آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218042
تاریخ انتشار : 6 شهریور 1396 11:18
تعداد بازدید : 1201

هوش مصنوعی IBM شیزوفرنی را پیش بینی می کند

شیزوفرنی یکی از اختلالات روانی نادر در آمریکا به شمار می رود و فقط 2/1 درصد از آمریکا یی ها، یعنی حدود 2/3 میلیون نفر، احتمال ابتلا به این بیماری را دارند، ولی تاثیر آن به قدری شدید است که فرد مبتلا را کاملا ناتوان می کند. در همین راستا شرکت های فناوری نیز برای پیشگیری یا درمان این بیماری وارد عمل شده اند که IBM، غول آبی، یکی از این شرکت هاست.

Engadget- شرکت IBM پیشگام تحقیقات درباره بیماری شیزوفرنی شده و قرار است که با همکاری دانشگاه آلبرتا به پزشکان در تشخیص بیماری و شدت آن کمک کند. این تیم تحقیقاتی از یک اسکن MRI ساده برای تعیین وضعیت گردش خون در مغز استفاده می کنند و سپس از شبکه های عصبی برای تحلیل نتایج بهره می گیرند.
دکتر سردار دورسان، پروفسور عصب شناسی از دانشگاه آلبرتا در این باره می گوید: این دستاورد منحصربه فرد و نوآورانه و بین رشته ای، نگرش جدیدی را درباره درک بیماری شیزوفرنی از نظر عصب شناسی به ما خواهد داد و یک گام ما را برای درمان آن جلوتر خواهد برد. در واقع، هوش مصنوعی IBM به بهبود درمان و مدیریت این بیماری کمک شایانی خواهد کرد. 
این تیم تحقیقاتی ابتدا شبکه عصبی را با استفاده از مجموعه داده 95 عضوی از تصاویر fMRI (تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی) آموزش دادند. این تصاویر از اسکن های مغزی بیماران مبتلا به شیزوفرنی و افراد سالم تشکیل شده بود و گردش خون در قسمت های مختلف مغز را حین اجرای فعالیت های ساده  افراد نشان می داد.
شبکه عصبی با استفاده از این داده ها، الگوریتم و الگویی را برای پیش بینی احتمال ابتلا به شیزوفرنی بر اساس گردش خون در مغز توسعه داد و توانست بیماران مبتلا به شیزوفرنی را از افراد سالم تشخیص دهد. گفتنی است که دقت این سیستم 74 درصد است. 
دورسان همچنین می گوید: ما چندین ارتباط غیر عادی مهم را در مغز شناسایی کردیم که در تحقیقات بعدی از آنها استفاده خواهیم کرد. مدل های توسعه یافته توسط هوش مصنوعی، ما را یک گام دیگر به شناخت فاکتورهای تشخیصی و پروگنوز شیزوفرنی بر اساس تصویربرداری عصبی نزدیک می کند. گفتنی است که این مدل توانست همچنین چندین نشانه بیماری را نیز در همان لحظه تشخیص دهد. این نگرش ها می تواند محققان را به ابزارهای تشخیصی موثرتر و گزینه های بیشتر درمانی هدایت کند. 
جالب است بدانید که هوش مصنوعی غول آبی همان مغز متفکر ابرکامپیوتر واتسون این شرکت است که به تازگی به شبکه های عصبی مجهز شده است. 
واتسون از برد در مسابقه Jeopardy گرفته تا پخت غذاهای عجیب وغریب، هر کاری انجام داده است و به تازگی نیز برای نجات جان انسان ها وارد پردازش شده است. همین چند ماه پیش بود که پزشکان دانشگاه توکیو گزارش کردند این نرم افزار هوش مصنوعی موفق شده است نوع نادری از سرطان خون (لوسمی) یک زن ۶۰ ساله را که چند ماه پیش اشتباه تشخیص داده شده بود، به درستی تشخیص دهد. 
این بیمار به مدت دو ماه تحت مراقبت بود و از دو نوع داروی مؤثر ضد سرطان استفاده می کرد، اما شرایطش روز به روز بدتر می شد و پزشکان نمی توانستند علت آن را تعیین کنند. این سیستم تحلیلگر، ظرف ۱۰ دقیقه تغییرات ژنتیکی بیمار را (که در ۱۵۰۰ نقطه رخ داده بود) با پایگاه داده ای شامل ۲۰ میلیون مقاله پژوهشی سرطان مقایسه کرد و یک معالجه دقیق ارایه کرد که امکان انجام مداوای صحیح را فراهم کرد. واتسون مشخص کرد که این بیمار از یک نوع دومی از لوسمی نیز رنج می برد و داروی ضد سرطان دیگری را به پزشکان پیشنهاد کرد. بدون اقدام سریع، این خانم ممکن بود در نتیجه مسمومیت خونی یا سایر عوارض ناشی از تضعیف سیستم ایمنی اش بمیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :