آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217746
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1396 8:7
تعداد بازدید : 1606

دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد:

کاهش شدید استفاده از فیلترشکن در دو سال گذشته

رییس مرکز ملی فضای مجازی با بیان آمار سه درصدی استفاده از فیلترشکن در ترافیک اینترنت کشور گفت: نگاه دولت کنونی به لیست سیاه فضای مجازی، کوچک نگه داشتن آن است و همچنین فضای مجازی برای گروه های سنی و شخصیت های متفاوت باید سطح بندی شود.

ایسنا - ابوالحسن فیروزآبادی گفت: ما در سالم سازی قایل به سطح بندی هستیم. اشتباه است که اینترنت ما برای یک کودک شش ساله و یک دانشمند و خبرنگار یکی باشد. همچنین ما فیلتر را تنها راه حل نمی دانیم، البته فیلتر باید وجود داشته باشد کما اینکه هیچ کشوری نیست که فیلتر نداشته باشد، اما لیست سیاه و سفید و سایز آنها مدنظر است.
فیروزآبادی ادامه داد: البته تلاش می کنیم در مرکز ملی این فضا را ساماندهی کنیم. به همین دلیل اخیرا نامه ای را به دادستانی کل زدیم و از کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه درخواست کردیم برای رسانه های بزرگ کشور و دانشگاهیان اینترنت مناسب تری ارایه شود.
وی با بیان اقدام برای ساماندهی VPN در کشور از طریق مرکز ملی فضای مجازی، گفت: استفاده از VPN مقوله پیچیده ای است. بسیاری از نظام ها مانند بانک ها در فعالیت های اقتصادی، مکاتبات اداری و تعیین هویت از آن استفاده می کنند. بنابراین نمی توانیم به سهولت درباره تعطیلی یا ممنوعیت قانونی VPN صحبت کنیم. به همین دلیل به دنبال این هستیم که این فضا ساماندهی شود.
رییس مرکز ملی فضای مجازی ادامه داد: باید شرکت هایی که VPN صادر می کنند یا نحوه استفاده از VPN از طریق ارایه دهندگان اینترنت را به نحوی ساماندهی کرد که استفاده از این ابزار برای کسانی که باید استفاده کنند، مشکلی نداشته باشد و در مواردی که به ضرر است، اتفاق نیفتد. ما نمی توانیم عوارض منفی VPN را به صفر برسانیم، اما می توانیم آن را کاهش دهیم.
فیروزآبادی با بیان آمار استفاده از فیلترشکن در کشور بیان کرد: طی دو سال گذشته استفاده از فیلترشکن به شدت کاهش یافته و در حال حاضر میزانی که از فیلترشکن استفاده می شود، کمتر از سه درصد ترافیک کشور است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :