آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218196
تاریخ انتشار : 8 شهریور 1396 9:0
تعداد بازدید : 1203

داروخانه ها اجازه فروش اینترنتی دارو را ندارند

دبیر انجمن داروسازان تهران به این پرسش که آیا داروخانه ها می توانند به صورت اینترنتی داروهایشان را به فروش رسانند، پاسخ داد.

ایسنا - محمدرضا دری درباره موضوع داروخانه های اینترنتی، گفت: مقوله داروخانه های اینترنتی با عرضه دارو به صورت اینترنتی دو مبحث جداگانه است؛ طبق قانون، عرضه دارو و مکمل ها به صورت اینترنتی ممنوع است. یعنی هیچ داروخانه ای حق ندارد دارویش را به شکل اینترنتی به مصرف کننده عرضه کند، اما آنچه امروزه باب شده این است که برخی داروخانه ها برای فروش اقلام آرایشی و بهداشتی شان، مبادرت به اخذ مجوزهای لازم از سازمان های مربوطه مانند پلیس الکترونیکی و سازمان غذا و دارو می کنند تا با استفاده از سایت های اینترنتی بتوانند کالاهای آرایشی و بهداشتی خود را بفروشند.
وی با بیان اینکه بنابراین هر داروخانه ای که به فروش دارو به صورت اینترنتی مبادرت کند، تخلف کرده و طبق ضوابط کار غیرقانونی کرده است، افزود: باید توجه کرد همه کسانی که در سایت های غیرقانونی و شبکه های مجازی و غیررسمی که بعضا هم در خارج از کشور طراحی می شوند و از همانجا هم داروها را عرضه می کنند و نوعی عرضه یکطرفه دارند، دارو و مکمل هایی را به صورت اینترنتی به فروش می رسانند که همه آنها تبلیغاتی بعضا نادرست و گمراه کننده هستند و می تواند برای مردم مخاطره آمیز باشند و سلامت مردم را تهدید کرده و خطراتی را ایجاد کند که حتی جان مردم را هم به خطر اندازد.
دری با بیان اینکه اصولا شبکه های این چنینی روی مسایلی دست می گذارند که هر جامعه ای به آن علاقه مند است، افزود: به عنوان مثال یکی از مواردی که در این شبکه ها و سایت ها به وفور دیده می شود، موضوعاتی چون چاقی، لاغری یا تبلیغ مکمل های ورزشی برای جوانان و غیره است.
دبیر انجمن داروسازان تهران گفت: این درحالی است که این داروها، موادی هستند که به شدت سلامت مردم را تهدید می کنند. بنابراین مردم به هیچ وجه برای تهیه داروهای مورد نیازشان به این سایت ها مراجعه نکنند و حتما داروهای شان را از طریق داروخانه ها تهیه کنند؛ چراکه داروخانه تنها جایگاهی است که همه کالاهایش از فیلتر سازمان غذا و دارو می گذرد و اصولا تمامی داروها به ویژه داروهای وارداتی دارای لیبل و برچسب هایی هستند که بیانگر اصالت و سلامتی دارو هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :