آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218489
تاریخ انتشار : 13 شهریور 1396 9:24
تعداد بازدید : 772

رییس کنفدراسیون صادرات اعلام کرد:

کاهش صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا

رییس کنفدراسیون صادرات ایران با اعلام کاهش صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا و ارزآور گفت: با شرایط کنونی، بعید است به هدفگذاری صادراتی امسال برسیم.

کنفدراسیون صادرات -  محمد لاهوتی در تحلیل آمار تجارت خارجی ایران در ۵ ماهه ابتدای سال جاری که از سوی گمرک منتشر شده است، گفت: آمار تجارت خارجی ۵ ماهه کشور، طبق روال گذشته اعلام شد که بر اساس آن، مجموع تجارت خارجی کشور به ۳۶ میلیارد و ۶۳۵ میلیون دلار رسید که حجم آن در مقایسه با ۵ ماهه سال قبل، 5/34 درصد بزرگ تر شده است؛ ولی نسبت به ۴ ماهه امسال که رشد ۶ درصدی را تجربه کرد، کاهش را نشان می دهد.
رییس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه مجموع صادرات کشور، ۱۷ میلیارد و ۱۹۳ میلیون دلار بوده، افزود: این حجم حدود ۵ درصد کاهش داشته است؛ در حالی که این رقم در ۴ ماهه قبل، 9/5 درصد بوده است و روند کاهشی تقریبا متوقف شده است؛ بنابراین بعید نیست و انتظار می رود که در شش ماهه نخست سال ۹۶ بتوانیم حداقل در مقایسه با سال قبل، صادرات برابری داشته باشیم.
به گفته لاهوتی، بیشترین رشد منفی صادرات در ۵ ماهه ابتدای امسال، در بخش سایر کالاها رخ داده است که متاسفانه این کاهش، دقیقا درباره سایر کالاهایی رخ داده که مورد توجه اقتصاد مقاومتی بوده و ارزش افزوده و تولید بیشتر را سبب شده و ایجاد اشتغال کرده است و البته کمتر کالاهای خام را شامل می شود.
وی اظهار داشت: متاسفانه بیشترین رشد منفی را در بخش سایر کالاها با 9/30 درصد شاهد هستیم که اگرچه در مدت مشابه ۴ ماهه، حدود ۱۵ درصد رشد منفی به ثبت رسانده بود، اما اکنون این رقم به 9/3 درصد رسیده که از این جهت، کاهش میزان افت صادرات این کالاها، نقطه مثبت آمارها به شمار می رود.
عضو شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی خاطرنشان کرد: به هرحال کاهش در این بخش به عقیده من سیگنال و آلارم خطری را به سمت دولت نشان می دهد که در بخشی که ایجاد اشتغال داشته و ارزآوری و ارزش افزوده بیشتری را برای کشور رقم زده است، رشد کماکان عدد بزرگی است که باید متوجه آن بود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :