آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21799
تاریخ انتشار : 3 بهمن 1391 13:20
تعداد بازدید : 896

معاون نظارت شرکت ارتباطات سیار ایران:

سرعت GPRS همراه اول به بالای 90 کیلوبیت رسید

معاون نظارت و مدیریت شبکه شرکت ارتباطات سیار ایران از افزایش متوسط سرعت GPRS به 91 Kbps، رفع مشکل دسترسی به برخی سایت ها از جمله ایمیل و کاهش قطعی اینترنت خبر داد و گفت: در شش ماه آینده سرعت GPRS همراه اول به بالاترین حد در نسل 75/2 موبایل می رسد.

خبرگزاری فارس- حریری با اشاره به ارتقای شبکه GPRS همراه اول گفت: افزایش میانگین سرعت GPRS همراه اول از زیر 80 کیلوبیت بر ثانیه به 91 کیلوبیت بر ثانیه رسیده است. وی افزود: در شرایط مناسب سرعت به 128 کیلوبیت در ثانیه نیز می‌رسد اما واقعیتی که وجود دارد در تکنولوژی نسل فعلی همراه اول قابلیت ارایه اینترنت بیش از سرعت 128 Kbps وجود ندارد. وی از کاهش شکایات مردمی از نواقص GPRS همراه اول، رفع مشکل دسترسی به برخی سایت‌ها از جمله سرویس ایمیل، کاهش قطع و وصلی GPRS و افزایش پایداری ارتباط مشترک با اینترنت خبر داد و گفت: با تکمیل نهایی پروژه ارتقای سیستم GPRS همراه اول در شش ماه آینده به بالاترین حد ممکن در نسل 75/2 موبایل خواهد رسید.

تجهیزات core شبکه نوسازی شد
حریری در خصوص عملیات ارتقای اخیر در سیستم GPRS و تاثیرات این ارتقا، افزود: همراه اول اذعان دارد که مشکلاتی در بخش GPRS وجود داشت و یک سال پیش به این نتیجه رسید که تجهیزات GPRS همراه اول نیازمند به‌روزرسانی است.
معاون نظارت و مدیریت شبکه شرکت ارتباطات سیار گفت: GPRS به دو بخش core و رادیویی تقسیم می‌شود. در گام نخست ارتقای سرویس GPRS تصمیم به نوسازی بخش core شبکه گرفته شد و به این ترتیب عملیات نوسازی سوییچ‌های شبکه بخش core و  افزایش ظرفیت در این بخش در دستور کار قرار گرفت. وی افزود: به این ترتیب پروژه ارتقای سرویس GPRS همراه اول از یک سال پیش و از بخش core شبکه آغاز شد و تجهیزات لازم خریداری شد. از اواخر تابستان نیز توانستیم شبکه را برای ورود تجهیزات جدید در بخش core آماده کنیم. حریری گفت: هر سرویس مخابراتی با سه شاخص اصلی «دسترسی»، «ظرفیت» و «پایداری» ارزیابی می‌شود که با انجام عملیات ارتقای اخیر در سرویس GPRS این سه شاخص افزایش چشم‌گیری یافته است. معاون نظارت و مدیریت شبکه همراه اول تاکید کرد: با پایان مرحله نخست و اتمام نوسازی سوییچ‌های شبکه core و افزایش ظرفیت در این بخش، هم‌اکنون تجهیزات core سیستم GPRS جدید شده است.
وی افزود: پس از پایان این مرحله باید در گام دوم تجهیزات رادیویی نیز به تجهیزات جدید شده core متصل شود و سرانجام در مرحله آخر در بخش رادیویی بهینه‌سازی انجام خواهد شد. حریری گفت: پس از جدید شدن تجهیزات core از یک ماه و نیم پیش اتصال تجهیزات رادیویی به تجهیزات جدید core آغاز شده است؛ هم‌اکنون 50 درصد کار جابه‌جایی انجام شده و ظرف یک ماه و نیم دیگر نیز 50 درصد باقی مانده کار نیز انجام خواهد شد.
وی در خصوص مرحله سوم و مرحله بهینه‌سازی بخش رادیویی GPRS گفت: عملیات بهینه‌سازی شبکه رادیویی GPRS همراه اول پس از اتصال 50 درصد باقی مانده تجهیزات رادیویی به core آغاز خواهد شد.
معاون نظارت و مدیریت شبکه همراه اول افزود: انجام عملیات بهینه‌سازی درازمدت خواهد بود. اما با توجه به تشدید حساسیت هیات مدیره همراه اول بر موضوع GPRS پیش‌بینی می‌کنیم پس از چهار تا شش ماه آینده خروجی خوبی در رابطه با بهبود سرویس GPRS همراه اول حاصل شود.
 ارتقای میانگین سرعت GPRS همراه اول از 80 به 91 Kbps
وی افزود: در نتیجه انجام این عملیات گزارش‌ها و شکایات مردمی از نواقص GPRS در حال کاهش است. دسترسی‌ها راحت‌تر شده و مشکلاتی که به خاطر کندی بعضا در دسترسی مشترکان به برخی سایت‌ها از جمله سرویس ایمیل وجود داشت مرتفع شده است.
معاون همراه اول گفت: هم‌اکنون میانگین سرعت گذردهی GPRS (میزان تبادل اطلاعات مشترک با اینترنت) به 91 کیلوبیت بر ثانیه افزایش یافته است و در برخی شرایط مناسب تا 128 کیلوبیت در ثانیه نیز می‌رسد. این در حالی است که در سال گذشته متوسط گذردهی GPRS همراه اول کمتر از 80 کیلوبیت بر ثانیه بوده است. حریری با اشاره به دیگر نتایج ارتقای سیستم GPRS همراه اول افزود: در گذشته ارتباط مشترکان همراه اول با اینترنت پایدار نبود و قطع و وصل می‌شد اما هم‌اکنون این مشکل قطع و وصل بسیار بهبود پیدا
کرده است.
معاون نظارت و مدیریت شبکه همراه اول گفت: در این برهه زمانی GPRS یکی از اولویت‌های کاری همراه اول است و نخستین چیزی که در جلسات از ما سوال می‌شود بحث GPRS و دیتاست.
وی گفت: هم‌اکنون همراه اول در voice و sms وضعیت خوبی دارد اما در بحث GPRS نتوانسته در حد نام همراه اول عمل کند.
حریری گفت: در حالی که هنوز قسمت رادیویی را زیاد دست نزده‌ایم میانگین سرعت GPRS همراه اول به 91 کیلوبیت بر ثانیه رسیده است و رسیدن به سرعت بالای 100 کیلوبیت بر ثانیه به واقع مشترکان را راضی می‌کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :