آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217683
تاریخ انتشار : 31 مرداد 1396 10:35
تعداد بازدید : 689

رییس اتاق اصناف ایران:

کارخانه ها ملزم به ارایه فاکتور فروش به خریدار هستند

رییس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه ارایه فاکتور فروش به خریداران از سوی کارخانه ها الزامی است، گفت: عمده فروشان و خرده فروشان هم کالا را براساس سود تعیین شده از سوی کمیسیون نظارت به مصرف کننده عرضه می کنند.

فارس - علی فاضلی گفت: بخشنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشین در رابطه با حذف درج قیمت روی برخی کالا ها بدین معنا نیست که کالا از چرخه قیمت گذاری خارج شود، بلکه عمده فروش و خرده فروش کالایی را از کارخانه با فاکتور رسمی خریداری می کند و براین اساس کالا از درب کارخانه براساس قیمت درج شده در فاکتور به خریدار فروخته می شود. 
رییس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه بنگاه های صنفی و خرده فروشی ها براساس قانون نظام صنفی تکلیف قانونی دارند که فاکتور خرید را به ساختار بازرسی و سازمان تعزیرات حکومتی ارایه کنند، افزود: همچنین نصب اتیکت قیمت در سطح خرده فروشی باید انجام شود. 
وی اظهار داشت: بخشنامه وزیر در راستای حذف درج قیمت از روی برخی کالاها به وسیله کارخانه به این دلیل است که قیمت کالاها را بازار رقابتی تعیین کند. 
فاضلی با بیان اینکه در بخش قیمت گذاری روی کالاها اتفاق خاصی پیش نیامده است، گفت: زیرا همچنان خریدار، کالا را از درب کارخانه با فاکتور خریداری می کند و تکلیف قانونی خریدار هم براساس قیمت درج شده در فاکتور این است که با درصد تعیین شده برای عرضه در سطح خرده فروش اقدام کند.
رییس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه خرده فروش مکلف است برحسب قانون نظام صنفی قیمت کالا را به مصرف کننده از طریق نصب اتیکت اعلام کند، گفت: کارخانه هم قیمت تمام شده خود را از طریق درج در فاکتور فروش اعلام می کند. 
وی افزود: کمیسیون نظارت درصد سود عمده فروش را 7 درصد و سود خرده فروش را براساس نوع کالا 9 تا 17 درصد تعیین کرده است. 
وی در پاسخ به این سوال که آیا قیمت درج شده در فاکتور قیمت واقعی کالاست، گفت: سازمان حمایت بر صدور فاکتور از سوی تولید کنندگان نظارت کامل دارد. 
فاضلی با بیان اینکه اتاق اصناف در فرآیند قیمت گذاری کالاهای صنعتی حضور ندارد و مرجع سازمان حمایت است، گفت: حذف قیمت به نفع مصرف کننده است و برداشت مسوولان تصمیم گیر در این رابطه این است که با این کار می توان در جهت حمایت از مصرف کننده، بازار قیمت کالا را در یک بازار رقابتی تعیین کند. 
رییس اتاق اصناف ایران بیان داشت: سازمان های نظارتی و تعزیرات هم کار نظارت در سطح خرده فروشی ها را انجام می دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :