آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217637
تاریخ انتشار : 30 مرداد 1396 12:5
تعداد بازدید : 1278

چین هم دادگاه آنلاین راه اندازی کرد

دادگستری چین اعلام کرده است که از این پس در این کشور نیز امکان طرح و رسیدگی به دعوی حقوقی در دادگاه های آنلاین فراهم شده و نخستین دادگاه از این نوع نیز در «هانگژو» برگزار شده است. در این دادگاه پرونده ای درباره کپی رایت و حق نشر بررسی شده که در آن یک نویسنده زن علیه یک شرکت اینترنتی مالک وب سایت شکایت کرده است.

Engadget- این نویسنده مدعی است که وب سایت مذکور، کتابش را بدون اجازه او در دسترس مخاطبان قرار داده و به این دلیل از شرکت شکایت کرده است. جلسه رسیدگی به این شکایت، به صورت آنلاین از دادگاه هانگژو برگزار شد و طی 30 دقیقه جلسه استماع، وکلا و نمایندگان حقوقی و قاضی در نقاط مختلف چین با استفاده از تماس ویدیویی روبه روی یکدیگر قرار گرفتند.
دادگاه آنلاین چین مجهز به یک نرم افزار کامپیوتری است که از جریان دادگاه رونوشت تهیه می کند تا در مدارک ثبت شود. این دادگاه یک بخش اداری آنلاین دارد که در آن می توان مدارک و مستندات و شکایات را به ثبت رساند و هزینه های دادرسی را به صورت آنلاین پرداخت کرد. همچنین، افرادی که دسترسی به کامپیوتر شخصی ندارند، در سالن این دادگاه می توانند با استفاده از دستگاه های موجود، امور ارایه مدارک و شکایت خود را انجام دهند و احضاریه ها و اعلامیه های رسمی مربوط به پرونده خود را از این دستگاه ها دنبال کنند. 
یکی دیگر از ارکان رسیدگی علنی حقوقی یعنی حضور مردم عادی نیز در این سیستم پیش بینی شده است و علاقه مندان می توانند با حضور در سالنی که قاضی در آن نشسته است، شاهد روند بررسی یک پرونده باشند. 
چین با راه اندازی این دادگاه به پیشگامان این عرصه نزدیک شده و با توجه به وسعت این کشور، گام بزرگی در کوتاه کردن رسیدگی های قضایی برداشته است. پیش از این کانادا یک دادگاه آنلاین برای استماع شکایات و ادعاهای کوچک راه اندازی کرده بود و بریتانیا نیز به تازگی یک برنامه دادگاه آنلاین «پایلوت» راه اندازی کرده است. راه اندازی چنین سیستمی نیازمند زیرساخت های مهمی در حوزه اینترنت و تماس تصویری است و در نقاطی از دنیا امکان پذیر است که در آنها دسترسی به کامپیوتر نسبتا خوب است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :