آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21792
تاریخ انتشار : 3 بهمن 1391 13:7
تعداد بازدید : 649

طراحی روبات پستچی در دانشگاه امیرکبیر

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با طراحی روبات متحرک امیدوارند با اجرای طرح های توسعه ای روی آن از این روبات برای جابه جایی نامه استفاده کنند.

خبرگزاری مهر- مجتبی کریمی، مجری طرح روبات‌های مسیریاب را دارای کاربردهای مختلفی از جمله حمل کالا و مواد در مراکز صنعتی و بیمارستان‌ها ذکر کرد و گفت: در این طرح نوعی روبات مسیریاب ساخته شده که با دریافت مختصات شروع و پایان مسیر روی نقشه موجود در حافظه روبات و براساس داده‌های مکان‌یابی (GPS) از مبدا به مقصد حرکت می‌کند.
وی درباره نحوه عملکرد این روبات افزود: اطلاعات از حسگرهای مختلف از جمله فاصله‌یاب، اندازه‌گیری شتاب و زاویه با کمک داده‌های مکان‌یابی امکان حرکت به سمت هدف را به روبات می‌دهد. کریمی تشخیص موانع را از دیگر قابلیت‌های این روبات نام برد و یادآور شد: در طول مسیر با دریافت و پردازش پیوسته تصویر به روبات امکان می‌دهد تا روبات موانع موجود در راه را تشخیص دهد و در حافظه خود ثبت کند. وی افزود: این قابلیت باعث می‌شود که روبات در حرکت‌های بعدی به سمت موانع نرود.مجری طرح با اشاره به طرح‌های توسعه‌ای این پروژه گفت: قرار است در این روبات متحرک با افزودن حسگر لیزری و نصب آن روی روبات سورنای دانشگاه صنعتی امیرکبیر، برای انجام فرامینی مانند انتقال پاکت یا نامه از یک بخش به بخش دیگر آزمایش شود.
وی افزود: قطب نمای دیجیتال تعبیه شده در دستگاه هم می‌تواند در هر لحظه موقعیت دوربین روبات را نسبت به مسیر مشخص کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :