آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218889
تاریخ انتشار : 20 شهریور 1396 10:0
تعداد بازدید : 1846

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در پاسخ به فناوران:

بازی های Dota 2 و League of Legends مجوز ندارند

مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای با تایید این نکته که بازی های Dota 2 و League of Legends از وزارت ارشاد مجوز نداشته و محتوای مناسبی ندارند گفت: امیدواریم فعالیت دیگر نهادها و مسوولان در حوزه بازی های رایانه ای با هماهنگی بنیاد باشد.

فناوران - هفته گذشته وزیر ارتباطات در اینستاگرام خود گفت که «اتصال مستقيم با دو شركت ولو و ریوت برقرار شد و هم اكنون بهبود بالای پنجاه درصد را در بازی های دوتا۲، کانتر استریک و لیگ آو لجندس شاهد خواهيم بود».
روز گذشته حسن کریمی قدوسی در نشست خبری سومین لیگ بازی های رایانه ای ایران که از 13 شهریور آغاز شده و تا 23 شهریور ادامه دارد، در پاسخ به فناوران گفت: بازی های Dota 2 و League of Legends محتوای نامناسبی دارند و ما به این بازی ها مجوز نداده ایم.وی افزود: با وزارت ارتباطات در سال های گذشته تعاملات خوبی داشته ایم و آن ها مبلغ 10 میلیارد تومان از محل وجوه اداره شده را برای وام به بازی سازان اختصاص دادند. همچنین با معاونت علمی ریاست جمهوری نیز در بخش های مختلف همکاری داریم.
مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای ادامه داد: امیدواریم اگر قرار است صحبتی درباره بازی های رایانه ای انجام شود، این کار با هماهنگی بنیاد صورت بگیرد. ما به دنبال تعامل با نهادهای مختلف مانند وزارت ارتباطات، معاونت علمی ریاست جمهوری، وزارت آموزش و پرورش و وزارت ورزش و جوانان هستیم چرا که مساله بازی های رایانه ای فرابخشی است. امیدواریم این هماهنگی به وجود بیاید.

 چالش نهنگ آبی دیگر وجود ندارد
کریمی درباره چالش نهنگ آبی نیز توضیح داد: باید تاکید کنم که نهنگ آبی مانند چالش سطل آب یخ، یک چالش است نه یک بازی رایانه ای. بنیاد ملی بازی های رایانه ای از سه ماه پیش از این موضوع مطلع بوده اما آن را رسانه ای نکرده چرا که می دانست تاثیر منفی می گذارد. همان تاثیری که امروز در سطح جامعه شاهد آن هستیم.
وی با بیان اینکه سازندگان این چالش دستگیر شده اند گفت: از آنجا که نهنگ آبی نیاز به یک ادمین برای تایید و اعلام مراحل دارد، با دستگیری سازندگان آن عملا دیگر این چالش وجود ندارد. اما پرداختن به آن سبب می شود آدم های سودجو به فکر کپی کردن آن در کشور بیفتند و بحران جدیدی را در سطح کشور ایجاد کنند. تا چند روز پیش مردم از وجود این چالش بی خبر بودند اما اکنون با خبررسانی های گسترده ای که انجام شده کنجکاوی افراد برانگیخته شده است.

 شرکت 6905 نفر در مسابقات 
مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای با بیان اینکه امسال جهش بزرگی در تعداد ثبت نام کنندگان لیگ امسال داشتیم گفت: در حالی که لیگ سال گذشته 2100 نفر شرکت کننده داشت، امسال در سومین دوره لیگ 6905 نفر به رقابت می پردازند که 10 درصد آن ها را بانوان تشکیل می دهند. 
کریمی ادامه داد: بیشترین ثبت نام کنندگان در لیگ امسال در بازی ایرانی Quiz of Kings بود که 2405 نفر در آن ثبت نام کردند. در رشته فیفا 2098 نفر، در رشته PES تعداد 1804 نفر، در رشته کلش رویال 483 نفر و در رشته کانتر استرایک نیز 23 تیم 5 نفره در حال رقابت هستند.
وی با بیان اینکه برای مسابقات لیگ امسال جوایز ارزنده ای در نظر گرفته شده است گفت: یک میلیارد ریال مقدار جوایز امسال است. یک دستگاه خودرو 206 هم به عنوان جایزه اصلی مسابقات، به قهرمان رشته Quiz of Kings به عنوان پرمخاطب ترین رشته اهدا خواهد شد.
مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای درباره اعزام نمایندگان ایران به مسابقات جهانی ورزش های الکترونیکی پاریس ESWC نیز توضیح داد: اعزام نماینده ایران در رشته کلش رویال در آبان ماه قطعی شده و در صورتیکه مسابقات فیفا هم به عنوان یکی از رشته های بازی های جهانی برگزار شود، برای این رشته نیز نماینده اعزام خواهیم کرد.
کریمی با بیان اینکه حوزه مسابقات و گیمرها برای بنیاد ملی بازی های رایانه ای اهمیت دارد، گفت: تلاش ما این است که به ترویج بازی های با مفهوم و محتوای مناسب و مورد تایید وزارت ارشاد کمک کنیم. متاسفانه در برخی مسابقات، بازی هایی انتخاب می شود که مجوز وزارت ارشاد ندارند و به زودی با این مسابقات برخورد خواهیم کرد. نباید تناقضی در کشور وجود داشته باشد و اگر بنیاد متولی کار است باید همه سازمان ها و نهادها به محتوای مورد تایید بنیاد و وزارت ارشاد احترام بگذارند.

 حضور جدی بانوان در مسابقات بازی های رایانه ای برای نخستین بار
مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای درباره حضور بانوان در این رویداد نیز توضیح داد: در دوره دوم لیگ بازی های رایانه ای هم شاهد حضور تعداد کمی از بانوان بودیم. اما امسال به طور جدی از آن ها برای حضور در رقابت ها دعوت کردیم و اتفاقا با استقبال خوبی روبرو شد.
وی افزود: امسال بانوان در رشته های Quiz of Kings و Clash Royale شرکت کرده اند و در سال آینده امیدواریم شاهد حضور آن ها در دیگر رشته ها نیز باشیم.
کریمی با بیان اینکه بخشی از فینال این رقابت ها به صورت زنده از شبکه سوم سیما پخش می شود، گفت: پخش زنده این مراسم ساعت 21 تا 21:30 از شبکه سوم سیما در روز پنج شنبه 23 شهریور انجام می شود. همچنین در تلاشیم تا کل مراسم را از شبکه اینترنتی آپارات به صورت زنده پخش کنیم.

 ششمین حضور متوالی ایران در جام جهانی ورزش های الکترونیکی
عباس ارضی مدیرعامل شرکت مکعب نیز در این نشست خبری با بیان اینکه سومین لیگ بازی های رایانه ای علاوه بر پیشرفت کمی، از نظر کیفی نیز ارتقا یافته است، گفت: تعداد بازی های این دوره افزایش یافته است. همچنان تمام بازیکنان حرفه ای ورزش های الکترونیکی در کشور، در این مسابقات شرکت کرده و در هر رشته بهترین های ایران در حال رقابت هستند.
وی افزود: امسال برای ششمین دوره متوالی نمایندگان ایران به جام جهانی ورزش های الکترونیکی پاریس ESWC که 10 آبان ماه آغاز می شود، اعزام خواهند شد. فعلا حضور قهرمان کلش رویال در این مسابقات قطعی شده و منتظریم در صورتیکه رشته فیفا نیز در مسابقات جهانی برگزار شود، قهرمان این رشته نیز اعزام خواهد شد.
ارضی درباره نتایج ایرانی ها در دوره های گذشته مسابقات گفت: این مسابقات هر سال با حضور حدود 50 کشور برگزار می شود. در سال 2014 نوید برهانی از ایران قهرمان جهان شد. در سال 2015 هم که نخستین دوره لیگ برگزار و قهرمان آن به مسابقات جهانی اعزام شد، کیارش شکوهی عنوان چهارم جهان را کسب کرد.
وی گفت: سال گذشته در زمینه اعزام بازیکنان رشد داشتیم و نمایندگان ایران در سه رشته فیفا، کلش رویال و کانتراسترایک در مسابقات حضور یافتند و امیدواریم امسال نیز حداقل در سه رشته نماینده داشته باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :