آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217671
تاریخ انتشار : 31 مرداد 1396 10:20
تعداد بازدید : 1328

جهرمی دفتر خود را تحویل گرفت

آذری جهرمی با یک تغییر و یک اظهار نظر نشان داد از همان روز نخست، به دنبال پاسخگویی به مطالبات مردم و همچنین کسب و کارهای حوزه فاوا است. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که پیش از کسب رای اعتماد، در جلسات مختلفی با کسب و کارهای فاوا شرکت کرد و البته فعالیت های زیادی در شبکه های اجتماعی داشت، در 24 ساعت نخست فعالیتش نشان داد که حرف ها و نقدها را شنیده و می خواهد قول ها و وعده هایش را عملیاتی کند.

علی اصلان شهلا
Alishahla13@
 تغییر بزرگ در همان چند ساعت اول
یکی از مهم ترین خواسته ها و دغدغه های بخش خصوصی تغییر در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بود. 
سندیکای مخابرات ایران در جلسه آذری جهرمی با بخش خصوصی در اتاق تهران،  رسما خواستار تغییر در مدیریت سازمان تنظیم شده بود. علی فتوت، نایب رییس سندیکای مخابرات ایران در آن جلسه گفت: استفاده از تولید داخلی، از سوی سازمان تنظیم مقررات به اپراتورها تکلیف شده است. اما سازمان تنظیم بر اجرای این دستور نظارت نداشته و از شما می خواهیم فرد مناسبی را برای این حوزه برگزینید.
ویدا سینا، رییس انجمن آزمایشگاه های همکارآزمون و کالیبراسیون نیز در آن جلسه گفت: مصوبه 163 رگولاتوری در حمایت از صاحبان صنایع و منابع و مهارت های داخل کشور در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات به درستی اجرا نمی شود.
انتقاداتی از این دست سبب شد تا آذری جهرمی تصمیم خود را برای تغییر در مدیریت رگولاتوری بگیرد اما شاید کمتر کسی فکر می کرد این تغییر، نخستین حکم و اقدام او در همان ساعات اولیه باشد. آذری جهرمی حتی پیش از آن که جانشین خود را در شرکت زیرساخت منصوب کند، تصمیم گرفت با استعفای علی اصغر عمیدیان موافقت و حسین فلاح جوشقانی را به سمت سرپرست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منصوب کند. 
حسین فلاح جوشقانی، سرپرست معاونت نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم و پیش از آن مدیر دفتر بررسی های فنی و اقتصادی این سازمان بوده است.
هرچند به نظر می رسد بخش خصوصی از این تغییر استقبال کند اما کارشناسان معتقدند کلید حل مشکلات بخش خصوصی در حوزه رگولاتوری، نه فقط تغییر مدیریت آن؛ بلکه تغییر اساسی در ساختارهاست.

 بازنگری در تعرفه ها و بهبود وضعیت اینترنت به خواست مردم
جهرمی همچنین در نخستین اظهارنظرهای خود تلاش کرد به مردم این پیام را بدهد که خواسته های آنها را دنبال می کند. او که پیشتر و پیش از گرفتن رای اعتماد از مجلس، از محمود واعظی وزیر ارتباطات خواسته بود تا بنا به درخواست مردم، طرح تغییر مدل فروش اینترنت را متوقف کند، در نخستین اظهار نظر پس از برگزاری جلسه هیات دولت، قول داد این تعرفه ها بازنگری شود. او گفت: مهم ترین برنامه ما در روزهای ابتدایی کار اصلاح نظام تعرفه و مدل کسب و کار است.
وی افزود: برای اصلاح سرعت اینترنت در کشور شرکت های اینترنتی با موانعی روبه رو هستند که مهم ترین آنها نصب دکل و سایت های این شرکت ها در مکان های مناسب است تا بتوانند پوشش مناسبی داشته باشند.
وزیر ارتباطات گفت: به واقع برای افزایش سرعت اینترنت در کشور باید بدانیم مبانی طراحی سلولی شرکت های موبایل و اینترنت چگونه باید باشد و چه مشکلاتی دارند.
آذری جهرمی مشکل دوم در بحث توسعه اینترنت در شهرها را مساله فیبر نوری عنوان کرد و افزود: متاسفانه فیبر نوری در حوزه شهری به قدر کافی وجود ندارد و وضعیت مناسب نیست از این رو باید درباره استقرار دکل ها و رفع تزاحم مردم جلساتی را با مجموعه شهرداری ها برگزار کنیم تا بتوانیم دراین باره به توسعه مورد نظر دست پیدا کنیم.
وی با بیان اینکه مشکل اینترنت خانگی وجود سیم های مسی است، ادامه داد: هم اکنون ۳۰ درصد خطوط اینترنت زیر دو مگ، ظرفیت و کشش لازم را برای توسعه ندارد که امیدواریم با فراهم شدن بهره مندی استفاده از فیبر نوری در هشت کلان شهر کشور این مشکل نیز مرتفع شود.

 وعده تلاش برای رفع فیلتر توییتر
اگر وزیر سابق ارتباطات حاضر نشد در شبکه توییتر عضو شود و فیلتر توییتر را گردن دولت قبلی انداخته و رفع آن را از عهده دولت خارج می دانست، اما وزیر جدید ارتباطات، با جسارت در این حوزه سخن گفته و قصد دارد از حقوق مردم برای استفاده از این شبکه دفاع کند.
آذری جهرمی که برخلاف اسلاف خود، چندی به شبکه توییتر پیوست و البته تهدید دبیر کارگروه فیلترینگ را هم به جان خرید، روز گذشته گفت: من هم از توییتر استفاده می کنم. این شبکه اجتماعی ابزار مناسبی برای دیپلماسی عمومی، برقراری ارتباط با مردم دنیا و اظهارنظر درباره موضوعات مختلف است.
وی افزود: اینکه ما رسانه خودمان را محدود به تلگرام کنیم که فقط جامعه داخلی از آن استفاده می کنند، استراتژی خوب و مناسبی نیست.
آذری جهرمی گفت: واقعیت این است که فیلترینگ توییتر به خاطر مسایل اخلاقی و فرهنگی نبوده بلکه مربوط به حوزه امنیت ملی است و باید درباره این موضوع (رفع فیلتر توییتر) مذاکره و صحبت کنیم، ما تلاش خودمان را می کنیم تا در این زمینه به یک جمع بندی مناسب برسیم.

 جهرمی دفتر خود را تحویل گرفت
آذری جهرمی روز گذشته دفتر خود را از محمود واعظی تحویل گرفت.
واعظی در این دیدار گفت: سعی کنید حوزه ICT بسازید که در شأن مردم و نظام باشد و توقعاتی را که مقام معظم رهبری و رییس جمهوری برای توسعه دارند، محقق کنید و فضای مجازی را بهبود بخشید تا یک فضای مجازی سالم داشته باشیم.
جهرمی هم با بیان اینکه کار را از واعظی آموخته است، گفت: رویه ما همان رویه قبل خواهد بود و مسیری را می پیماییم که مردم بر اساس آن به آقای روحانی رای دادند و با حفظ همان خط و مشی حرکت می کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :