آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217751
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1396 8:11
تعداد بازدید : 760

معاون اقتصادی بانک مرکزی اعلام کرد

نرخ سود سپرده های یکساله؛ حداکثر ۱۵ درصد

معاون اقتصادی بانک مرکزی با تشریح جزییات بخشنامه جدید بانک مرکزی گفت: از ۱۱ شهریور نرخ سود علی الحساب سپرده های یکساله بانکی حداکثر ۱۵ درصد خواهد بود.


بانک مرکزی - پیمان قربانی با بیان اینکه چسبندگی نرخ سود باعث می شود سرمایه گذاری و تولید از این نرخ اثر منفی بپذیرند گفت: البته بانک مرکزی و نظام بانکی همواره تلاش داشته تا در مبارزه با تورم حداکثر مساعدت را داشته باشد و با توجه به پرداخت منابع به بنگاه های کوچک و متوسط امسال نیز قرار است ۵۰۰ هزار میلیارد تومان به بنگاه های کوچک و متوسط و با طرح های با پیشرفت بالای ۶۰ درصد تخصیص یابد.
وی افزود: کماکان نرخ سود برای بانک مرکزی بسیار مهم بوده و البته چسبندگی نرخ های سود نیز به عواملی همچون انجماد دارایی ها، موسسات غیرمجاز و برخی اقدامات جذب سپرده توسط برخی نهادهای خارج از بانک ها ازجمله خودروسازان بستگی داشت که منجر به این شد که کاهش نرخ سود با وقفه مواجه شود.

 هزینه تامین مالی را کاهش می دهیم
معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی و نظام بانکی همواره تلاش کرده تا در سال های اخیر توجه ویژه ای را به مقوله تولید و اشتغال داشته باشد و به همین منظور عملکردی مناسب درباره تامین مالی بنگاه های کوچک و متوسط صورت گرفته است که امسال نیز در بخشنامه های بانک مرکزی گام های بلندتری را برخواهد داشت، ولی در کنار این مقوله، تامین سود هزینه تامین مالی را برای اقتصاد ایران بالا می برد و به همین دلیل باید مجموعه اقداماتی صورت گیرد. 
قربانی ادامه داد: در سال جاری که به عنوان اقتصاد مقاومتی نامگذاری شده و دولت دوازدهم هم پیگیر آن است، بانک مرکزی مجموعه اقدامات خود را در راستای تامین مالی بنگاه های کوچک و متوسط نیز انجام خواهد داد اما درباره نرخ سود امروز تصمیماتی صورت خواهد گرفت.
وی تصریح کرد: طرح اصلاح نظام بانکی که یک مقوله کوتاه مدت هم نیست، در دستور کار قرار گرفته که از سال گذشته مقدمات آن فراهم شده است ضمن اینکه در زمینه معضل موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز نیز بانک مرکزی با برخورد جدی وارد عمل شده و توانسته این معضل را حل کند به نحوی که این موسسات همچون گذشته موجب اختلال در نظام بانکی نخواهند بود و در ماه های بعد کشور از وجود آنها پاک خواهد شد. 
وی افزود: درباره سحاب نیز هماهنگی هایی در حال انجام است ضمن اینکه بانک مرکزی به بازار بین بانکی نیز ورود جدی داشته است که همین امر سبب شده نرخ های سود در بازار بین بانکی نیز در روزهای اخیر به محدوده ۱۸ تا ۱۹ درصد کاهش یابد و این کاهش نیز کماکان در حال انجام است.

 بانک مرکزی بر نرخ سود نظارت می کند
وی گفت: بخش نظارتی بانک مرکزی نظارت دقیق را بر بخشنامه نرخ سود که امروز از سوی بانک مرکزی اعلام می شود، اعمال خواهد کرد و بانک های متخلف نیز شناسایی می شوند. 
قربانی در تشریح نکات مهم بخشنامه امروز بانک مرکزی درباره نرخ سود خاطرنشان کرد یکی از موارد مهمی که لازم است در این بخشنامه مورد توجه قرار گیرد آن است که از ابتدای روز شنبه یازدهم شهریور ماه تمامی بانک ها و موسسات اعتباری موظفند نرخ سود علی الحساب سپرده های سرمایه گذاری یک ساله را که در ۱۴ تیرماه ۹۵ حداکثر ۱۵ درصد اعلام شده بود، به صورت دقیق رعایت کنند. وی ادامه داد: ضمن اینکه نرخ سود علی الحساب مذکور برای سپرده های کوتاه مدت حداکثر ۱۰ درصد سالانه خواهد بود؛ لذا از یازده شهریور ماه جاری هر گونه افتتاح حساب بلند مدت یک ساله نرخ سود علی الحساب حداکثر ۱۵ درصد خواهد داشت و نرخ سود علی الحساب سپرده های کوتاه مدت عادی روزشمار نیز حداکثر ۱۰ درصد سالانه خواهد بود.

 قراردادهای قبلی؛ با نرخ پیشین تا پایان مدت قرارداد 
قربانی گفت: کلیه قراردادهای نظام بانکی با سپرده گذاران تا پایان مدت قرارداد به قوت خود باقی است اما قابلیت تمدید با نرخ های قبلی را ندارد و بخشنامه بانک مرکزی ناظر بر سپرده هایی است که از ۱۱ شهریور ماه به بعد منعقد خواهد شد، ضمن اینکه تمدید قراردادهای قبلی نیز باید در چارچوب نرخ های جدید باشد و افزایشی نیز در رقم موجودی سپرده های سرمایه گذاری که در گذشته انجام شده، امکان پذیر نخواهد بود. 
وی گفت: در صورتیکه سپرده گذار قبل از پایان مدت قرارداد اقدام به برداشت یا بستن حساب خود کند نرخ علی الحساب سپرده گذاران با نرخ جدید کوتاه مدت که در بخشنامه جدید لحاظ شده، خواهد بود به عبارت دیگر اگر فردی سپرده ای یک ساله دارد و می خواهد پیش از سررسید آن را برداشت نماید، نرخ سود علی الحساب سپرده کوتاه مدت که ۱۰ درصد است به او اختصاص خواهد یافت. ضمن اینکه حداقل ماندگاری سپرده در حساب ها باید یک ماه باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :