آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218191
تاریخ انتشار : 8 شهریور 1396 8:11
تعداد بازدید : 1195

جولان تجهیزات جانبی قاچاق در بازار کامپیوتر

از عینک های سه بعدی تا کابل های غیر اوریجینیال

در سال های اخیر شاهد رشد عرضه تجهیزات جانبی تقلبی در بازار کامپیوتر و صوتی و تصویری هستیم.

مریم عسگری
خبر جدید این است که عرضه کابل های تقلبی که بیشتر به صورت قاچاق وارد بازار ایران شده اند موجب دردسر تعدادی از کاربران کالاهایی مانند نوت بوک، تبلت، موبایل و حتی لوازم صوتی و تصویری شده است.
بر اساس گزارش های رسیده از بازار کالاهای کامپیوتری، در هفته های اخیر حجم شکایات خریداران کابل های تقلبی از بازار کامپپیوتر افزایش یافته است. 
کاربران این کابل ها از عدم همخوانی این پورت ها با سوکت های دستگاه، غیرکاربردی بودن این کابل ها و همچنین قطع و وصل شدن ارتباط دستگاه با برق یا کالای دیگری که توسط این کابل ها به هم متصل شده بودند، شکایت داشته و اعلام می کنند که فروشنده مسوولیتی را قبول نمی کند.
به گفته یکی از کاربران این کابل ها، کابل خریداری شده مانند یک سیم بی مصرف عمل کرده و هیچ کارایی ندارد؛ ولی از آنجا که این تجهیزات بدون گارانتی به فروش می رسند فروشنده هیچ مسوولیتی قبول نمی کند.
وی همچنین می گوید: هفته گذشته کابلی برای شارژ دستگاه از یکی از مراکز خرید و فروش کامپیوتر خریداری کردم که در کمال تعجب ظرف مدت 12 ساعت این کابل دستگاه را در حد 10 درصد شارژ کرد. نمونه این اتفاق در بازار عینک های سه بعدی هم رخ داده است. 
بر اساس اعلام خریداران، به دلیل طراحی ساده این عینک ها بسیاری از افراد سودجو عینک های شیشه رنگی بسیار ارزان قیمت را در بسته بندی های زیبا در بازار به فروش می رسانند و از انجا که برخی از کاربران تجربه ای در استفاده عینک های سه بعدی ندارند، تصور می کنند که این عینک ها درست عمل می کنند. غافل از اینکه این عینک ها فقط شیشه های رنگی ساده هستند.
به گفته کارشناسان، از انجا که کالاهایی مانند کابل و پورت های یدکی و همچنین عینک های سه بعدی بدون گارانتی به فروش می رسند، نمی توان نمونه تقلبی را از اورجینال تشخیص داد؛ ولی تنها کاری که می توان انجام داد این است که این کالاها را از فروشگاه معتبر خریداری کرد و به هیچ وجه این کالاها را از دستفروشان خریداری نکنید.
به گفته کارشناسان خرید تجهیزات یدکی و جانبی بی کیفیت به معنی دور ریختن پول است. آنها بر این باورند که اتحادیه و سایر ارگان های مسوول تنها بازار کالاهای گران قیمت و پر سود را رصد می کنند و از بازار پر تقلب کالاهای ارزان قیمتی مثل پورت و ... غافل شده اند و شاید بهتر باشد اگر قرار است بازار ساماندهی شود، این امر در تمام زمینه ها صورت گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :