آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218100
تاریخ انتشار : 7 شهریور 1396 10:35
تعداد بازدید : 1551

یک ایرانی پشت فرمان اوبر

هیات مدیره شرکت اوبر، دارا خسروشاهی، مدیرعامل شرکت مسافرتی اکسپدیا را به مدیرعاملی این شرکت برگزید. اوبر که در سانفرانسیسکو مستقر است، در بیشتر از ۶۰ کشور جهان فعالیت می کند و بالغ بر 60 میلیارد دلار ارزش دارد.


فناوران- دارا خسروشاهی که ۴۸ سال سن دارد، جایگزین تراویس کالانیک، یکی از دو بنیانگذار اوبر می شود که دو ماه پیش پس از چند ماه جنجال از مدیرعاملی این شرکت نوپا کناره گیری کرد.
دیگر گزینه مدیرعاملی اوبر، جف ایملت، مدیر هیات رییسه شرکت جنرال الکتریک بود. 
اپلیکیشن این شرکت به کاربران امکان می دهد به وسیله تلفن همراه هوشمند به جای کرایه تاکسی برای آمد و شد، از خدمات خودروهای شخصی کمک بگیرند. این شرکت همچنین در زمینه حمل و نقل کالا هم فعال شده است. اوبر فعالیت خود را در سال ۲۰۰۹ آغاز کرد و یکی از مطرح ترین شرکت های نوپاست.
دارا خسروشاهی 12 سال گذشته به مدیریت یکی از بزرگ ترین کمپانی های مسافرتی آنلاین جهان یعنی اکسپدیا (Expedia) مشغول بوده است. اکسپدیا در شهر بلویو (Bellevue)  در واشنگتن واقع است و بنابراین خسروشاهی از فعالان تکنولوژی سیاتل، رقیب اصلی سیلیکون ولی به شمار می رود.
او هفتم خرداد 1348 در تهران و در خانواده متمول خسروشاهی، مالک چندین کارخانه داروسازی از جمله «تولیدارو» و «تولی پرس» به دنیا آمد. خانواده خسروشاهی پس از انقلاب به آمریکا مهاجرت کرد و دارا در ایالت نیویورک به عنوان شهروند آمریکایی بزرگ شد.
خسروشاهی در سال 1991 میلادی مدرک کارشناسی مهندسی برق خود را از دانشگاه براون آمریکا دریافت کرد. او در بین سال های 1991 تا 1998 در شرکت سرمایه گذاری «Allen & Company»  مشغول به کار بود و از سال 1995 تا 1998 هم مدیریت این شرکت را بر عهده داشت.
خسروشاهی چندین سال هم به عنوان مدیر ارشد غول رسانه ای و اینترنتی آمریکا یعنی IAC  ایفای نقش کرد. نهایتا در سال 2003، کمپانی IAC شرکت اکسپدیا را خرید و هدایت آن را به دستان خسروشاهی سپرد.
اکسپدیا تحت هدایت خسروشاهی عملکرد فوق العاده ای را نشان داد و رشد 18 درصدی سالانه را تجربه کرد. درآمد اکسپدیا از 2/1 میلیارد دلار در سال 2005 به 8/7 میلیارد دلار در سال 2016 رسید.
خسروشاهی یکی از پردرآمدترین مدیران آمریکا محسوب می شود و در سال 2016 با حقوق سالیانه 96 میلیون دلار، رتبه نخست را در بین مدیران حوزه تکنولوژی آمریکا به دست آورد. 
گفتنی است این مدیر برجسته ایرانی-آمریکایی، چندین سال است که در هیات مدیره کمپانی بزرگ نیویورک تایمز هم حضور دارد. حال باید دید دارا خسروشاهی چگونه می تواند اوبر را سر و سامان ببخشد و این کمپانی بزرگ را از بحران بیرون آورد. گفتنی است اوبر در سال جاری با بحران های متعددی روبه رو شد، از جمله ادعای تبعیض جنسیتی در مجموعه، مشاجره لفظی کالانیک با یکی از رانندگان، دعوی حقوقی به اتهام سرقت اطلاعات از واحد ماشین های خودران آلفابت (ویمو). این شرکت همچنین به خاطر ارتقای فرهنگ سازمانی خود، مجبور شد بیش از 20 کارمند را اخراج کند.
لازم به ذکر است پنج سهامدار اصلی اوبر علاوه بر استعفای فوری کالانیک، خواستار افزایش قدرت نظارتی هیات مدیره شدند و می خواستند دو جایگاه خالی در این هیات به مدیران و بازرسان کاملا مستقل اختصاص یابد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :