آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217783
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1396 9:0
تعداد بازدید : 1529

برچسب هوشمندی که غذای فاسد را تشخیص می دهد

دانشمندان موفق به ساخت سنسور مقرون به صرفه ای شدند که نه تنها فساد یا آلودگی مواد غذایی و لوازم آرایشی را تشخیص می دهد، بلکه قادر به شناسایی گیاهان دارویی جدید و تایید سلامت چای و نوشیدنی است.


آنا- دکتر سیلوانا اندرسکو، محقق ارشد این پژوهش، می گوید: این برچسب سازگاری بالایی دارد و می توان روی محصولات زیادی از جمله مواد غذایی، آنتی اکسیدان ها و رادیکال های آزاد استفاده شود تا فساد یا آلودگی آنها را نشان دهد.
این سنسورهای جدید از دیگر انواع سنسورها که در آنها از نانوساختارها برای گرفتن و متصل شدن به ترکیبات ماده استفاده می شود، متفاوت است. اندرسکو در ادامه افزود: اکثر افراد روی سنسورهایی کار می کنند که در آنها از محلول های خاصی برای رفت و آمد در کانال ها استفاده می شود. ما از ذرات غیرمعدنی پایدار استفاده کردیم که دارای اکسیداسیون فعال هستند. وقتی که این ذرات با مواد مورد نظر ما تعامل می کنند، تغییر رنگ می دهند و شدت تغییر میزان فساد یا آلودگی مواد آنالیز شده را به ما اطلاع می دهد. برای مثال، نمونه اولیه این سنسور قادر به شناسایی «اوکراتوکسین ای»، قارچ سمی ای بود که در برخی از محصولات از جمله قهوه و غلات صبحانه یافت می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :