آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218113
تاریخ انتشار : 7 شهریور 1396 11:14
تعداد بازدید : 1146

گرانی دلار بازار موبایل را کساد کرد

این روزها افزایش قیمت دلار روی بسیاری از بازارها تاثیر گذاشته و بازار موبایل نیز از این موضوع مستثنی نیست.

فناوران – به گفته بازاریان، در طول چند روز گذشته، افزایش قیمت ارز در بازار ایران، روی بازار تاثیر منفی داشته و باعث شده بسیاری از کسب و کارها این روزها با کسادی همراه شوند. در این میان بازار موبایل هم مستثنی نیست و این روزها افزایش بهای ارز باعث شده تا قیمت گوشی نیز افزایش یابد و به این ترتیب خریداران دست نگه داشته اند تا قیمت ها تثبیت شود؛ البته این در حالی است که پیشتر کاربران هنگام گران شدن گوشی به بازار هجوم می آوردند تا پیش از افزایش بیشتر قیمت ها گوشی مورد نظرشان را خریداری کنند. 

 ترفندهای جدید برای فروش گوشی
البته همین افزایش قیمت ها دستمایه ای برای کلاهبرداری در بازار شده است. ظاهرا برخی از فروشندگان از موضوع افزایش قیمت ها استفاده کرده و به مشتری قیمت های قبلی را اعلام می کنند تا آنها را به داخل فروشگاه ها بکشانند، پس از اینکه مشتری متقاعد به خرید شد، با ترفندی وی را مجبور به خرید گوشی دیگری می کنند که قیمتی متفاوت با قیمت گوشی اعلام شده دارد. به این ترتیب گوشی که مد نظر مشتری است در اختیار وی قرار نمی گیرد چرا که قیمت اعلام شده برای آن، با قیمت روز متفاوت است و گوشی دیگری به وی معرفی می شود که قیمت روز داشته باشد.
 افزایش قیمت ها با عرضه گوشی های جدید
به گفته بازاریان از یکی دو هفته آینده که گوشی های جدید سامسونگ و اپل راهی بازار می شود، قیمت گوشی هم با افزایش کاذب همراه خواهد شد.
براساس گزارش بازاریان هر سال با عرضه گوشی های پرچمدار به بازار به دلیل اینکه این گوشی ها در پارت نخست با قیمت نجومی وارد بازار می شوند، نسخه های قدیمی تر نیز با افزایش قیمت همراه می شوند، چرا که مشتری هنگام مراجعه به بازار با قیمت نجومی گوشی های جدید مواجه می شود، بنابراین تصمیم به خرید نسخه های قدیمی می گیرد و به این ترتیب است که گوشی های قدیمی هم گران تر از قبل شده و به این شکل مشتری حاضر است با مقایسه قیمت ها بین گوشی های قدیمی و جدید، گوشی های قدیمی تر را انتخاب کند. از سوی دیگر تولیدکننده هم نمی تواند در همان مرحله اول فروش نیاز بازار را تامین کند و بازار خالی از جنس های جدید می شود.
اما با گذشت یکی دو هفته از زمان عرضه گوشی های جدید، کم کم قیمت ها به حالت عادی باز می گردد و آن زمان برای خرید مناسب تر است. البته این موضوع در حالی اتفاق می افتد که اکثر مشتریانی که تمایل به خرید گوشی های جدید دارند، حاضر هستند با هر قمیت و پرداخت هر میزان هزینه، گوشی موردنظرشان را در همان روزهای اولیه عرضه خریداری کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :