آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218897
تاریخ انتشار : 20 شهریور 1396 10:19
تعداد بازدید : 793

رتبه ضعیف شرکت های پرداخت ایرانی در گزارش نیلسون ریپورت

نشریه معتبر نیلسون ریپورت گزارش رتبه بندی شرکت های ارایه دهنده خدمات پذیرش کارت را ارایه کرد اما این گزارش حاوی نکات مهمی نظیر اختلاف در تعداد تراکنش های شرکت های ایرانی در فهرست است.

ایبِنا - نشریه معتبر نیلسون ریپورت در آخرین شماره خود فهرستی از شرکت های پرداخت برتر منطقه خاورمیانه و آفریقا در سال ۲۰۱۶ میلادی را منتشر کرده که در این بین نام پنج شرکت پرداخت ایرانی در بین ۴۰ شرکت برتر قرار گرفته رتبه ۳۲ تا ۳۶ را به خود اختصاص دادند.
نکته جالب اینکه مقایسه آمار گزارش نیلسون ریپورت با گزارش سالانه شاپرک در سال ۹۵ نشانگر اختلاف در تعداد تراکنش های شرکت های ایرانی در فهرست نیلسون ریپورت است. گزارش سالانه شاپرک دوره فروردین تا اسفند ۹۵ را در بر می گیرد در حالی که گزارش منتشر شده توسط نشریه نیلسون ریپورت از ۱۱ دی ماه ۹۴ تا ۱۲ دی ماه ۹۵ را در بر می گیرد که البته بر اساس آمار، اختلاف چشمگیری در سهم بازار شرکت ها از کل تراکنش های شتابی مشاهده نمی شود. در تعداد تراکنش های گزارش سالانه شاپرک به نسبت نیلسون ریپورت یک شرکت با اختلاف منفی و سایر شرکت ها با اختلاف مثبت مواجه هستند که جای تامل دارد. بررسی ها  حاکی از این است که نشریه نیلسون ریپورت اطلاعات خود را بر اساس خود اظهاری شرکت ها دریافت می کند و شاید علت این اختلاف آماری در دو گزارش به رغم سهم یکسان شرکت ها از بازار تراکنش، تفاوت در روش گردآوری اطلاعات است که بهتر است در این خصوص شرکت شاپرک نسبت به ارایه آمار شفاف به این نشریه و سایر سازمان های بین المللی اقدام کند تا از یک الگو برای تهیه گزارشات اقدام شود.
نکته دیگر قابل توجه در این گزارش جای خالی شرکت ایران کیش در این فهرست است زیرا این شرکت در گزارش سالانه شاپرک در تعداد تراکنش ها در رتبه پنجم قرار دارد ولی در فهرست نیلسون ریپورت رتبه پنجم به شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد که در گزارش سالانه شاپرک در رتبه ششم قرار گرفته، اختصاص یافته است به نظر می رسد چون داده های هر شرکت مبتنی بر روش خوداظهاری از آنها دریافت شده و احتمالاً برخی از شرکت های ایرانی علاقه ای به در اختیار قراردادن اطلاعات خود به این نشریه نداشته اند، به تبع آن در این فهرست قرار نگرفته اند.
بر اساس این گزارش همچنین مساله دیگری که در گزارش نیلسون ریپورت خود نمایی می کند، قرار گرفتن شرکت های ایرانی در انتهای جدول به دلیل پذیرش نکردن تراکنش های Visa و Mastercard و حضور نیافتن شرکت های بین المللی بزرگ این حوزه در ایران است در حالی که تعداد تراکنش های پردازش شده از سوی شرکت های ایرانی به مراتب بیشتر از سایر شرکت های منطقه ای است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :