آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217745
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1396 8:0
تعداد بازدید : 1125

کاش دادستان، آمار مرکز ملی فضای مجازی را بخواند

عـلی اصلان شهلا- رییس جمهور در جلسه رای اعتماد به وزرا درباره فضای مجازی گفت که به خاطر یک تصادف نباید یک اتوبان را بست. بلافاصله دادستان کل کشور در گفت وگو با روابط عمومی دادستانی، اعلام کرد که با نظر رییس جمهور موافق است که نباید به خاطر یک یا حتی 10 تصادف اتوبان را ببندیم، اما اگر آنجا قتل گاه شود چه؟

Alishahla13@
در پاسخ به این سوال در درجه اول باید بگوییم کارهایی که ما را به این نقطه رسانده است نکنیم. فیلتر کردن، در را به روی مردم بستن و برای آنها تصمیم گرفتن و مواردی از این قبیل، نشان داده که راهکار خوبی
نیست.
در مقابل شاید بهتر باشد به جای پیغام و پسغام رسانه ای فرستادن برای رییس جمهور، ببینیم آمار چه می گوید و به استناد آنها انتقاد کنیم یا تصمیم های جدید بگیریم.
روز گذشته دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد که میزان استفاده از فیلترشکن به شدت کاهش یافته و تنها کمتر از سه درصد ترافیک کشور را شامل می شود. معنی این آمار این است که سیاست باز نگه داشتن شبکه های اجتماعی جواب داده است و اگر شبکه های دیگری مثل فیس بوک و توییتر نیز باز شوند، حتما این آمار باز هم کاهش 
می یابد.
نتیجه کاهش استفاده از فیلترشکن هم این است که الان کمتر از سه درصد ترافیک کشور، به محتوای غیراخلافی و پورنوگرافی دسترسی دارند و بقیه به دلیل اینکه کارشان بدون فیلترشکن راه می افتد، اصلا سراغ این موضوع نمی روند.
از همه مهم تر هم بازار غیرقانونی استفاده از فیلترشکن جمع شده و هم مردم از شر این نرم افزارهای غیر امن راحت می شوند.
ای کاش آقای منتظری دادستان کل کشور آمارهای مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات را ببینند. اظهارنظر درباره فضای مجازی وسیع و بزرگ، نیاز به Data Mining دارد و تنها با اتکا به یک سری عکس و پرینت نمی توان نتیجه گیری کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :