آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217676
تاریخ انتشار : 31 مرداد 1396 10:23
تعداد بازدید : 902

تاثیر سرویس های تاکسی یاب روی رفتار شهروندان

اگر شما هم شهرنشین هستید و با وضعیتی که سرویس هایی مثل اوبر و لیفت ایجاد کرده اند، به این فکر افتاده اید که خودروی تان را بفروشید، باید بگویم که شما تنها نیستید! تحقیقات اخیر نشان می دهد از زمانی که سرویس های تاکسی یاب پا گرفته اند، نحوه خرید خودرو توسط مردم عوض شده است و حضور این سرویس ها، تعداد سفرهای مردم را نیز کاهش داده است.

کالین وودارد*
CBWoodard@

بگذارید کمی به گذشته برگردم. در سال 2016، مقامات شهر آستین ایالت تگزاس، بررسی سوء پیشینه برای رانندگان اوبر و لیفت را سختگیرانه تر کردند که در نتیجه این تصمیم، هر دو این سرویس ها خدمت رسانی در این شهر را متوقف کردند. این تصمیم به محققان این فرصت را داد تا درباره اثر سرویس های تاکسی یاب روی عادات حمل و نقل مردم تحقیق کنند. بررسی ها نشان داد که در غیاب این دو سرویس تاکسی یاب، 41 درصد مردم به استفاده مجدد از خودروی شخصی روی آوردند، 9 درصد ماشین جدید خریدند، 3 درصد به حمل و نقل عمومی روی آوردند و 42 درصد یکی از سرویس های تاکسی یاب کوچک تر را که هنوز خدمات می داد، جایگزین کردند. جالب است که این نظرسنجی ها نشان داد افرادی که به خودروی شخصی خود روی آورده بودند، 23 درصد بیشتر از افرادی که از خدمات تاکسی یاب های جایگزین استفاده می کردند، سفر شهری انجام داده اند. محققان همچنین دریافتند کسانی که توقف سرویس اوبر و لیفت شرایط شان را دشوار کرده بود، بیشتر احتمال داشت که خودروی جدید خریداری کنند و ناراضی ترین افراد، 5 برابر بیشتر احتمال خرید خودرو  داشتند.
این یافته ها به خوبی نشان می دهد که سرویس های اشتراک سفر، رفتار مردم را تغییر داده اند و چنین تحقیقاتی می تواند برای سیاست گذاری استفاده از این خدمات به کار آید.
در اوایل سال جاری میلادی با تغییر قوانین، اوبر و لیفت دوباره به شهر آستین بازگشتند. این مورد باز هم به محققان فرصتی دوباره داده تا تغییرات را ارزیابی کنند.
با توجه به آنچه اتفاق افتاده و بررسی های علمی، می توان انتظار داشت که بازگشت این سرویس ها به کاهش میزان خرید خودرو و سفرهای درون شهری بینجامد، ولی باید در این زمینه منتظر انتشار نتایج تحقیقات احتمالی نشست.
*نویسنده MotorTrend


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :