آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218406
تاریخ انتشار : 12 شهریور 1396 10:10
تعداد بازدید : 907

آغاز به کار سامانه «پیش اظهاری قبل از ورود کالا» در گمرک

سرانجام پیش اظهاری قبل از ورود کالا در گمرک آغاز شد. بر همین اساس، از این پس تمامی کاربران پنجره واحد تجارت فرامرزی می توانند بلافاصله پس از بارگیری کالا در مبدا صرفا بر اساس اطلاعات بارنامه خود اقدام به اظهار کنند تا قبل از ورود کالا به کشور تشریفات گمرکی انجام شود.

فناوران - چندی پیش، فرود عسگری سرپرست گمرک ایران با اعلام تلاش برای استقرار پیش اظهاری در گمرک با هدف تسهیل و توسعه تجارت، قول داد که به زودی پیش اظهاری قبل از ورود کالا در گمرک اجرایی شود.
وی در این باره اظهار کرد: درصدد هستیم پیش اظهاری قبل از ورود محموله به گمرک را اجرایی کنیم، زیرا گمرک اطلاعاتی چون مانیفست، بارنامه و ثبت سفارش را از نهادهای مربوطه به شکل الکترونیکی دریافت می کند و می توان شیوه پیش اظهاری را عملیاتی کرد که در نتیجه آن دیگر کالا در گمرک نمی ماند.
بر اساس اعلام سرپرست گمرک ایران، این کار به ویژه برای واردات کالاهای واسطه ای و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی بسیار راهگشا خواهد بود.
به این ترتیب هفته گذشته این وعده از سوی گمرک ایران عملی شد و پس از تصویب شورای فن آوری اطلاعات گمرک ایران، بخشنامه ای به گمرکات جهت اجرای پیش اظهاری قبل از ورود کالا ابلاغ و اعلام شده که قابلیت اظهار براساس بارنامه قبل از ورود کالا به کشور فراهم و دستورالعمل مربوطه هم جهت بهره برداری به گمرکات سراسر کشور ارسال شده است.
در بخشنامه ای که به این منظور صادر شد، عنوان شده که در رویه اظهار قبل از ورود کالا صدور پروانه گمرکی و اجازه خروج کالا منوط به رسیدن کالا (کالای موجود) است.
این اقدام مطابق توصیه های سازمان جهانی گمرک و تدابیر دولت در رابطه با تسهیل و توسعه تجارت انجام می شود و گام جدیدی در تسریع انجام فرآیندهای گمرکی است.
این امر در حالی صورت می گیرد که با هدف رفع موانع تولید و تجارت و همچنین بهبود فضای کسب و کار، گمرک ایران اعلام کرده که به منظور پیش اظهاری در گمرک به هیچ وجه نیاز به ثبت اطلاعات در سامانه ای دیگر نیست و صاحبان کالا می توانند پس از بارگیری کالا در مبدا صرفا براساس اطلاعات بارنامه خود اقدام به اظهار کنند.
همچنین در گام بعدی با هماهنگی صورت گرفته امکان ارایه مجوزهای زمان ترخیص همچون مجوز استاندارد و بهداشت قبل از ورود کالا برای اشخاص کم ریسک مقدور خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :