آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218105
تاریخ انتشار : 7 شهریور 1396 10:46
تعداد بازدید : 1442

توصیه های معاون اول رییس جمهور به جهرمی

وزارت ارتباطات از تصدی گری دست بردارد

مراسم معارفه وزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور معاون اول رییس جمهور، دبیر شورای عالی فضای مجازی و وزیر پیشین و رییس دفتر امروز رییس جمهور برگزار شد.

فناوران - معاون اول رییس جمهور در این نشست گفت: جفاست که وقتی توسعه فناوری اطلاعات می تواند کانون اصلی توسعه کشور باشد، به خاطر برخی تهدیدها و آسیب ها در این زمینه تعلل کنیم. 
اسحاق جهانگیری گفت: اگر مسیری که در بخش فناوری اطلاعات در کشور گشوده شده با همین سرعت ادامه پیدا کند، مسیر توسعه کشور با سرعت بیشتری ادامه خواهد یافت.
وی با بیان اینکه حتما در مقطع فعلی یکی از مهم ترین اولویت های کشور موضوع اقتصاد است و مقام معظم رهبری نیز در دیدار اخیر هیات دولت با ایشان بر این موضوع مجددا تاکید کردند، گفت: در بخش اقتصاد مهم ترین تمرکز ما باید بر اقتصاد مقاومتی باشد چراکه اقتصاد مقاومتی مجموعه سیاست هایی است که تقریبا همه ارکان نظام، نخبگان و اقتصاددانان درباره آن اجماع دارند و معتقدند با استفاده از این سیاست ها می توان از چالش های پیش رو عبور کرد.
وی افزود: بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات و بخش های مرتبط با آن، چه در حوزه سخت افزاری و چه در حوزه نرم افزاری، از جمله بخش هایی است که به معنای واقعی مصداق درون زایی و استفاده از ظرفیت های داخلی کشور است؛ چرا که این بخش بیش از هر چیز اتکای آن به مغز جوانان کشور است.
معاون اول رییس جمهور همچنین با بیان برون گرایی به عنوان دیگر رویکرد اقتصاد مقاومتی، گفت: برون گرایی به معنای ارتباط و تعامل با همه دنیاست که خصلت اصلی فناوری اطلاعات و ارتباطات و اساس آن بر مبنای ارتباط با دنیاست و باید تلاش کنیم به نقطه ای برسیم که شاهد صادرات تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری به کشورهای هدف باشیم.
جهانگیری دانش بنیانی را از دیگر رویکردهای اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: در سخنان مقام معظم رهبری، رییس جمهور، علما و نخبگان کشور همواره بیان می شود که تکیه بر منابع طبیعی در قرن بیست و یکم پاسخگوی نیازهای جوامع بشری نیست و اقتصادی می تواند در این عصر پاسخگو باشد که متکی بر دانش و تفکر انسان باشد و بخش فناوری اطلاعات یکی از مهم ترین حوزه ها در تحقق اقتصاد دانش بنیان است.

 وزارت ارتباطات از تصدی گری دست بکشد
جهانگیری با بیان شکل گیری شرکت های خصوصی فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، توسعه این شرکت ها را از مصادیق رویکرد مردمی بودن اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: با افزایش فعالیت و شکل گیری این گونه شرکت ها، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می تواند خود را از تصدی گری امور کنار بکشد و صرفا به عنوان دستگاهی سیاست گذار و برنامه ریز، بر امور این شرکت ها نظارت داشته باشد.
جهانگیری با بیان سخنان برخی گروه ها که معتقدند به دلیل وجود برخی تهدیدات در فناوری اطلاعات باید از توسعه این بخش جلوگیری شود، افزود: مگر در بخش های دیگر نظیر رشته های صنعتی و حتی رشته های صنعتی سنتی تهدید وجود ندارد؟ مهم این است که از فرصت فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهت توسعه کشور استفاده مطلوب کنیم.
معاون اول رییس جمهور برخی برنامه ها و اولویت های دولت در حوزه فناوری اطلاعات را برشمرد و گفت: یکی از برنامه های دولت استقرار دولت الکترونیکی بوده است و هدف از این اقدام این است که مردم دسترسی آسان و لحظه ای به انواع خدمات داشته باشند و از این طریق ارایه خدمات هم ارزان تر و هم با کیفیت بهتری انجام خواهد شد.
معاون اول رییس جمهور از وزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات خواست داشبوردی ایجاد کند تا رییس جمهور و مسوولان ارشد دولت بتوانند به صورت لحظه ای از میزان پیشرفت دولت الکترونیکی مطلع باشند تا زمینه هماهنگی سایر دستگاه ها با این وزارتخانه را فراهم کنند.
جهانگیری شبکه ملی اطلاعات را از مطالبات جدی کشور عنوان کرد و گفت: کارهای زیادی در این بخش انجام شده و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید برای ادامه این مسیر نواقص و موانع موجود را برطرف کند.
معاون اول رییس جمهور افزود: شرکت های کسب و کار نوین و استارت آپ ها نیز باید فعالیت خود را به شکل قانونمند و در چارچوب قوانین کشور انجام دهند تا دستگاه های دیگر نتوانند برای این شرکت ها که عمدتا متشکل از نیروهای جوان هستند، مانع ایجاد کنند و لازم است در این زمینه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و معاون حقوقی رییس جمهور شرایطی را مهیا سازند که این شرکت ها از چارچوب قانونمند برای فعالیت برخوردار شوند.

 واعظی کاستی ها را به عهده گرفت
محمود واعظی، وزیر پیشین ارتباطات نیز در این نشست گفت: در چهارسال گذشته کارهایی که انجام شده است محصول کار تیم وزارت ارتباطات بود اما اگر مشکلاتی بوده است، من به شخصه مسوولیت آن را به عهده می گیرم.
وی مدعی شد: در طول فعالیت کاری خود میان بخش دولتی و خصوصی تفاوتی قایل نبودم؛ چراکه بخش خصوصی نیازمند حمایت برای شروع فعالیت و پیشروی است.
وی با بیان اینکه در برخی از اهدافی که در سال 92 طراحی کرده بودیم موفق شده ایم، افزود: اما نباید به شرایط فعلی راضی باشیم و لازم است در جهت خدمت به کشور و مردم تلاش و فعالیت خود را بیشتر کنیم. 
 واعظی درباره اعتماد خود و دولت به آذری جهرمی گفت: در برخی گروه ها و جریان ها شاهد ناسپاسی درباره این مهندس جوان بوده ایم که در دوران رأی گیری مجلس در شبکه های اجتماعی به فعالیت های غیرواقعی پرداختند و من شهادت می دهم همه اینها درست نیست و کار غیراخلاقی درباره ایشان انجام شده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :