آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218108
تاریخ انتشار : 7 شهریور 1396 10:50
تعداد بازدید : 1298

41 میلیون ایرانی از اینترنت موبایل استفاده می کنند

دفتر بررسی های فنی اقتصادی وزارت ارتباطات، آخرین وضعیت توسعه کشور در شاخص های ارتباطات و فناوری اطلاعات را تا پایان خرداد منتشر کرد که بر مبنای این آمار، ۴۱ میلیون نفر در کشور از اینترنت موبایل استفاده می کنند.


مهر - برمبنای آمار ارایه شده، ۳۰ میلیون و ۵۹۰ هزار و ۳۲۳ خط تلفن ثابت در کشور دایر و تعداد سیم کارت واگذار شده تلفن همراه ۱۵۶ میلیون و ۱۱ هزار و ۲۸۳ خط اعلام شده است. بر این اساس شمار خطوط موبایل فعال در کشور ۸۳ میلیون و ۲۲۴ هزار و ۱۳۴ سیم کارت است.
بررسی ضریب نفوذ سیم کارت های واگذارشده از سال ۸۶ تاکنون حاکی از آن است که ضریب نفوذ سیم کارت در سال ۸۶ حدود 8/46 درصد بوده و در ۱۰ سال اخیر این آمار به ۱۹۵ درصد افزایش یافته است.
طبق آمار اعلام شده، ضریب نفوذ تلفن ثابت به 61/38 درصد و ضریب نفوذ تلفن همراه فعال در کشور به 13/104 درصد رسیده است و بررسی ها از مقایسه ضریب نفوذ مشترکان فعال موبایل در ۱۰ سال اخیر نشان می دهد که ضریب نفوذ مشترکان فعال موبایل از 5/39 درصد در سال ۸۶ به ۱۰۴ درصد در سال ۹۶ رسیده است. تا پایان خردادماه امسال ۱۱۳ هزار و ۸۰۷ دستگاه تلفن همگانی در کشور نصب شده و شمار روستاهای دارای تلفن خانگی به ۴۸ هزار و ۹۵۸ روستا رسیده است. نکته حایز اهمیت در این جدول آن است که با وجود توسعه شاخص های اعلام شده اما شمار روستاهای دارای ارتباط از سال گذشته تاکنون سیر نزولی داشته است. به نحوی که با وجودی که در سال ۹۵ حدود ۵۵ هزار و ۲۰۷ روستا دارای ارتباط بودند، شمار روستاهای دارای ارتباط در کشور به ۵۵ هزار و ۱۳۵ روستا رسیده است.
مطابق با جدول منتشر شده، ظرفیت پهنای باند شبکه داخلی اینترنت از سال ۸۸ تاکنون رشد ۲۰۰ برابری داشته به نحوی که در سال ۸۸ ظرفیت این شبکه حدود ۳۲ گیگابیت بوده و هم اکنون در سال ۹۶ به ۶۸۰۰ گیگابیت بر ثانیه رسیده است.
بررسی ها نشان می دهد که ۴۱ میلیون و ۵۷ هزار و ۷۴۶ نفر در ایران مشترکان اینترنت باندپهن سیار (موبایل) هستند و این درحالی است که تنها ۱۰ میلیون و ۲۸۱ هزار و ۴۲۳ نفر از اینترنت پرسرعت ثابت استفاده می کنند.
مقایسه ظرفیت پهنای باند اینترنت بین الملل نیز نشان می دهد که در سال ۸۶ این ظرفیت ۶.۰۵ گیگابیت بوده که در سه ماهه نخست امسال به ۹۹۵ گیگابیت برثانیه رسیده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :