آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218899
تاریخ انتشار : 20 شهریور 1396 10:21
تعداد بازدید : 1009

خرید تبلیغات فیس بوک در روسیه، روی میز قانونگذاران آمریکا

قانونگذاران آمریکا می گویند احتمالا برای مقابله با خرید تبلیغات فیس بوک جهت تحریف روندهای سیاسی اجتماعی، به قانون جدیدی نیاز است. فیس بوک روز پیش از خرید تبلیغات از سوی روسیه در جریان انتخابات آمریکا خبر داده بود.

فناوران - کنگره آمریکا احتمالا از شرکت های مالک شبکه های اجتماعی خواهد خواست تا اطلاعات بیشتری را در رابطه با چگونگی استفاده از این پلات فرم ها برای تبلیغات سیاسی منتشر کنند. خبرگزاری رویترز با اعلام این خبر از قول سناتور مارک وارنر، یکی از نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، اعلام کرد کنگره احتمالا در این زمینه نیازمند تدوین قوانینی خواهد بود تا این کمپانی ها را به تطبیق کار خود با قوانینی که هم اکنون در رابطه با تبلیغات تلویزیونی وجود دارند ملزم کند.
به گفته وارنر امکان دستیابی به محتوای تبلیغات تلویزیونی برای هر آمریکایی موجود است: «می توانی بروی و ببینی!» چیزی که به گفته او در ارتباط با تبلیغات در شبکه های اجتماعی وجود ندارد.
مارتین هاینریش، سناتور دموکرات دیگری است که از اعلام حمایت خود از قانونمند کردن تبلیغات در شبکه های اجتماعی نظیر آنچه در رابطه با قوانین تلویزیونی وجود دارد صحبت کرد.
فیس بوک یک روز پیش از این اظهارنظرها اعلام کرده بود، این امکان وجود دارد که شرکتی در روسیه در این شبکه اجتماعی ۱۰۰ هزار دلار صرف تبلیغات کند و از این راه بر انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا تاثیر گذاشته باشد.
الکس استاموس، رییس بخش امنیتی شرکت فیس بوک، در توضیح جزییات این اقدام در وبلاگ خود نوشته بود که در محدوده زمانی ژوئن ۲۰۱۵ تا ماه مه سال جاری میلادی (۲۰۱۷) در مجموع سه هزار تبلیغ و ٤٧٠ حساب و صفحه "غیرواقعی" مطالبی در زمینه های مختلف تبلیغاتی پخش کرده اند.
این داده ها در حالی از سوی فیس بوک منتشر شده است که این شرکت به علت آن چه از شفافیت اندک درباره نحوه تبلیغات خوانده می شود در معرض انتقادات شدید است. منبع سفارش دهنده بسیاری از تبلیغات در این شبکه اجتماعی برای مخاطبان مشخص نیست.
سناتور مارک وارنر معتقد است آنچه فیس بوک اکنون انتشار داده تنها قسمت کوچکی از صخره یخی است که از زیر آب سربرافراشته است و دیگر شرکت های مشابه نظیر توییتر نیز باید موضوع را بررسی کنند. به گزارش رویترز توییتر از اعلام نظر در این مورد خودداری کرده است. شرکت گوگل هم که مالکیت یوتیوب را نیز بر عهده دارد، تنها به گفتن این اکتفا کرد که نشانه ای مبنی بر وجود کمپین تبلیغاتی نظیر آن چه فیس بوک گزارش کرده مشاهده نکرده است.
ظاهرا گزارش فیس بوک بیش از آنکه پاسخی به سوالات پیشین داده باشد، خود پرسش های بیشتری برانگیخته است. البته رویترز به نقل از منابعی آگاه می گوید که نمایندگان فیس بوک با ارایه توضیحات به نمایندگان کنگره، اطلاعاتی را در اختیار روبرت مولر، مسوول ویژه تحقیقات درباره تاثیر روسیه بر انتخابات آمریکا گذاشتند.
پیش از این مارک زاکربرگ، بنیان گذار فیس بوک، از «جنون آمیز» بودن طرح چنین ایده هایی درباره تاثیر اخبار جریان بندی شده نادرست در فیس بوک برای تاثیر بر انتخابات سخن گفته بود. اما پس از آن شرکت فیس بوک به مرور متقاعد شد قدم هایی جدی در بررسی و مقابله با اخبار نادرست و تحریف شده برای جریان دهی به روندهای اجتماعی سیاسی بردارد. فیس بوک نهایتا در بهار امسال گزارشی منتشر کرد که در آن به برخی عملیات اطلاعاتی در فیس بوک برای تاثیرگذاری بر روندهای سیاسی در جهان از جمله در انتخابات فرانسه اشاره شده بود.
از طریق شبکه های اجتماعی هر کسی یا هر گروهی و از هر جای دنیا می تواند در هر جای دیگر دنیا که بخواهد تبلیغات کند. این موضوع که به نظر ناظران تکنولوژی های ارتباطی می تواند به توانمندسازی شهروندان منجر شود، در عین حال در وضعیت فقدان مصوبه های قانونی می تواند به برتری اراده ای خارج از اراده شهروندان بر امور آنها بینجامد. آژانس های امنیتی اطلاعاتی آمریکا از تلاش های سایبری روسیه در طول مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ آمریکا برای کمک به پیروزی دونالد ترامپ سخن می گویند. روسیه این موضوع را همواره رد کرده است. یک گروه ناظر که عنوان آن کامن کاز (Common Cause) است نیز روز شکایتی را در دادگستری آمریکا و کمیسیون انتخابات فدرال این کشور تنظیم کرد که در آن از خرج هزینه هایی از سوی دولت های خارجی برای مقاصدی در نقض قوانین انتخاباتی آمریکا صحبت شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :