آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218126
تاریخ انتشار : 7 شهریور 1396 11:28
تعداد بازدید : 767

رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد:

سازوکار اعطای ۵۰ هزار میلیارد تومان وام به بنگاه های کوچک و متوسط

رییس کل بانک مرکزی از برنامه ریزی برای اعطای ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای بنگاه های کوچک و متوسط، ۱۰ هزار میلیارد تومان برای نوسازی خطوط تولیدی این واحدها و ۲۰ هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال خبر داد.

بانک مرکزی- ولی الله سیف که به مناسبت هفته دولت به همراه معاونان و مدیران و جمعی از مدیران عامل و اعضای هیات مدیره بانک ها به استان خراسان جنوبی سفر کرده است، در جلسه شورای هماهنگی بانک های استان خراسان جنوبی با اعلام این خبر گفت: سازوکارهای عملیاتی این تسهیلات ابلاغ شده، به این صورت که هر بنگاه کوچک و متوسطی که نیازمند سرمایه در گردش است و خط تولید آن آماده به کار است، اما به دلیل نبود نقدینگی توانایی تامین مواد اولیه یا پرداخت دستمزد پرسنل خود را ندارد، در اولویت دریافت تسهیلات قرار می گیرد.
سیف خواستار بررسی طرح ها و پروژه ها قبل از اعطای تسهیلات به بنگاه ها ازطریق بانک ها شد و گفت: باید به واحد تولیدی تسهیلات اعطا شود که بتواند به صورت پایدار و مستمر به فعالیت بپردازد و لازمه آن نیز فروش محصولات و بازار مصرف و عدم دپوی تولیدات در انبارهاست تا از این طریق نیز امکان بازپرداخت تسهیلات به نظام بانکی را داشته باشد.
وی افزود: در این سازوکار ابتدا صاحبان بنگاه های تولیدی به صورت خودکار به بانک های مدنظر با توجه به شرایط و اولویت های تعیین شده مراجعه می کنند و اگر مواردی نیز بلاتکلیف ماند، به کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید مراجعه می شود. در مرحله بعد کارگروه با دید کارشناسی موضوع، درخواست را بررسی می کند و نهایتاً در صورت تایید برای دریافت تسهیلات به بانک ذیربط ارجاع داده می شود.
سیف با بیان اینکه بانک ها مجاز نیستند به بنگاه های تولیدی که توانایی بازپرداخت تسهیلات را ندارند، وام تخصیص دهند گفت: معضلات و مشکلات نظام بانکی از باب انجماد دارایی ها که بخشی ناشی از مطالبات معوق است نباید با تخصیص غیربهینه و غیرکارشناسی تسهیلات افزون شود ضمن آنکه این امر در ستاد فرمانده اقتصاد مقاومتی نیز مورد تاکید قرار گرفته است.
گفت: در طرح حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط و با همراهی شبکه بانکی 17 هزار و 500 میلیارد تومان تسهیلات به 24 هزار و 500 واحد اقتصادی در اقصی نقاط کشور اعطا شد که این امر به تحقق رشد و رونق اقتصادی در کشور کمک کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :