آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218924
تاریخ انتشار : 20 شهریور 1396 11:7
تعداد بازدید : 1021

مایکروسافت پول بیشتری خرج کامپیوتر کوانتومی می کند

غول نرم افزاری دنیا سال گذشته اعلام کرد که پژوهش های خود را روی کامپیوترهای کوانتومی متمرکز خواهد کرد. این شرکت اکنون میزان سرمایه گذاری هایش را در این زمینه بیشتر می کند تا هر چه زودتر به این فناوری دست پیدا کند.

گیزمودو - مایکروسافت چند روز پیش خبر داد که با دانشگاه کوپنهاگ برای توسعه کامپیوتر کوانتومی چندمنظوره و مقیاس پذیر قرارداد بلندمدت امضا کرده است. در قالب این همکاری، مایکروسافت زیرساخت های لازم را در این دانشگاه توسعه خواهد داد و در آینده موسسه نیلز بور دانشگاه کپنهاگ، به عنوان مرکز تحقیقات کامپیوترهای کوانتومی توسعه داده خواهد شد.
این قرارداد مفادی دارد که مهم ترین آنها عبارت اند از:
مایکروسافت مرکز تحقیق و توسعه ای در نزدیکی موسسه نیلز بور دانشگاه کپنهاگ دایر خواهد کرد.
تعدادی از کارمندان مایکروسافت از مهندسان گرفته تا توسعه دهندگانش در دانشگاه کپنهاگ مستقر می شوند و البته این تعداد با پیش  رفتن روند کاری بیشتر خواهد شد تا با تعداد بیشتری از مایکروسافت با محققان این دانشگاه مشارکت کنند.  علاوه بر تامین زیرساخت ها و سرمایه گذاری چند میلیون دلاری، مایکروسافت به ادامه کمک های مالی قابل توجه به دانشگاه متعهد شده است.
همکاری مایکروسافت و دانشگاه کپنهاگ در مرکز دستگاه های کوانتومی و توسط پروفسور چارلز مارکوس، مدیر بخش مطالعات علمی Station Q مایکروسافت در کپنهاگ مدیریت خواهد شد.
این توافق منافع کامپیوترهای کوانتومی را برای شرکت مایکروسافت و دانشگاه کپنهاگ محفوظ خواهد داشت و در تدوین قوانین و دستورالعمل های لازم، منافع هر دو طرف لحاظ خواهد شد. 
 پروفسور توماس یوانهوم، مدیر مرکز نوآوری دانشگاه کپنهاگ، در مورد این قرارداد همکاری گفت: دلیل اینکه غول بزرگی مانند مایکروسافت، دانشگاه ما را برای چنین سرمایه گذاری هنگفتی انتخاب کرده است، این است که می خواهد تمرکز زیادی را روی ساخت نخستین مرکز جهانی تخقیقات کوانتومی بگذارد. 
به گفته مدیران مایکروسافت دلیل انتخاب دانشگاه کپنهاگ این است که زیرساخت های اولیه برای تحقیقات روی کامپیوترهای کوانتومی در این دانشگاه وجود دارد. علاوه بر این، همسویی مایکروسافت و این دانشگاه، تمرکز روی این فناوری را چند برابر خواهد کرد. 
به طور کلی باید گفت که مدیران غول نرم افزاری دنیا امید زیادی به فناوری ساخت کامپیوترهای کوانتومی مقیاس پذیر دارند و معتقدند که با کمک این کامپیوترها می توانند مشکلات غیرقابل حل دنیا را حل و فصل کند. 
بر اساس این گزارش مایکروسافت اوایل سال جاری میلادی نیز با دانشگاه پردو برای توسعه این نوع کامپیوترها قرارداد پنج ساله امضا کرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :