آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218145
تاریخ انتشار : 7 شهریور 1396 11:45
تعداد بازدید : 827

گزارش اکونومیست از فرصت‌ها و تهدیدهای رشد فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی

فناوری های نوین؛ اشتغال زا یا اشتغال زدا؟

با پیشی گرفتن هوش مصنوعی از انسان در برخی زمینه ها ممکن است برخی مشاغل به کلی حذف شوند، اما به جای مشاغل ازدست رفته، مشاغل جدیدی به کمک هوش مصنوعی ایجاد خواهد شد.

 محمد اشرفی
وقتی در دهه 1470 میلادی اولین کتاب های چاپی مصور به بازار آمدند، صنعتگرانی که با حکاکی تصاویر روی چوب زندگی خود را تامین می کردند، در صف اول معترضان قرار گرفتند؛ زیرا شغل خود را در معرض تهدید می دیدند. اما برخلاف تصور معترضان، رشد صنعت چاپ درنهایت موجب افزایش تقاضا برای مهارت های هنری آن ها شد زیرا چاپ کتاب های بیشتر، نیاز به تصاویر بیشتر را در پی داشت.
از آن زمان تاکنون، همواره معرفی فناوری های جدید باعث بروز نگرانی هایی در بازار کار شده است. در عصر کنونی نیز استفاده روزافزون بنگاه های اقتصادی از فناوری های مبتنی بر هوش مصنوعی، نگرانی تازه ای را بر بازار کار حاکم ساخته است. بااین وجود، هوش مصنوعی نیز درست مانند فناوری های قبل از خود، فرصت های شغلی جدیدی را پیش روی متقاضیان قرار داده است.
طبق آمارهای بانک جهانی، در حال حاضر بیش از 5 میلیون نفر خدمات خود را از طریق بازارهای آنلاین مانند Freelancer.com  و Upwork.com به مشتریان عرضه می کنند. خدمات ارایه شده، دامنه وسیعی دارند و از طراحی وب سایت گرفته تا نوشتن گزارش های حقوقی را دربر می گیرند؛ و ارایه دهندگان این خدمات دست کم چند دلار در ساعت درآمد کسب می کنند. بر اساس برآوردهای یک شرکت معتبر در زمینه تحقیقات بازار، بنگاه های اقتصادی عموماً کوچکی که این خدمات را ارایه می دهند، در سال 2016 مجموعاً حدود 6 میلیارد دلار درآمد کسب کرده اند.
بسیاری از غول های فناوری اطلاعات جهان، هزاران نفر را در سراسر جهان از طریق شرکت های برون سپاری استخدام کرده و کار پایش و کنترل کیفیت خدمات خود را به آن ها محول می کنند. به عنوان مثال، گوگل یک ارتش 10هزار نفره برای ارزیابی ویدیوهای یوتیوب، آزمایش کردن خدمات جدید و ... در اختیار دارد. مایکروسافت نیز از یک سامانه جهانی بهره می گیرد که قادر است ماهانه میلیون ها وظیفه خرد و کوچک (میکروتسک) ازجمله بررسی نتایج الگوریتم های جست وجو در محصولات شرکت را به متقاضیان واگذار کند.
تعداد مشاغل دیجیتال می تواند به دلیل برخی ملاحظات قانونی به ویژه قوانین مرتبط «تعدیل محتوا»، افزایش یابد. به عنوان مثال اخیراً قانونی در آلمان به تصویب رسیده است که به موجب آن رسانه های گروهی موظف هستند هرگونه مطلب غیرقانونی ازجمله انکار هلوکاست را ظرف 24 ساعت حذف کنند یا اینکه منتظر جریمه های گزاف باشند. در همین راستا فیس بوک اعلام کرده است که تعداد کارکنان فعال خود در حوزه تعدیل محتوا را از 4500 نفر به 7500 نفر در سراسر جهان افزایش خواهد داد.
البته با پیشی گرفتن هوش مصنوعی از انسان در برخی زمینه ها ممکن است برخی مشاغل به کلی حذف شوند، اما به جای مشاغل ازدست رفته، مشاغل جدیدی به کمک هوش مصنوعی ایجاد خواهند شد. اگرچه فناوری از توانایی خارق العاده ای در انجام محاسبات پیچیده برخوردار است اما همچنان به داده هایی که توسط انسان ها خالص سازی و آماده بهره برداری شده، نیاز دارد. برای اینکه خودروهای هوشمند بتوانند عابران پیاده و علائم جاده ای را به خوبی تشخیص دهند، الگوریتم های تشخیصی آن ها باید با بارگذاری ویدیوهای متعدد به وسیله انسان ها بهینه سازی شود؛ همین یک مورد، هزاران نفر را مشغول به کار کرده است. از طرفی وقتی یک الگوریتم خاص در خودروها و سایر ماشین های هوشمند به کار گرفته می شود، انسان ها باید دائماً عملکرد آن را رصد کرده و بازخوردهای لازم را برای بهبود آن به طراحان مربوطه ارایه دهند.
یکی از خدمات ارایه شده از سوی شرکت CrowdFlower -که یک شرکت نوپای فعال در حوزه وظایف خرد است- به خوبی بر این اصل که انسان ها هنوز هم مؤلفه اصلی حلقه فناوری هستند، صحه می گذارد. الگوریتم طراحی شده از سوی این شرکت به گونه ای است که می تواند تعداد زیادی از سوالات مشتریان را که برحسب محتوا، خواسته ها و سایر معیارها طبقه بندی شده اند، پاسخ گوید اما وقتی پای سؤالات مشکل و پیچیده به میان می آید، باز هم این انسان ها هستند که باید کار را به انجام برسانند.
شاید شما انتظار داشته باشید که بهبود الگوریتم ها به مرورزمان انسان ها را از حلقه فناوری خارج کند، اما ماری گرِی از اعضای تیم تحقیقاتی مایکروسافت می گوید حتی اگر قرار باشد چنین اتفاقی رخ دهد، زمان آن در آینده ای نزدیک نخواهد بود. ممکن است الگوریتم ها درنهایت به حدی از هوشمندی برسند که بتوانند برخی از وظایف محوله را بدون کمک انسان انجام دهند یا خودشان الگوها را یاد بگیرند، اما انتظارات مشتریان و شرکت ها از هوش مصنوعی نیز همواره در حال افزایش است؛ دستیاران دیجیتال مانند الکسای آمازون یا کورتانای مایکروسافت باید بتوانند سوالات پیچیده تری را در آینده پاسخ دهند. پس انسان ها باید همچنان برای بهبود الگوریتم ها و رفع ورجوع استثنائات حضور داشته باشند.
به گفته ماری گرِی و سیدهارت سوری، همکارش در مایکروسافت، انتظار می رود در آینده استفاده ترکیبی از هوش مصنوعی و نیروی انسانی در ارایه خدمات آنلاین رواج بیشتری یابد. مثلاً یک آژانس مسافرتی می تواند برای انجام کارهای روزمره مانند صدور بلیت، از هوش مصنوعی کمک بگیرد اما کارهای پیچیده تری مانند تنظیم یک تور گردشگری شهری مطابق سلایق مشتریان را به انسان ها محول کند.
مایکل برنشتاین و ملیسا ولنتاین از دانشگاه استنفورد حتی پیشرفت های فراتری را متصور هستند. آن ها پیش بینی می کنند در آینده بنگاه های اقتصادی موقتی شکل خواهند گرفت که نیروهای شان به کمک هوش مصنوعی استخدام و هماهنگ می شوند. این دو محقق حتی ایده خود را با طراحی برنامه ای برای تأسیس شرکت های مجازی موقت برای انجام پروژه های خاص، آزمایش کردند. به عنوان مثال این برنامه می تواند تعدادی نیروی کار را استخدام کرده و وظایف آن ها را برای طراحی اپلیکیشنی خاص جهت ارسال گزارش جراحات یک فرد مصدوم از آمبولانس در حال حرکت به بیمارستان، مشخص نماید.
کار کردن برای این «سازمان های فوری» می تواند جذاب باشد، اما همواره این ترس وجود دارد که یک طبقه پرولتاریای دیجیتال از دل این کسب وکارها زاده شود. سارا رابرتز از دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس طی تحقیقات خود متوجه شده است افرادی که به مدت طولانی وظیفه تعدیل محتوای رسانه های گروهی را بر عهده داشته اند، دچار خستگی روحی شدید شده اند. از طرفی مارک گراهام از دانشگاه آکسفورد معتقد است مشاغل آنلاین اگرچه منابع درآمد جدیدی را به ویژه در کشورهای درحال توسعه برای مردم فراهم کرده اند، اما درعین حال باعث پایین آمدن سطح دستمزد نیز شده اند.
بنابراین، دولت هایی که مانند دولت کنیا که برای اشتغال یک میلیون نفر در مشاغل آنلاین برنامه ریزی کرده است، ایده طراحی برنامه های عظیم اشتغال دیجیتال را در سر می پرورانند، باید جنبه های منفی آن را نیز محتاطانه زیر نظر داشته باشند.
فناوری به خودی خود نه مصیبت مطلق است و نه برکت خالص! اگرچه فناوری چاپ در قرن پانزدهم مشاغل جدیدی را برای حکاکان ایجاد کرد اما پس از مدتی آن ها متوجه شدند که این مشاغل تکراری و خسته کننده هستند. باید مراقب بود که چنین اتفاقی در دوران معاصر رخ ندهد.
منبع: پایگاه خبری اتاق ایران به نقل ازاکونومیست


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :