آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21821
تاریخ انتشار : 3 بهمن 1391 16:9
تعداد بازدید : 912

دختر اریک اشمیت از جزییات دیدار پدرش از کره شمالی گفت

دهکده ای دور افتاده به نام کره شمالی

اریک اشمیت، مدیر هیات مدیره گوگل که چندی پیش به همراهی بیل ریچاردسون، فرماندار نیومکزیکو و به بهانه اقدامات بشردوستانه به کره شمالی سفر کرده بود، از زمانی که از این سفر بر گشته است ، بیش از هر چیز شگفت زده است. از اینکه این کشور چقدر از نظر فناوری عقب مانده است. البته بعضی ها معتقدند که اشمیت از خجالتش در مورد این سفر چیزی نمی گوید .

گزارش: نسترن صائبی
منابع: CNN و Venturebeat

ما سوفی، دختر اریک اشمیت به تازگی شروع به نگارش  روایت های جالب پدرش در مورد سفر به کره شمالی در وبلاگش کرده است. البته اشمیت چند روز پیش نیز در گفت‌وگویی با بلومبرگ برخی مطالب را درباره وضعیت این کشور از نظر فناوری و اینترنت ابزار کرده بود. اشمیت تاکید کرد که وضعیت فعلی اینترنت در کره شمالی طوری نیست که مردمانشان به سایر نقاط دنیا وصل شوند و ارتباط داشته باشند. به گفته وی قوانین سرسختانه‌ای وجود دارد و برای اینکه چه کسی می‌تواند اینترنت استفاده کند، در کره شمالی قانون خاصی وجود دارد. همانطور که می‌دانید کره شمالی روابط بسیار بدی با ایالات متحده آمریکا و بسیاری کشورهای جهان دارد، در نتیجه زمانی که اشمیت به همراه ریچاردسون تصمیم به بازدید از این کشور گرفت، تعجب بسیاری از جوامع را برانگیخت. کره شمالی کشوری است که مقامات دولتی آن، دسترسی شهروندان به اینترنت را به کلی محدود کرده‌اند و با سانسور محتوای آنلاین، آنها را از دنیای بیرون از کشورشان دور کرده‌اند. اشمیت اعلام کرد که با مقامات این کشور درباره مزیت‌های اینترنت باز و کمک اینترنت به رشد و توسعه اقتصادی شهروندان صحبت کرده است. سوفی به نقل از پدرش در وبلاگ خود نوشت: «کره شمالی یک اینترنت نظارت شده دارد که مختص خودش است و حتی می‌توان به آن «اینترنت کره» گفت. به نظر می‌رسد که این نظارت و کنترل در حالی است که حتی خود شهروندان نیز به این عادت ندارند که بدون وجود ناظر از اینترنت استفاده کنند. اینترنت کره، یک اینترنت شخصی است که کاربران را فقط به دانشگاه‌ها لینک می‌دهد. اما با تمامی این اوصاف، به راحتی می‌توان شبکه‌های آنها را به اینترنت جهانی وصل کرد». جملات اشمیت درباره کره شمالی انسان را یاد فیلم «دهکده» می‌اندازد که در آن جوانان حق خروج از دهکده را ندارند و همیشه کنترل می‌شوند و جالب اینجاست که اصلا نمی‌دانند که دنیای دیگری در بیرون این دهکده وجود دارد. سوفی همچنین به نقل از پدرش نوشت: «آنها برایمان شرح می‌دادند که نرم‌افزار و فناوری‌های‌شان (بیش از همه لینوکس) مبتنی بر منبع‌باز هستند، اما چیزی که برای ما واضح بود این بود که دسترسی به اینترنت و تمامی فناوری‌های دیگر، برای دولت، ارتش و دانشگاه‌ها میسر است و فقط این کاربران عمومی هستند که به این ابزارها دسترسی ندارند.» به گفته اشمیت، در آنجا شبکه نسل سومی وجود دارد که از شرکتی مصری به نام Orascom گرفته شده و پشتیبانی می‌شود.
سوفی همچنین نوشت: «در حالی که تمام جهان به سرعت در حال اتصال به اینترنت است، دولت کره شمالی تصمیم به ایزوله کردن این کشور در فضای مجازی گرفته و با این کار بیشتر از همه به جهان فیزیکی‌ و رشد اقتصادی‌شان صدمه زده‌ است . البته ناگفته نماند که همین امر کار را برای رسیدن آنها به یک دیدگاه اقتصادی بسیار سخت کرده است». وی افزود: «زمانی که اینترنت در کشوری شروع به کار می‌کند، شهروندان آن کشور خیلی زود با آن سازگار می‌شوند و راه و روش کار و حتی کسب‌وکار را در آن یاد می‌گیرند. هم‌اکنون دولت کره شمالی حق انتخاب فقط یک گزینه را دارد: اینترنت را باز کند. همه کشورها اینترنت را در دسترس شهروندان خود قرار داده‌اند، کاری که هنوز دولت کره شمالی انجام نداده است. از نظر من آنها فقط یک حق انتخاب دارند؛ اینکه از همین الان شروع کنند و اینترنت را برای تمامی شهروندان خود باز کنند، وگرنه برای همیشه عقب‌مانده می‌مانند».
به گفته اشمیت، در کره شبکه ۲۱۰۰ مگاهرتزی برای پیامک وجود دارد، ولی کاربران حق استفاده از انتقال دیتا و حتی اجازه داشتن گوشی هوشمند هم ندارند.برای حکومت کره شمالی روشن کردن کلید امکانات نسل ۳ همراه بسیار آسان است ولی این کار را نمی‌کند. اریک اشمیت حدس می‌زند حدود 5/1 میلیون نفر در این کشور به تلفن همراه دسترسی دارند. فرماندار ریچاردسون نیز در مصاحبه‌ای گفت که اریک اشمیت در آنجا مانند ستاره موسیقی بوده و همه به طرف او می‌رفتند. جالب اینجاست که ریچاردسون در خیلی سخنرانی‌ها درباره آزادی اینترنت در کره شمالی صحبت کرد، ولی همین کارش باعث دریافت یادداشتی از سوی دولت امریکا شد تا موضوع را مناقشه انگیز نکند.

نظرات سوفی اشمیت درباره کره شمالی
جالب اینجاست که سوفی هم در جمع نمایندگان و به همراه پدرش به کره شمالی سفر کرده بود و نظراتش را در طی این سفر به صورت آنلاین منتشر می‌کرد. البته سوفی بیشتر از پدرش درباره وضعیت عجیب و غریب فضای این کشور و رویدادهایی که در این سفر پیش آمده، صحبت کرده است. به طور مثال در یکی از پست‌های وبلاگش نوشت: «سفر ما آمیزه‌ای از ملاقات با مقامات بلند پایه و مناظر بی‌نظیر بود. اما ما در این مدت با هیچ فرد غیر دولتی برخورد نکردیم و همیشه دو مباشر همراهی‌مان می‌کردند. هر چقدر که فکر می‌کنم که یادم بیاید چه دیده و شنیده‌ام، کمتر چیزی به یاد می‌آورم». وی در نهایت در مورد سفرش نوشت:
1- حتما به کشور کره شمالی سفر کنید. جای واقعا عجیب و غریبی است.
2- اگر ماه ژانویه را برای سفر در نظر گرفته‌اید، مطمئن باشید که هوا به شدت سرد است.
3- آنچه قبل از سفر به این کشور درباره‌اش شنیده یا خوانده بودم، کاملا با آنچه در آنجا دیدم متفاوت بود.
سوفی حتی درباره زندگی شهروندان این کشور نوشت: شهروندان کره شمالی در حبابی از اطلاعات ناکامل و بدون هیچ  منبع واقعی زندگی می‌کنند. تصور من از کره شمالی این است که آنها فکر می‌کنند چون در این کشور زندگی می‌کنند، خیلی آدم‌های خوش‌شانسی هستند. پس چرا باید آنجا را ترک کنند. به نظر من، آنها در کشور خودشان گروگان گرفته شده‌اند، بدون اینکه روحشان از این موضوع خبر داشته باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :