آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217743
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1396 8:3
تعداد بازدید : 1055

اعتراض رییس کمیسیون تجارت الکترونیکی نصر تهران به تشکیل اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی

نگران ایجاد مجوزهای انحصاری در فضای کسب وکارهای اینترنتی هستیم

فناوران - انتخابات اتحادیه کشوری صنف کسب و کارهای اینترنتی روز دوشنبه ۳۰ مرداد ماه جاری با حضور مسوولان مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت در محل اتاق اصناف ایران و با حضور تنها 98 نفر از دارندگان پروانه کسب مجازی در تهران و هفت مرکز استان همزمان به صورت الکترونیکی برگزار شد و پنج نفر عضو هیات مدیره و یک نفر بازرس به عنوان سکانداران اتحادیه کشوری صنف کسب و کارهای مجازی مطابق قانون نظام صنفی انتخاب شدند تا زیر نظر اتاق اصناف ایران به فعالیت بپردازند. اما کماکان اعتراضات درباره تشکیل اتحادیه به قوت خود پابرجاست و مسوولان سازمان نظام صنفی رایانه ای معتقدند، تشکیل اتحادیه کسب و کارهای مجازی همچون سایر تشکل های موازی باعث می شود فعالان این حوزه با مشکلات بیشتری در حوزه قوانین و مقررات روبه رو باشند.

 لزوم ورود مقامات مسوول به موضوع اتحادیه 
عضو هیات مدیره و رییس کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران در اعتراض به تشکیل اتحادیه کسب و کارهای مجازی گفت: عضویت فعالان تجارت الکترونیکی در سازمان نظام صنفی رایانه ای کفایت می کند و نیازی به دریافت مجوز جدید از یک نهاد دولتی و تشکل دیگر وجود ندارد.  
باقر بحری با بیان تفسیر اشتباه و خودخوانده متولیان اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی از ماده ۸۷ قانون نظام صنفی کشور، گفت: نتایج اولین دوره انتخابات این اتحادیه نشان داد که اعضای هیات مدیره آن با کمتر از پنجاه رای انتخاب شده اند و حتی با وجود مفهوم صنفی اتحادیه، به نظر می رسد دو نفر از منتخبان این هیات مدیره از وابستگان مرکز دولتی توسعه تجارت الکترونیکی هستند.
رییس کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران گفت: با توجه به اتفاقات رخ داده، ضروری است که مقامات مسوول در اسرع وقت به این موضوع ورود پیدا کرده و با تدبیر جلوی فعالیت های غیرقانونی این افراد را بگیرند. در غیر این صورت، ورود مراجع ذی صلاح به موضوع اتحادیه کسب وکارهای مجازی اجتناب ناپذیر است.

 ایجاد مجوزهای انحصاری در فضای کسب و کارهای مجازی
بحری با یادآوری اینکه ۱۳ سال پیش سازمان نظام صنفی رایانه ای از بطن انجمن شرکت های انفورماتیک به عنوان یک تشکل ۱۲ ساله متولد شد، ادامه داد: اگر انجمن ها یا اتحادیه ها، ظرفیت کافی برای مطالبه خواسته های صنفی را داشتند، فعالان صنف برای تبدیل انجمن به سازمان نظام صنفی رایانه ای با رای هیات وزیران و پشتوانه قانون مجلس شورای اسلامی تلاش نمی کردند. کارایی و پتانسیل سازمان نظام صنفی رایانه ای در مقابل یک انجمن یا اتحادیه قابل قیاس نیست.
به گفته بحری نیاز است کسب وکارهای اینترنتی در سازمان نظام صنفی رایانه ای به عنوان یک پنجره واحد خود را ثبت کنند تا تنها از طریق این پنجره با متولیان و نهادهای نظارتی در ارتباط باشند. او در این رابطه گفت: این پنجره واحد قطعا نمی تواند یک نهاد دولتی مثل مرکز توسعه تجارت الکترونیکی یا یک اتحادیه زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و باید یک ساختار تشکلی غیردولتی و غیرانتفاعی داشته باشد.
بحری اضافه کرد: به نظر می رسد که برخی به دنبال ایجاد مجوزهای انحصاری در فضای کسب وکارهای مجازی هستند و چون در دو دوره قبلی، وزرای وقت صنعت، معدن و تجارت با این تفکر و شیوه عملکرد موافق نبوده و اجازه انجام این کار را نداده اند، در فضا و بازه زمانی گذار وزارتخانه از دولت یازدهم به دولت دوازدهم کمال استفاده را برده و مقدمات ایجاد اتحادیه را فراهم کرده اند. 

 کسب و کارهای اینترنتی عاملی برای شفافیت اقتصادی
رییس کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نصر تهران همچنین در واکنش به برخی صحبت ها درباره امکان مالیات گریزی کسب و کارهای اینترنتی، اینگونه تجارت های الکترونیکی را اتفاقا عامل رشد جهشی شفافیت اقتصادی در کشور ارزیابی کرد.
بحری افزود: بسیار مهم است که ما در ابتدای شروع فعالیت این تجارت، شرکت های فعال در این حوزه را حمایت کنیم، اما متاسفانه شرکت های فعال در این حوزه در حال حاضر بیشتر درگیر حل مسایل و مشکلات شان هستند تا اینکه بتوانند به خلاقیت های شان بپردازند.  
وی گفت: جوانان فعال ما در کسب و کارهای اینترنتی بیشتر درگیر حفظ موقعیت خود هستند و این نکته باعث شده است تا راه برای پیشرفت و ترقی این افراد بسته شود. نهال های تازه کاشته شده کمی طول می کشد تا میوه بدهند. در حالی که در ایران به محض شروع فعالیت بلافاصله با انواع مسایل مجوزی، بیمه ای، مالیاتی و قانونی مواجه می شوند. بسیاری از کسب وکارهای نوپا با قوانین کهنه سنجیده می شوند. بسیاری از قوانین حوزه تجارت الکترونیکی بدون کار کارشناسی دقیق انجام شده اند.

  تشکیل اتحادیه با هدف ساماندهی کسب و کارهای اینترنتی
در همین حال، علی فاضلی رییس اتاق اصناف ایران نیز درباره دلیل برگزاری انتخابات اتحادیه کسب و کارهای مجازی گفت: این اتحادیه با هدف حمایت و ساماندهی نظارت بر کسب و کارهای مجازی صنفی راه اندازی شده است.
وی افزود: خرید و فروش کالا به صورت اینترنتی از سال‎ها قبل در کشور انجام می شود و با افزایش معاملات از طریق فروشگاه های اینترنتی، این قبیل فروشگاه ها در بین مردم اعتبار زیادی کسب کرده اند.
فاضلی ادامه داد: با توجه به رشد کسب و کارهای مجازی در کشور باید قانونی برای کنترل و نظارت بر خرید و فروش کالا از این طریق صورت می گرفت که در نهایت منجر به تشکیل اتحادیه کشوری کسب و کارهای نوین شد. به گفته او علم با سرعت زیاد در حرکت است و اتحادیه های صنفی به تدریج وارد کسب و کارهای نوین شوند.
وی گفت: مطابق قانون نظام صنفی، با توجه به نوع کسب و کار و فعالیت صنفی، اتحادیه مربوطه باید از مرحله تاسیس، ساماندهی و کنترل و نظارت بر فعالیت های مربوطه را انجام دهد.
رییس اتاق اصناف ایران ادامه داد: تمام اقدامات یادشده در جهت خدمت بیشتر به مصرف کنندگان و ایجاد تسهیلات برای بازار مصرف انجام شده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :