آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218468
تاریخ انتشار : 13 شهریور 1396 8:2
تعداد بازدید : 1099

گوگل نام ایران را به «پلی استور» افزود

گوگل نام کشورهای ایران، چین، کوبا، ماکائو، میانمار و سودان را هم به Google Play Developer Console اضافه کرد.

فناوران - فهرست کشورهایی که به گوگل پلی استور دسترسی دارند به روز رسانی شده و نام ایران هم در این لیست دیده می شود. با این حال فعلا فقط بخش دریافت اپلیکیشن های رایگان برای کاربران ایرانی باز شده است، بنابراین امکان خرید اپلیکیشن یا پرداخت های درون برنامه ای وجود ندارد.
بر اساس این گزارش، فعلا تنها کاربران کشور ماکائو به اپلیکیشن های تجاری دسترسی دارند. به این ترتیب در کشور چین نیز کاربران نمی توانند خرید اپلیکیشن را از طریق گوگل پلی استور انجام دهند. 
گزارش ها حاکی است گوگل در زمان انتشار برنامه، به توسعه دهندگان اعلام می کند که فقط در صورت رایگان بودن برنامه هایشان می توانند آنها را در اختیار کاربران ایران، چین، میانمار، سودان و کوبا قرار دهند. بر این اساس فعلا غیر از ماکائو، بقیه کشورها امکان دانلود اپلیکیشن های پولی و پرداخت درون برنامه را ندارند.
بر اساس شایعات و اطلاعات منتشر شده، سرویس گوگل پلی استور با همکاری دولت چین روی نسخه سانسور شده این نرم افزار کار می کند تا به این وسیله کاربران چینی با اعمال محدودیت و بازرسی بتوانند از این سرویس گوگل استفاده کنند. اما هنوز هیچ مقام یا آمار رسمی، صحت این شایعات را تایید نکرده است. 
گوگل برای از سرگیری ورود به بازار چین مدت ها پیش به انتظار نشسته بود و هم اکنون بازگشت سرویس گوگل پلی استور در این کشورها دشوار به نظر می رسد.
همچنین در برخی از این کشور ها مثل ایران دسترسی به این نرم افزار وجود دارد اما امکان پرداخت درون نرم افزاری وجود ندارد که قرار است گوگل این امکان را برای کاربران کشورهای مذکور فراهم سازد. به این ترتیب توسعه دهندگان بسیاری در این کشورها قادر خواهند بود اپلیکیشن ها و بازی های خود را در سرویس گوگل پلی استور قرار داده و به درآمدزایی اقدام کنند. 
امری که این روزها برای توسعه دهندگان و بازی سازان رایانه ای بسیار با اهمیت تلقی می شود.
البته تاکنون شرکت گوگل هیچ اظهارنظری در این باره نداشته و جزییات و اطلاعات دقیقی از این امر ارایه نداده است اما چیزی که به نظر می رسد آن است که آغاز به کار سرویس گوگل پلی استور در این کشورها به زودی اتفاق خواهد افتاد.
محدودیت های دسترسی به پلی استور باعث شده است که کاربران علاوه بر ایران، در سایر کشورها به استفاده از فروشگاه هایی دیگر روی بیاورند؛ بنابراین با مشکلات امنیتی روبه رو می شوند. 
از طرفی شاید این اقدام گوگل، پیش درآمدی بر ممنوع شدن نصب اپلیکیشن از منابع نامشخص در آندرویید اوریو باشد که خبر خوبی برای توسعه دهندگان و کاربران داخلی نخواهد بود.
با این حال زمانی که اپل اقدام به حذف اپلیکیشن های ایرانی از اپ استور کرده، شاید اقدام گوگل به نوعی کشیدن کاربران به سوی پلی استور باشد و به این ترتیب اگر روند حذف اپلیکیشن های ایرانی از فروشگاه اپل تداوم پیدا کند، شاید کاربران ایرانی اپل هم به سوی گوشی های آندروییدی روی 
بیاورند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :