آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217813
تاریخ انتشار : 2 شهریور 1396 1:6
تعداد بازدید : 1514

چگونه بعد از مرگ در فضای مجازی زنده بمانیم؟

زندگی شبکه ای

آیا دوست دارید بعد از مرگ شبح دیجیتال شما همچنان در شبکه های مجازی پرسه بزند، با دوستان گپی در فیس بوک بزند، عکسی در اینستاگرام بگذارد و کانال تلگرامی خود را به روز کند یا خاطرات سفری دل انگیز با عشق سابق تان را مرور کند؟ اشتباه نکنید، این داستان علمی تخیلی نیست؛ همین الان می توانید این کار را بکنید و در دنیای مجازی جاودانه شوید.

BBC- شرکت های تازه تاسیس تکنولوژی سرمایه گذاری سنگینی را در این زمینه شروع کرده اند و شرکت هایی هم که خدمات تشییع و کفن و دفن و ترحیم ارائه می کنند، خود را آماده یک تحول اساسی می کنند.
اما نسخه دیجیتال شما چگونه زاده می شود؟ این شرکت ها هر ردپایی که در فضای مجازی از خود باقی گذاشته اید، هر چه در شبکه های اجتماعی همرسان کرده اید، افکار، ایده ها، اظهار نظر و عکس های شما را جمع آوری می کند و با کمک هوش مصنوعی نسخه دیجیتال شما را خلق می کند.
به این ترتیب پس از اینکه جان به جان آفرین تسلیم کردید، شبح مجازی شما می تواند با نزدیکان و دوستان تان گپ بزند و در ارتباط باشد، اما این شاید بیش از همه برای نتیجه و نبیره و ندیده شما جالب باشد که می توانند شما را در توییتر یا اینستاگرام دنبال کنند و با شما در ارتباط باشند و ببینند چه فکر می کنید.
به نظر می رسید علاقمندان به زندگی دیجیتال بعد از مرگ کم نیستند، مثلا تا به حال ۳۷ هزار نفر برای خلق نسخه دیجتال خود در شرکت اینتریم ثبت نام کرده اند، این شرکت از سال آینده خدمات خود را ارایه خواهد کرد.
برای برخی ممکن است اینکه چنین شبحی مجازی از خود به جا بگذارند زیاده روی یا حتی مشمئزکننده باشد اما راه های ساده تری هم وجود دارد، می توانید در وسایتی ثبت نام کنید و تعدادی پیام باقی بگذارید که پس از مرگ تان در شبکه های اجتماعی منتشر شود، البته شاید بهتر باشد پیشاپیش موضوع را به عزیزان تان اطلاع بدهید تا از وحشت قالب تهی نکنند.
اما پای مرگ که وسط می آید موضوع مجلس ختم و ترحیم هم مطرح می شود، اما آن هم مشکلی نیست، از همین الان می توانید مطابق میل خود ترتیب آن را بدهید، مثلا ربکا دوران، ۲۸ ساله از الان این کار را کرده و از سوگواران در مراسم ترحیم او با با مرغ و وافل و موسیقی کلاسیک پذیرایی خواهد شد.
دوران می گوید: این کار برای جوانان اهمیت بیشتری دارد، چراکه اگر خدای نکرده این اتفاق بیفتد آنها کمترین آمادگی را دارند.
برخی از این شرکت ها به جز مجلس ترحیم، حساب های کاربری شما در شبکه های مجازی را هم مدیریت خواهند کرد، با این ترتیب که اطلاعات مربوط به شما در کلاود (ابر اطلاعات) ذخیره می شود، شما می توانید از هر جا به آن دسترسی پیدا کنید، اطلاعات را به روز کنید، اطلاعات جدید اضافه کنید و هر آنچه را که نمی خواهید پاک کنید.
یکی از دشواری های آماده شدن برای ترک دنیای فانی، نوشتن وصیت نامه است. برای این هم فکر شده، شرکت هایی هستند که غیر اینکه ختم و ترحیم شما را برنامه ریزی و آماده می کنند وصیت نامه هم برای تان می نویسند.
البته شاید این کار برای آنها که دارایی و اموال زیاد دارند یا عیالوار هستند و ورثه متعدد دارند مناسب نباشد اما آنها که نه خیلی تمکن مالی دارند نه خیلی حوصله فکر کردن به اینکه پس از مرگ چه بر سر اموال شان می آید، ممکن است به این ترتیب از شر کاری که شاید اصلا خوشایند نباشد خلاص شوند.
 برنامه های فیس بوک 
مرگ هر چند کسب و کاری پرسود است اما در قیاس با دیگر رویداهای زندگی مثل عروسی کمتر هیجان انگیز و دوست داشتنی است، به این ترتیب بتوان آن را کمی بیشتر جذاب کرد و البته بیشتر هم از آن پول در آورد. کسب و کار تشییع و ختم و ترحیم هم لازم است به عصر فناوری پا بگذارد.
البته فناوری غم سوگ را تسکین نمی دهد، اما اگر ختم و ترحیم شما را مطابق میلتان برنامه ریزی شده باشد ممکن است کار بازماندگان را راحت تر کند. مراسم را هم می توان در حساب های کاربری شما زنده پخش کرد. شما هم با خیال راحت می توانید به دنبال زندگی بعد از مرگتان بروید، بدون اینکه نگران مزاحمت هایی باشید که معمولا در شبکه های مجازی برای آدم ایجاد می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :