آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218104
تاریخ انتشار : 7 شهریور 1396 10:40
تعداد بازدید : 1828

اپلیکیشن های موبایل از نیمه شهریور شامد می گیرند

رییس مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد گفت: از عموم مردم می خواهیم که محتوا در فضای مجازی را بدون شامد معتبر ندانند و برای اطمینان خاطر از ضرر و زیان احتمالی تنها از محتواهای دارای شامد بهره گیری کنند.

فارس - مرتضی موسویان در کارگاه آموزشی فضای مجازی گفت: این هدف مهم از طریق نشان دار کردن تمامی محتواها در فضای بازی صورت می گیرد یعنی با اعطای کد منحصر به فردی به نام «شامد» که مخفف شناسه الکترونیکی ثبت ملی محتوای دیجیتال است.
وی ادامه داد: هر محتوا در فضای مجازی قابلیت راستی آزمایی و اعتبار سنجی را خواهد داشت، در سایت ها و وبلاگ ها لوگوی هوشمند نشان شامددار بودن سایت یا وبلاگ است به صورتیکه با کلیک روی لوگو مشخصات دارنده محتوا، موضوع، محتوا و رده سنی مخاطب محتوا مشخص می شود، از سوی دیگر چنانچه مخاطب مایل باشد می تواند در نظرسنجی از سایت موردنظر شرکت کنند.
موسویان گفت: همچنین در صورت بروز شکایات و رؤیت تخلف مخاطب می تواند مورد را برای مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال ارسال کند.
رییس مرکز فن آوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: درباره صفحات در شبکه های اجتماعی و کانال ها در صورت شامددار بودن امکان اعتبارسنجی و راستی آزمایی و همچنین ارایه نظر و شکایت از سمت مخاطب وجود خواهد داشت. تا نیمه شهریور ماه جاری نرم افزارهای کاربردی موبایلی با همکاری appstoreها دارای نشان و شامد وابسته به آن خواهد بود.
وی، یادآور شد: تقاضای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از عموم مردم این است که محتوا در فضای مجازی را بدون شامد معتبر نداند و برای اطمینان خاطر از ضرر و زیان احتمالی تنها از محتواهای دارای شامد بهره گیری کنند. 
موسویان گفت: با این روش با نشاندار کردن محتوا و بسترهای دارای محتوا هدف رسیدن به فضای مجازی سالم، مفید و ایمن که به عنوان طرح سما شناخته می شود، حاصل خواهد شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :