آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217830
تاریخ انتشار : 2 شهریور 1396 6:58
تعداد بازدید : 912

هماهنگی اقتصاد برای شکوفایی کسب و کار

از برکات تنش زدایی و آرامش در اقتصاد ایران، این است که امروز بیش از هر زمان دیگر؛ همه از ضرورت هماهنگی بیشتر در سیاست‎های اقتصادی برای دستیابی به سرعت بیشتر در رونق و رشد سخن می گویند. در شرایط مضطرب و پرالتهاب، دیده ایم که ادبیات اقتصادی به سوی واژگانی همچون “اقدام ضربتی”، برخورد فوری” ، “طرح زود بازده”، “تعطیلی” و “مجازات” سوق پیدا می کند ولی وقتی توفان فرو می نشیند و افق، امکان برنامه ریزی بلند مدت را نشان می دهد، تعابیری همچون “همنوازی ارکستر” ،”هدایت کاروان”، “همکاری تیمی” و “هماهنگی” گوش‎ها را می نوازد.

محمد نهاوندیان
معاون اقتصادی رییس جمهوری

یادش گرامی باد. شهید بهشتی می فرمود “خیلی ها از هماهنگی حرف می زنند ولی اول باید ببینیم آن آهنگی که همه باید خود را با آن هماهنگ کنند چیست؟ “خوشبختانه امروز در بسیاری از مفاهیمی که در دهه اول انقلاب، روی آن بحث و جدل بود و اختلاف نظرهای اقتصادی، موجب جناح بندی سیاسی چپ و راست شده بود، اتفاق نظر حاصل شده است. دیگر کسی دنبال دولتی کردن اقتصاد نیست. سیاست های “اصل 44” و “چشم انداز 20ساله”، مورد اتفاق همه جریانات است و تحقق “اقتصاد مقاومتی” برنامه روز کشور شده است. بی شک انسجام تئوریک و داشتن هدف و آرمان و اصول تحلیل مشترک از تاریخ تجارب اقتصادی کشور لازمه این هماهنگی است. لیکن، چراغ راهنما در پیمودن راه، رفع مانع از سر راه رهروان است. در پی شکستن زنجیر تحریم های اقتصادی هسته ای، گام دوم باید شکستن بوروکراسی اقتصادی باشد که با قوانین و مقررات ناهماهنگ و مبتنی بر سوءظن به فعالان اقتصادی در طول دهه های گذشته راه را برای آنها که می خواهند سالم کار کنند ناهموار و پر پیچ و خم کرده و زمینه را برای رشد اقتصاد زیرزمینی و غیررسمی فراهم کرده است.
رشد فساد اقتصادی و کلاهبرداری و تضییع منابع، ریشه در مقررات سختگیرانه ای دارد که با سوء ظن به فعالان اقتصادی توجیه شده و با مداخله تصدی گرانه یا فوق نظارتی دستگاه های حاکمیتی، فضا را برای فعالان سالم تنگ و برای متخلفان ریسک پذیر پرسود کرده است. جوانان مبتکر و پر انگیزه ما باید در حوزه های مختلف کسب و کار، احساس کنند که راه برای نوآوری های آنها باز است و بخش عمومی (چه دولتی و چه غیر دولتی) نه رقیب آنها، که مددکار و توان افزای آنان است و فضای حقوقی و قضایی اقتصاد، هم از حقوق آنها حراست می کند و هم با مزاحمت ها و مداخله های ضد رقابتی مقابله می کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :