آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217641
تاریخ انتشار : 30 مرداد 1396 12:9
تعداد بازدید : 1355

ساخت چشم مخصوص روبات

محققان دوربین چهاربعدی ساخته اند که می تواند تصاویری۳۶۰ درجه و با کیفیت ۱۲۵ مگاپیکسل بسازد. این دوربین در روبات ها کاربرد خواهد داشت.


مهر- محققان دانشگاه های استنفورد و سن دیگو یک دوربین چهار بعدی ساخته اند که چشم انداز روباتیک را به شدت افزایش می دهد. این دستگاه نخستین دوربین تک لنزی دنیا با چشم انداز وسیع و سبک است. دوربین مذکور با استفاده از لنزهای کروی و الگوریتم های پیشرفته اطلاعات را در ۱۳۸ درجه از میدان ثبت می کند. با کمک چنین دوربینی روبات ها نه تنها می توانند جهت یابی کنند، بلکه درک بهتری از محیط خود خواهند داشت.
از زمانی که روبات های مدرن ساخته شدند، مشکل دید این روبات ها وجود داشت. طی سال ها راه حل های مختلفی ارائه شد مانند دوربین ها استریوکوپیک، تصویربرداری لیزری، تحلیل رنگ، شمارش پیکسل و یادگیری عمیق. اما دوربین این محققان دانشگاهی از نوعی لنزکروی جدید استفاده می کند که سازمان DARPA ساخته است.
این لنزها برای ایجاد چشم اندازی به اندازه یک سوم دایره دوربین ساخته شده اند. به این ترتیب می توانند تصاویر۳۶۰ درجه با کیفیت ۱۲۵ مگاپیکسل به ازای هر فریم ویدیو ایجاد کنند.
این دوربین درحال حاضر در مرحله آزمایش است اما محققان معتقدند هنگامی که فناوری به اندازه کافی پیشرفت کند، به روبات ها کمک می کند در اماکن کوچک مسیریابی کنند، پهپادها را هدایت کنند و سیستم های واقعیت مجازی را بسازند. مرحله بعد نصب نسخه ای کوچک تر از این دوربین در روبات واقعی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :