصلان شهلا- همان طورکه با معرفی محمد جواد آذری جهرمی به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت ارتباطات، سیل گسترده ای از حمایت ها و مخالفت های عجیب منتشر شد، با رای اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی ارتباطات، نوبت به سیل خروشان پیام های تبریک رسید.


Alishahla13@
سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات مخابراتی ایران که پیشتر در جلسه آذری جهرمی با فعالان بخش خصوصی در اتاق تهران، بر سر وزیر منت گذاشته بود که این تشکل پیش از دیگران به حمایت از وی پرداخته است، روز شنبه در یک نشریه پیام تبریک دوپهلویی را خطاب به وزیر ارتباطات دولت دوازدهم منتشر و برای همکاری با وی اعلام آمادگی کرد.
برخی اپراتورها و شرکت های فعال حوزه فناوری اطلاعات هم ثانیه ای پس از اعلام خبر وزیر شدن جهرمی، پیام های تبریک خود را در کانال ها و گروه های مختلف منتشر کردند.
تبریک به آذری جهرمی برای کسب رای اعتماد از مجلس به خودی خود کار بدی نیست و ما هم در روزنامه فناوران به او تبریک می گوییم. اما اشکال کار اینجاست که به نظر می رسد برخی حمایت ها و تبریکات، با نیت نزدیک شدن به وزیر ارتباطات است. 
درواقع نبود قوانین مدون، چارچوب های کاری به مشخص و وجود سابقه اتخاذ تصمیم گیری های سریع و خلق الساعه در وزارت ارتباطات، سبب شده است که بخش خصوصی بداند برای حفظ و حتی توسعه کسب و کار خود، پیش و بیش از مطالبه، نیازمند دوستی با وزیر است.
درواقع در جایی که تاریخ نشان می دهد نظر و نقش بخش خصوصی در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها چندان جدی گرفته نمی شود، بخش خصوصی هم به این نتیجه می رسد که به جای مطالبه حق رای در رگولاتوری، طرف مشورت قرار گرفتن در برنامه ریزی ها و از بین بردن نگاه قیم مآبانه دولت نسبت به بخش خصوصی، دست دوستی دراز کرده و برای همراهی وزارت ارتباطات «خواهش» کند.
اگر وزیر جدید ارتباطات، این چرخه معیوب را نشکند، در پایان چهار سال با حلقه مافیاگونه و بسته ای از استارت آپ ها، فعالان فاوا، خبرنگاران و شرکت های توسعه یافته مواجه خواهیم بود که تنها آنها از شیرینی وزارت وزیر جوان کام گرفته و باقی، منتقد، مخالف و حتی شاید معاند خوانده شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :