آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218034
تاریخ انتشار : 6 شهریور 1396 10:38
تعداد بازدید : 1014

سامانه ثبت قراردادهای کار از اول مهر فعال است

مدیرکل روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سامانه ثبت قراردادهای کار در حال حاضر در مرحله آزمایشی است و از اول مهر در دسترس قرار می گیرد.

تسنیم- اسماعیل ظریفی آزاد، مدیرکل روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره آغاز به کار سامانه ثبت قرارداد و امنیت شغلی گفت: این سامانه مشتمل بر 30 زیرمجموعه است که یکی از آنها سامانه ثبت قراردادهای کار است. در حال حاضر این سامانه در مرحله آزمایشی قرار دارد و اول مهر در دسترس قرار می گیرد. 
 وی با بیان اینکه باید مشخصات همه کارگران و کارفرمایان در این سامانه ثبت شود، گفت: این سامانه در حل اختلافات کارگری و کارفرمایی کمک بسزایی می کند و معضل قراردادهای سفید امضا تا حدودی حل می شود.
 ظریفی آزاد ادامه داد: اینکه بر اساس ماده 192 قانون کار، همه کارفرمایان باید آمار و اطلاعات مورد نیاز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در اختیار این وزارتخانه قرار دهند، ضمانت اجرای این سامانه است و فصل یازدهم قانون کار هم تخلف از آن را جرم تلقی کرده است و وصف کیفری دارد.
مدیرکل روابط کار وزارت تعاون با بیان اینکه کارفرمایان از این سامانه استقبال خواهند کرد گفت: دلیل استقبال کارفرمایان این است که کلیت این سامانه برای منافع کارفرمایان خوب است و امور آنان را تسهیل می کند. قرار است مشخصات همه کارگران و کارفرمایان در این سامانه ثبت شود. این کار معضل قراردادهای سفید امضا را تا حد زیادی حل می کند و به دادرسی و حل اختلافات کارگری و کارفرمایی هم کمک می کند. در این سامانه علاوه بر اینکه کارفرمایان مکلف می شوند تمام نسخه های قرارداد منعقده اعم از دایم و موقت را روی سامانه آپلود کنند، مکلف هستند قراردادهای شفاهی را هم درج کنند.
ظریفی آزاد درباره اجرای تبصره یک ماده 7 قانون کار گفت: در همایش امنیت شغلی که حدود دو هفته پیش برگزار کردیم، مقرر شد کمیته دایمی برای تدوین آیین نامه موضوع تبصره یک ماده 7 قانون کار در قالب حقوقی خود با اجماع طرفین کارگری و کارفرمایی تدوین شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :